Clicky

Jump to content
MaryanCercel

Memorii insuficienta (Android)

Recommended Posts

Va salut. Multi dintre noi folosim telefoane cu sistem de operare Android cu memorie (RAM) 1GB cu diferite memorie interna De 8GB, 16GB. Etc. multi dintre noi ne confruntam cu mesaj inervant (Memorie insuficienta, bla, bla, bla) cum rezolvam aceasta ploblema? Si desi am instalat doar 5,6,7 aplicatii. Exista vre-o aplicatie care sa puna capat acestor probleme? Moto G2 XT1068

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by MaryanCercel

Nu mai cita postul anterior.

Ti-a raspuns Innoxius. Acolo-i cam ce am discutat noi.

Am avut si eu probleme de genul..dar nu am reusit sa rezolv. Poate pe un motorola vei reusi..caci e o companie mai de doamne ajuta. Mult succes!

Sent from my Nexus 5

Iata un exemplu la Moto G2 si sunt astfel de telefoane cam 78% din ele cu android care are aceasta boala. Memoria lui interna degeaba are ba de 8GB, ba de 16 GB, ba de 32GB Cand memoria RAM este doar de 1GB 1928e1c1b9c4de14d181b903157b8d1d.jpg asta e doar la 21 aplicatii. Domnule cand vorbim de iPhone pai sa vorbim nu comparam cu dispozitivele cu android. Tinand cont ca nu este primul astfel de telefon cu android

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by MaryanCercel

Memoria RAM nu are nici o legătură cu memoria de stocare. Iar acum telefoanele respectabile au peste 2GB RAM....

Sent from my Samsung Galaxy S7

uploadfromtaptalk1467199680826.pnguploadfromtaptalk1467199684467.png

e ok ce zici, dar iata dovada, cand ajunge la un anumit nivel memoria RAM nu iti mai permite sa instalezi aplicatii chiar daca mai ai inca 50-60% memorie de stocare goala. Apare mesajul inervant. "induficienta memorie"

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Edited by Innoxius
scos citat

@MaryanCercel

Eu credeam ca te referi la ce zice titlul topicului dat de mine. La RAM nu ai ce-i face. Si nu inteleg nedumerirea "Am 16 GB interni si doar 1 GB RAM". La PC eu am 3 TB pe HDD si 8 GB RAM. Ce sa fac?

Nu la RAM se refera mesajul tau. Tu cum ai memoria interna, nu este impartita in doua ? Memorie interna si Card SD ?

Fa un print screen la stocare, in setari

La android 6 MM poți muta unele aplicații pe card....deci despre ce vorbești...

uploadfromtaptalk1467200006012.png

@MaryanCercel

Eu credeam ca te referi la ce zice titlul topicului dat de mine. La RAM nu ai ce-i face. Si nu inteleg nedumerirea "Am 16 GB interni si doar 1 GB RAM". La PC eu am 3 TB pe HDD si 8 GB RAM. Ce sa fac?

Calculator este calculator, el se comporta astfel. Eu am spre exemplu un iPhone 5S si are Memorie RAM 1 GB DDR3, Memori de stocare 16GB si crede-ma am peste 57 aplicatii instalate doar de mine si merge de minune

La android 6 MM poți muta unele aplicații pe card....deci despre ce vorbești...

attachicon.gifScreenshot_20160629-143200.png

am mai facut si din astea, dar cam degeaba

Edited by Innoxius

Tu întelegi ca nu are legătură numărul de aplicatii instalate cu marimea RAM'?

Si nu mai tot cita ultimul post, ce Dumnezeu, iar vorbim degeaba?

ok, sincer am inteles. multumesc tare mult. dar nu inteleg care este fenomenul de se intampla asta?

va implor din suflet aveti rabdare nu va suparati pe mine, va implor.

Edited by Innoxius
scos citat

Android-ul merge cu memoria RAM cât mai plin. Memoria liberă este memorie nefolosita. Și da, când nu mai are memorie RAM suficientă, știe să-și elibereze memorie RAM de aplicații care nu le mai folosești.

Cu cât este mai încărcat memoria RAM cu atât deschide aplicațiile memorate mai repede.

Tu mai ai 1,94 GB liberi. Ce vrei sa instalezi si iti zice ca memorie insuficienta cat are? Si daca dai tap pe Internal storage mai intra intr-un ecran?

Eu am avut tableta cu 4 GB interni si 1 GB RAM si cand am primit mesaj ca nu mai are loc sa instaleze era de la cei 4 GB, nu de la cei 1 GB RAM.

Si sa stii ca si PC-ul si smartphone-ul lucreaza la fel: citeste fisiere de pe stocare si le incarca in RAM, iar cand nu are loc in RAM, face swap.

Asa l-am luat si eu, sincer eu sunt cam in domeniul cu gadgeturi noi dar cand vine vorba de softuri, update ma cam depaseste

Trimis de pe al meu Leia_7 folosind Tapatalk

Edited by Innoxius
scos citat

va salut din nou. Exista vre-o aplicatie care sa stearga Fisierele inutile si cache-urile? Am gasit nenumarete "zise" aplicatie de sters cache-urile, iti arata ca le sterge dar cand intri in optiunea telefonului le vezi la fel sau chiar mai mare. Multe aplicatii observ ca sunt facute cu ochii legati de un fular

Edited by MaryanCercel