Clicky

Jump to content

Ping si tracert da rezultate diferite in functie de retea

Recommended Posts

Un cunoscut are IP static de la Orange prin reteaua mobila (are internet "fix"). ping si tracert nu il vede din RDS Timisoara fix, RDS Bucuresti fix sau Vodafone mobil, dar il vede din Orange mobil (era chiar culmea sa nu) si din RDS Oradea fix.

I-am dat ping si direct din router si tot de neatins e IP-ul ala. Tracert din RDS TM fix se opreste la 

3    12 ms    11 ms    11 ms  br01.bucuresti.rdsnet.ro [213.154.124.7]
  4    14 ms    14 ms    13 ms  81-196-1-46.rdsnet.ro [81.196.1.46]

Calculatorul respectiv functioneaza ca un server pentru un program de conta, pe porturile 3050 si 7122. Nu ca server de fisiere, pe el e instalata varianta server a aplicatiei, care este accesata cu varianta client a aplicatiei. Sisteme de operare: W10 peste tot, doar la mine W7, respectiv Android (asta daca nu stiati deja).

De ce, maică, de ce?

Un ip ma poate ajuta sa te ajut(pe privat daca doresti). Pe de alta parte incearca telnet pe porturile alea ca nu e musai sa raspunda la ping. Si nu in ultimul rand sper ca il cauti dupa ip si nu dupa nume.

P.s. E ip routabil sau o clasa interna si de aia nu e mereu acolo ? Nu vreau sa cred ca Orange nu a routat calumea adresa aia.

Am o banuiala ca e ceva putred pe traseu si "retelele" sunt cumva separate de o problema fizica:
1     6 ms     1 ms     1 ms  10.0.0.254
2     2 ms     3 ms     1 ms  86-120-121-65.rdsnet.ro [86.120.121.65]
3     6 ms     6 ms     4 ms  bb01.barlad.rdsnet.ro [213.154.107.133]
4     5 ms     4 ms     4 ms  10.220.128.102
5     *        *        *     Request timed out.
6     *        *        *     Request timed out.
7     *

Tracing route to 81-196-1-46.rdsnet.ro [81.196.1.46]
over a maximum of 30 hops:

Stai, stai, ca nu e cum am zis la inceput. De fapt nici Orange la Orange nu merge. I-am zis sa sune intai la Orange.

Haț, aici http://ping.eu/port-chk/zice ca sunt deschise porturile. Posibil sa fie o problema la PC-ul client?

Pai zi asa , am crezut ca e un modem/ router fix . Pai din ce stiu eu pe stick:1 nu ai ip fix, 2. ip nu e routabil si se schimba mereu(gen rds-ul pt. acasa). 3. sper sa ma insel dar e aiurea sa ai un "server" in spatele unui stick de 4g(latime e banda, disponibilitate, securitate, etc).

Pfui. Greu. Pana la urma am aflat. Daca ma mai bag eu in treburi din astea...
Deci e așa:
Stickul 4G Orange e pe laptop, care e clientul.
PC-ul server e prin router 4G Orange, că e în mediu rural și doar asta există, nema cablu.
Când era serverul cu W7 mergea. Cu W10 nu. Asta pentru că pe W7 era Sleep pe Never. W10 s-a pus pe curat și a uitat să pună Sleep pe Never.
Case closed.
Router are IP fix, că așa a cerut, altfel nu funcție sandramaua contabila.

Milioane de artificii!

Soluția simplă era... Hamachi.

Și eu am trecut prin tribulații de genul ăsta acum vreo 5 ani.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Nu. El nu lucreaza cu aplicatia de pe server, ci cu cea de pe client, care acceseaza baza de date de pe server, prin intermediul aplicatiei server de pe server. Aia stie sa primeasca cerereri doar direct de la client, prin cele doua porturi. Clientul stie sa se conecteze doar la IP:port.

Chestii de genul Logmein, TeamViewer, RemoteDesktop nu folosesc.