Clicky

Jump to content
mesersmith

Intrebare pentru Tudor.

Recommended Posts

Tudor ce se întîmplă : google îmi spune ca sit- ul vodafone.ro nu prezintă siguranță și nu mă lasă să îl accesez de pe telefon. Nu am umblat la setări .

Sent from my HTC One S using Tapatalk 4

Trebuiesc reînnoite certificatele de securitate de către Vodafone la autoritățile competente. Nu ai de ce să îți faci alte griji.

Accesorii pentru Smart 3 pot găsi în magazinele voastre? Vreau să fac un mic upgrade (actualul telefon are procesor ARMv6) și vreau să protejez viitoarea achiziție. :)

Și încă o întrebare:dacă îl iau la preț întreg pot cere decodarea acestuia? La Orange am avut parte de surprize neplăcute (ba nu au telefoane pe stoc, ba le dau doar la abonamente...). 

Telefonul se comercializează direct deblocat de rețea, fie luat la liber, fie cu abonament.

Accesorii sunt doar câteva momentan și nu am detalii dacă vor fi comercializate în viitor.. Te poți uita și aici https://forum.vodafone.ro/t5/Vodafone/Vodafone-Smart-3-Vodafone-975-Accesorii-ZERO/td-p/90562

Problemele au continuat si au devenit mult mai dese. Acum si fara a reintra in tara am avut probleme cu 3G-ul. Desigur acest lucru il observam tocmai cand aveam cea mai mare nevoie de internet. Evident. Dupa ce am mai sunat de cateva ori la *222 si a trebuit sa le demonstrez la fiecare din cei de la celalalt capat al telefonului ca mi-am setat corect tot, deci dupa 15-30 min reuseam ca operatorul sa faca un reset din centrala - singurul lucru care ajuta.

De fiecare data era aceeasi procedura: verificare setari APN, data enabled, reset to default APN, resetare telefon si apoi toti fara exceptie erau nedumeriti de ce nu merge dupa aceste proceduri. Nu a contat niciodata ca le spuneam ca am mai facut aceste proceduri cu alti colegi de ai lui... trebuia sa repet aceeasi pasi de fiecare data. O idiotenie. Ori nu se tin log-uri cu problemele precedente, ori operatorii nu noteaza exact problema si metoda prin care au reusit sa rezolve (chiar si partial problema) fie cine mai stie ce... 

Ultimul operator mi-a zis ca e de vina telefonul. Desigur am testat si cu alt telefon. Aceeasi problema. Deci clar singura problema putea fi cartela SIM. Am comunicat acest lucru operatorului cu care am tinut legatura mai multe zile. Si acesta a fost de acord ca SIM-ul ar putea fi problema in cazul lipsei de internet pe telefonul meu mobil. Teoretic ar trebui sa pot schimba cartela SIM gratuit deoarece acesta se facea vinovata de lipsa internetului mobil... desigur doar teoretic. Acest operator a zis ca el nu poate face acest lucru - nu are autoritate necesara. Dupa o zi in care i-am spus sa gaseasca pe cineva cu care poate oferi acesta gratuitate mi-a spus ca nu a reusit NIMIC. Trebuia ca eu sa platesc 4 euro si mai apoi el sa-mi ofere aceasta suma drept credit. 

Cam asa se rezolva lucrurile la VDF...

Acum dupa o saptamana de cand am schimbat cartela SIM se pare ca problema a disparut. Ce putin pentru moment.

imi pare rau ca a trebuit sa contactezi iar serviciul de asistenta, dar da, daca ai fost in roaming si aveai activ serviciul de date, trebuia sa ai un credit de minim 5 euro pentru a-l folosi. In caz negativ, accesul era complet blocat, urmand ca la revenirea in tara sa poti folosi internetul in urma contactarii celor suport. Ar fi trebuit sa se rezolve insa de la primul apel.

Asta e o tampenie. Trebuie sa am credit pe cartela pentru a folosi optiunea de internet deja PLATITA odata revenit in tara? 

Sunt de acord ca internetul pe mobil sa fie blocat in roaming - dar NU in reteaua propie unde deja am platit optiunea de internet in avans.

Daca e asa cu zici tu inseamna ca e o PROBLEMA MARE pe care trebuie sa o afle si altii (ANPC-ul).

Bună seara!Tudor te rog să îmi spui dacă pt. Nexus 4 se pot face setări automate pt conectare la internet sau ce setari manuale trebuie făcute. Îti multumesc!

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Se fac setări manuale, sunt în multe locuri și pe forumul Vodafone.

Menu – Settings – Wireless & networks – Mobile Networks – Access Point Names – Apasam Menu – New APN

Name: VF Internet pe Mobil

APN: live.vodafone.com

Username: live

Password: vodafone

APN type: default (sau internet)

Apasam Menu – Save

Menu – Settings – Wireless & networks – Mobile Networks – Use packet data– bifat

PS: mă îndrept spre mare, ne auzim săptămana viitoare ;))

Edited by Tudor

Tudor am și eu o întrebare pentru tine dacă se poate. Vodafone suporta fast dormacy?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4

Edited by ionutzvip

Este adevărat ca a intrat Note 3 în portofoliul Vodafone?

Citeam pe un alt forum ca deja sau făcut comenzi cu livrare din 30.09.2013.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

E 749 euro la liber, 219 euro cu RED 65, 319 euro cu RED 45 și 419 euro cu RED 29, bineînțeles ca pe doi ani.

De luat în considerare ca lansarea oficială s-a făcut în data de 6 Septembrie, iar din data de 25 e deja în oferta.

PS: va las, ca am treaba cu webstockul.

Edited by Tudor

Cam scump la abonament. Eu pe Note 2 am dat 350 Euro la abonament Mega National 15+1GB internet Smartphone.Si asta dupa o luna jumate de la lansare. La liber telefonul era pe 2700 lei la acea vreme in magazinele Vodafone.

Cu toate că îmi expiră un abonament prin noiembrie...... trebuie să găsesc un telefon pt soție.

Sent from my Toshiba Tablet