Clicky

Jump to content

Recommended Posts

M-am hotarat sa imi schimb telefonul si nu stiu care varianta sa aleg intre un Samsung Galaxy A5 si un S7.

Diferenta la functionare e chiar atat de mare incat sa justifice diferenta de pret? Un S7 e dublu fata de A5

Cele mai vizibile diferente sunt:

Caracteristici A5:
Memorie:    16 GB
Memorie RAM:    2 GB
CPU:    Octa-core 1.6 GHz

Caracteristici S7:
Memorie:    32 GB
Memorie RAM:    4GB
CPU:    Quad-core 2.3 GHz + quad-core 1.6 GHz

M-am gandit sa iau http://www.cel.ro/telefoane-mobile/telefon-mobil-samsung-galaxy-a5-a510-4g-gold-l/
Ce experiente aveti cu acest telefon, e ok? raportul calitate / pret mi se pare foarte bun

Multumesc

Este mai mult decât evident ca nu poți sa compari A5 cu S7. Și nu, nu se justifica diferență de preț. Eu tot ce este peste 1500 lei îl consider scump. Ce face acel telefon? Mâncare, curățenie, de costa atât?

Un A5 e mai mult decât bun. Deja Android-ul nu mai are nevoie de din ce în ce mai multe resurse. Au reușit cei de la Google sa îl mai optimizeze.

La camera, la fel, am testat A5 și este foarte bun. Ecranul, dacă nu îl vrei pentru VR, este excelent.

În concluzie, mergi cu A5. Niciun flagship nu merita banii în anul curent, cel puțin din punctul meu de vedere.

Telefonul meu cu 801 rulează jocurile excelent și nu are lag. Posibil jocurile viitoare sa îti pună probleme, dar doar acelea foarte solicitante. Eu unul am jucat FIFA, Real Racing, Asphalt etc. dar parca tot astea mai simple sa spun asa sunt mai interesante.

Și acum aștept părerile celorlați 😀😀

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

Edited by pascaleandrei99

Total de acord cu Andrei. Totuși, dacă n-ai nimic altceva mai bun de făcut cu banii și vrei să-i cheltui pe un telefon scump atunci S7 este, în mod sigur, cea mai bună alegere de până acum. Repet, dacă ți-l dorești cu adevărat și ți-l permiți fără să-l cumperi în rate sau să "faci foamea" cu S7 în buzunar.

Raportul optim calitate - preț îl consider undeva pe la 800-1400 de lei. Un telefon de 2800 de lei este categoric mai bun dar în mod sigur nu de 2 ori mai bun decât cel de 1400.

Părerea mea de sărac posesor de Xiaomi :))

A5 isi merita din plin banii. Este aproape la fel de bun ca un S6. Dar, nu poti sa il folosesti pentru VR si nu din cauza rezolutiei ecranului. Nu are giroscop si multe aplicatii pentru VR folosesc chestia asta.

I may not always be right, but I am never wrong.

Merci pentru sfaturi,

Exact asa gandesc si eu, ca nu se justifica diferenta de pret, mai ales ca nu prea ma joc pe telefon.

@Liviu

Total de acord cu Andrei. Totuși, dacă n-ai nimic altceva mai bun de făcut cu banii și vrei să-i cheltui pe un telefon scump

Chiar am ce face cu banii :)