Clicky

Jump to content
reflavius

Ce te-a făcut să zici "wow" azi !

Recommended Posts

Deseori, te uimește o știre, o explicație, te face să rămâi fără prea multe cuvinte, poate doar "wow"

Eu am zis "wow" la aceasta:

http://m.wsj.net/video/20160601/060116jupiter/060116jupiter_v2_ec464k.mp4

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk

La mine n-a intrat apa în beci dar dacă ar intra cam 200 de litri s-ar face un șpriț giugiuc. :D Am totuși pretenția să mă inunde apă de izvor sau măcar de pârâu, în nici un caz de ploaie.

Azi am spus woow când am văzut ce nor vine și că nu trebuie să mai ud gazonul până în Septembrie. :)

WOW: am primit oferta de furnizare energie electrica de la electrica furnizare sa.

am ramas WOW si PAF si masca.

imi promit transpartenta totala a costurilor... de 45 de minute incercam sa le intelegem.

WOW. ma declar PROST GRAMADA.

Da, sunt tare misto componentele pretului la energie electrica. Factura are 10 foi, numai ca sa iti explice din ce e format pretul. Dupa ce analizezi atent, observi ca de fapt platesti absolut orice chestie care ar trebui platita de alte entitati, nu de consumatorul final (taxe de cogenerare, certificate verzi, blah-blah)

Sent from my LG G3-D855

Tata a primit o factură la telefon care n-a încăput în plic și au trimis-o într-un colet.

Glumesc cu coletul, avea totuși 13-14 coli și n-am văzut plic mai rotund de când mă știu. N-am mai reușit să bag factura la locul ei în plic. :))

1. Doar in ultimii 40 de ani au murit mai multi americani in atacuri armate civile (adica impuscaturi ca in filme) decat in toate razboaiele lor, incepand cu cel de Independenta
  2. Se plangea Obama ca au o lista intreaga cu cetateni americani care se dau pe site-uri cu nume de zeita egipteana si, potrivit legii, li se poate interzice urcarea intr-un avion, dar, tot potrivit legii, nu li se poate interzice cumpararea de arme.

Well. Ce să zic. Românii "e proști".

Ieri seara veneam de la soacra...

Ruta normală. Un sens giratoriu inundat... Am întors mașina și am mers pe ruta alternativă. Ce motiv aș avea să intru cu mașina în apă?

Bravadă?

Prostie... Să nu îmi spună mie cineva că l-a prins viitura în pasajul subteran... Sau în imaginile din postarea de mai sus. Sunt activități voluntare...

Legat de "canalizarea nu a făcut față". De reținut, Canalizarea e gândită să vă scoată vouă rahatul din casă... Nu are legătură cu precipitațiile. Ah... Că noi conectăm burlanul de la casă la canal... Ah... Că pe un acoperiș de 200 mp la o ploaie cu 20 l/mp se adună 4000 de l de apă... Adică 4 mc... Nu se gândește nimeni.

Deci încetați cu tâmpeniile...

E vară! Plouă. E normal.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Am mai trecut și eu râuri cu mașinile dar niciodată apa n-a depășit jumătatea jantei, și asta mers încet și verificat cu glezna din dotare înainte. Apă în motor poate să intre prin admisie, aceasta fiind de obicei la nivelul capotei în partea din față. Totuși, la câte mufe și senzori sunt la o mașină din ziua de astăzi, eu și la 5 cm de ploaie o las încet. Nu știi cum intră apa și-ți vine Crăciunul în bord.

Later edit: Am uitat de acvaplanare, unul dintre motivele pentru care n-am mai pus 185/60/R14 pe Corsa :D

Cata dreptate ai :))

Câtă?

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Deloc.

Există canalizare pentru colectarea apelor reziduale, din locuințe sau industriale, la care se adaugă în calculele din proiectare, coeficient de încărcare accidentală.

Că aceste sisteme de canalizare nu sunt calculate corect, este altă treabă.

Cât privește apa de pe acoperiș, ce ar trebui sa facă omul cu ea? Să și-o bage în dormitor?

Ma rog, e o discuție lungă, însă trebuie ținut cont de faptul că există orașe în țară în care nu a fost niciodată inundație în mijlocul lor. Și credeți-mă că a plouat și acolo ca în orașele în care s-au produs aceste inundații.

Astăzi am zis wow când am auzit că judecătorul oligofren ce a cerut aducerea în instanță a unor copii de 5 ani cu mandat de aducere, nu a fost recuzat și s-au respins 5 cereri de recuzare depuse împotriva lui.

Wow!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

O istorie despre un vehicul (Fiat S76), care a fost construit in 1912 pentru a depasi recordul de viteza, in proiect >290 km/h, practic a realizat 217 km/h ! Enorm pentru vremea aceea, culme a fost renovat, ce n-as da sa ma plimb cu ea :

http://m.auto-bild.ro/stiri/masini-clasice/povestea-bestiei-din-torino-masina-care-atins-217-de-kmh-anul-1912-104333.html

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk

Guest Deio

Eu nu sunt nici la degetul mic (la propriu!) la acest artist. Omul asta a pictat fotorealistic cu degetul, pe un iPad Air, portretul lui Morgan Freeman in aplicatia Procreate.

Nijvorbă.

Nu se eGzistă.

Cifrele nu sunt niciodată în același loc. Deci Puie!

sent from my rocket-of-a GPhone powered by stock and using Tapatalk.