Clicky

Jump to content

DIstante rutiere

Recommended Posts

Va salut! Am o intrebare pentru cunoscatori. In perioada care urmeaza am in plan sa ma duc sa vizitez Moldova (manastirile in special). Intrebarea mea este urmatoarea, banuiesc ca multi dintre voi ati fost acolo cu masina: punctul meu de plecare spre aventura mea este din Voslabeni, Harghita, acolo am niste rude, si daca tot sunt in zona, sa ma duc in sus spre Moldova, si, daca timpul imi permite sa ma intorc pe partea cu Clujul spre Bucuresti..care este cel mai optim traseu si cel mai scurt si ca timp, dar si ca si consum al carburantului venind dinspre Putna-Gura Humorului-Vatra Dornei-Cluj-Bucuresti? Stiu ca sunt si peisaje frumoase, tocmai de aia am si ales traseul acesta.Timpul meu este de aproximativ 3zile, de Sambata pana Luni, cand va avea loc intoarcerea. Din cate am vazut pe net, pe diverse siteuri care iti calculeaza distantele si consumul mediu, e destul de mult de mers..Nu stiu daca ceea ce  vreau eu se va putea infiripa, tocmai de aceea va si cer sfatul.Multumesc!

Edited by Pufulete

Toplița /Bilbor, Piatra Neamț sau mai aproape de tine pe la Lacul Roșu /Cheile Bicazului. Apoi urci în Bucovina și ieșire din Bucovina pe la Sucevița continui drumul sus peste munte spre Pojorâta, Vatra Dornei, Bistrița, Beclean, Dej, Cluj-Napoca. Apoi înapoi spre capitală musai Turda cu Salina, Iernut, Târgu Mureș (cetatea și dacă vrei masa la Lacsi Csarda, sau vis a vis la Căsuța Bunicii) apoi Sighișoara, Cetatea Rupea și cătinel spre Brașov prin Pădurea Bogății (ai restaurant pescăresc Doripesco pe mâna dreaptă) și cunoscuta V Prahovei

Drumuri bune!

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Noroc că locuiesc în vestul țării și nu am fost nevoit să călătoresc prin țară.

Fac până la Tg Mureș cât fac până la Budapesta, iar până la Brașov cât fac până la Viena.

Așadar prefer să scot bani din țară decât să-i las pe mâna ăstora...

Singurul lucru frumos pe care l-am văzut în țară este punctul de trecere al frontierei...

sent from my rooted LG G3 using Tapatalk

Sa-ti cumperi :D

Vad ca bancile iar au dat drumul la credite cu buletinul. Macar acum o fac si mai lata, ca nu mai cer nici adeverinta de la servici.

Pentru credite sa-ti platesti factura la net poate. Pentru credite imobiliare trebuie sa-ti dezgropi tot neamul pana la Decebal ca sa confirme ca esti solvabil.

Sent from my LG G3-D855

Macar acum o fac si mai lata, ca nu mai cer nici adeverinta de la servici.

acum se uita direct pe fisa fiscala - si aia nu minte (spre osebire de o adeverinta de venit)

Ești bun de politician... Te scot ăștia din cutie după ce te spală pe creier și le juri credință veșnică.

Famiglia te va recruta :)

PS.... Èšara o rup în două sa învăț toate minunile pe dinafară (și pe asfalt și prin noroaie și poteci nebănuite)

Doar la haine dau bani afară ca aici mi se pare jaf la buzunar.

Si daca nu sunt amploaiat, PFA sau patron? Adica nu am venituri declarate?

Nu iei credit.

În românia se dau credite pe venituri nu pe garantii.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk