Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   26.07.2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Innoxius

Huawei Mate 8 - impresii

Recommended Posts

dfe8e6c5bd04a0fa8530871c5c85f3dc.jpg Asta cu norii ce se văd oglindiți în apă la ora 21:30, pe-nserat bine de tot, chiar le întrece pe toate. Și nu e editată absolut deloc!

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk

Trebuie sa vorbesc la Bruxelles. Asa cum au impus micro-USB, sa impuna si o lungime minima a cablului de la incarcator. Fac chinejii astia o economie, ceva de speriat. Noroc ca se incarca repede si nu trebuie sa stau aplecat decat maxim doua ore.

Nu e cazul să te plângi de așa ceva. L-am masurat cu cablul de date original de la note 3 si e mai scurt la samsung :). Eu zic ca il fac in mod special așa, ca să mai "respire" si telefonul când e la încărcat.

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk

Deci e de la orez :D O sa-mi pun un prelungitor. Am 1,96, n-o sa ma asez pe scaun de fiecare data cand suna sau vreau sa sun. Plus ca sta destul de pe marginea biroului.

Mai e o chestie. Nu stiu acum daca huawei face special ptr acest model, dar poate vor să vândă acele dispozitive de andocare sau cabluri mai lungi separat :).Însă repet, e mai scurt decât la Note 3. Cred ca mai lung e la iphone/ipad si cred ca si allview are mai lung. Pana la urma ce îmi e inca 10 lei la ce reducere am prins la bijuteria asta de telefon. Deci mers bazar, luat cablu microusb-usb separat si rezolvat problema :)

Eu in schimb intenționez să investesc intr-un mini-trepied ptr telefon, căci pana acum am improvizat si e greu la peisaje nocturne.

Înseamnă că nu poți folosi o multitudine de aplicații de cameră care ți-ar da posibilitatea să storci tot ce s-ar putea din cameră. În speță acces la tot ce se poate seta manual, în stil DSLR. Dar, cum tu ești mulțumit, nu te afectează :D

Vorbești de camera din spate sau cea din fata? Serios acum, cine vrea așa ceva poate f bine sa își ia un dslr si un alt telefon fara camera performanta pe mai putini bani. Cred ca 90% din utilizatori fac poze pe modul automat că mine pe orice model de telefon. :)

1. Eu fac parte dintre cei 10%
  2. Am DSLR
  3. Nu asta era ideea.
  4. Asa cum altora le place sa stoarca tot ce poate CPU, ecran, ROM prin tot felul de artificii gen root, custom ROM sau altele de genul, eu vreau sa storc tot ce se poate din camera.

Eh,mai suntem câțiva și din ăștia care facem măcar 15-20% din fotografii și pe modul manual,acolo unde sunt disponibile setări avansate.

Dacă începi să testezi s-ar putea să îți placă foarte mult.

Trimis de pe Galaxy Note 5 folosind Tapatalk

Da. Si nu doar mai multe setari, ci si mai multe valori la o setare. De exemplu, pe manual ISO minim e 100. Pe Auto, mi-a servit si 60. Pai daca poate 60, de ce nu mi-l da si pe manual? Apoi, de ce trebuie sa intru in modul Profi ca sa am Gridlines? Un amator nu are voie sa incadreze corect?

Ca sa nu mai zic de RAW.

Faptul ca aplicatia oficiala are setari manuale, dar alte aplicatii nu le pot avea e contrar a tot ce se clameaza legat de deschiderea Android si a telefoanelor cu Android. Pai daca Huawei le implementeaza, dar nu da acces si altora sa le poata folosi, adica aplicatii third-party, care e smecheria cu Android? Ca degeaba mai sunt cateva aplicatii posibil mai bune decat a lor, daca eu nu le pot folosi.

Atata timp cat ei nu dau drumul la astea, sunt la mana lor. Astept sa imbunatateasca aplicatia proprie, astept sa-mi dea RAW, astept. Mai multa libertate aveam pe MeeGo ;)

Screenshot_2016-07-11-19-14-33.png

De acord cu tine. Si scuze ca e off topic, dar uite, unul ca mine care nu are ochi de profesionist merge pe auto ca oricum îți alege cam ce ai alege in modul manual, mai da si un efect si gata :). Eu am de mult luat un Nikon L810. Nu e dslr, dar nici nu sunt absolut deloc multumit cum face poze si ca sta o ora pana declanseaza după ce apar obturatorul pe care tot așa trebuie să țin o ora apăsat.

Da, doar ca le dai "haterilor" motiv să se ia de dispozitivele noastre. Uite sotia mea e atât de mulțumită de cum face poze mate 8 încât ar da iphone 6 la schimb. Dacă nu erai așa la distanta poate te interesa. Glumesc. Asta e. Nu e perfect nici Mate 8 si nici nu va fi altul vreodată. E vorba de marketing si de a ne face să cumpărăm noi si noi modele. În curând vor fi mate 9, s8,iphone 7 etc si fiecare model va avea plusuri si minusuri. Important ptr ei e să scoatem banii să traiasca ei bine. Inca o data, eu consider ca la 1850 de lei, cu tot cu castile alea, am făcut o afacere super buna. La fel si tu, părerea mea. Sa nu uitam cat sunt telefoanele din aceeași gamă si cat de mult ar oferi ele în plus sa merite diferența de bani.

Capitolul cu "hater" nu ma intereseaza, pentru ca nu sunt fan. Poate funny, dar nu fan. Cand am avut ceva de criticat sau de laudat, am facut-o si la Nokia (3 sisteme de operare) si la Microsoft. Asa cum nu am fost fan Nokia sau Microsoft, nu sunt nici fan Huawei sau Android.

Nu sunt aplicatii de camera. Prima e Camera2 Probe for Android 5.0+ si a doua e Manual Camera Compatibility. Ultima e oferita de cel care a publicat Manual Camera, ca sa stii daca are rost sa o cumperi.

Vad ca pe XDA zice ca pe B321 ar fi disponibil suportul pentru Camera2 API. Sa vad unde gasesc, ca n-am gasit decat B320.

Nu este B321 pentru NXT-L29C432.

Aici le gasiti pe toate, functie de versiune.

Huawei Mate 8 Stock Firmware official thread - 2016-07-04

La mine pare că ar fi OK.

cafcae3ec405ec0102ee89e24878e63b.jpg62e4498b67b22a35879c4753ba74eb82.jpg

Doar că nu știu dacă voi obține avantaje în plus față de ce are deja Note5 pe modul Pro.

Da. Am făcut trecerea la B320. Pe lângă acel API, niște modificări de interfață la Cameră (bune, la unele chestii te scărpinai cu dreapta la urechea stângă), ceva la Phone Manager (încă tot nu pot seta data ciclului de facturare pentru trafic), Multi-user și la Vreme este previziune și pe ore.

Manual. Am descarcat arhiva de pe pagina XDA data de mine mai sus. Am creat in memoria interna, in radacina, folderul dload, am pus in el continutul arhivei (lumea zice sa pui doar update.app, eu am pus tot), inchis telefonul, apoi fastboot (tinuta apasat Vol +, Vol - si Power) si isi face update-ul. Nu se pierde nimic, nu se rearanjeaza nimic (Huawi zice ca ar putea sa apara o mica rearanjare a icoanelor, dar eu nu am observat).

Si nu trebuie sa ai update-ul anterior, B301, in cazul in care ai NXT-L29C432 ca si mine.

Tot pe pagina aia este un link catre un fisier XML unde sunt prezentate noutatile aduse de update.

Dupa ce am incercat o tona de aplicatii de inregistrare convorbiri, singura care imi functioneaza dintre cele gratuite este ACR, cu setarile

Audio source: VOICE_RECOGNITION
Recording format: M4A
Outgoing recording delay: 0
Incoming recording delay: 0