Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Nokia scade cu peste 15 procente la bursa dupa anuntul de azi!

Recommended Posts

Presupun ca au ceva contracte cu Microsoft sau cu nu stiu cine altcineva, pt ca vad ca cei de la Nokia deja detin 48% din Symbian.

Ar putea sa renunte la el si sa treaca la Android.

Desi, nu stiu cata incredere ar capata printr-o astfel de miscare.

Da, mai mult ca sigur ca au o clauza de genul "daca vreti cu noi, atunci nu cu Google". Altfel n-ar fi bagat MS jdemilioane in marketing la Lumia in State. Ca Android se poate pune linistit pe un Lumia 900. S-a si pus (intr-o forma nedefinitiva) pe N9.

Nokia a pierdut trenul Android. Daca ar trece acum pe Android, si-ar pierde si bruma de incredere pe care o mai au in Nokia unii utilizatori. Nu inteleg de ce au preferat sa mearga pe mana Microsoft si nu Google, sunt doi giganti care joaca la acelasi nivel. A spus Elop ceva de ecosistem, insa pe Android producatorii de telefoane castiga mai mult decat Google.

Nu inteleg de ce au preferat sa mearga pe mana Microsoft si nu Google

Aste sunt chestii de culise. Nu o sa stim niciodata ce au oferit unii sau altii. Pana la urma MS era mai "flamand" decat Google in a avea un producator mare in curtea lor si probabil au oferit mai mult.

De ce au mers pe mana Microsoft pentru ca Microsoft are mai mult renume pe piata , plus ca detin mult mai multi bani si de oameni foarte buni specializati pentru a face publicitate unor anume produse... Google nu se prea pricep la capitolul asta ...la fel cu achizitionarea Motorola cam ii paguboasa , nu prea a prins la public , nu a fost o mare publicitate la Motorola asa cum s-a sperat ... de asta spun ca Nokia au fost inspirati si increzatori sa mearga pe mana Microsoft ...asta e doar o parere de a mea...

Nu vreau sa par ca sunt impotriva, dar la care piata te referi tu? Microsoft nu a stat bine pe piata de mobile niciodata, Google are cel putin la fel de multi bani (marea majoritate din reclama). Google a spus ca Motorola va fi in continuare pe propriile picioare, daca ar fi achizitionat Motorola ca sa-si faca propriile telefoane, acum ar fi anuntat o tableta sau ceva nou.

... de asta spun ca Nokia au fost inspirati si increzatori sa mearga pe mana Microsoft ...asta e doar o parere de a mea...

Au fost inspirati?

Pai din ce-mi dau eu seama, exact inspiratia asta i-a dus acolo unde sunt acum.

Ma refer la renumele pe care si l-a creat pe piata Microsoft-ul , ca aplicatii Office, si sistem de operare pentru Pc , iar acum ca sistem de operare mobile, si dupa cum ai observat reclama la seria Lumia ii in toi , plus foarte multe concursuri in care se poate castiga un model Lumia... asta nu prea ai sa vezi la cei de la Google sa arunce atatia bani pe publicitate si telefoane gratuite... iar Motorola a fost cumparate de cei de la Google acum catva timp in urma...

Androidul ii vazut bn in Europa, in rest ii mania Iphone si Blackberry acolo se dadea si se da batalia, si ca sa mai fac o paranteze in cate filme/seriale tv ai vazut u telefoane android ...? majoritatea is Iphone-uri si Blackberry si intrebarea oare dc ?

Edited by Mihai
Foloseste editarea, nu pune 2 posturi consecutive.

Google a iesit pe piata printr-un comunicat spunand ca Motorola isi va vedea in continuare de treburile ei si ca Google nu isi va baga nasul. Reclama nu inseamna neaparat ca se va si vinde produsul. Asta e stilul Microsoft, de a arunca cu bani, pentru ca are destui. La un telefon Android, reclama se imparte intre producatorul hardware-ului si Google. Pana acum, strategia Microsoft de arunca cu bani nu a avut mereu rezultatele dorite :)

Marius, cred ca nu ai proprietatea termenilor.

Inspirat este cineva care, facand o alegere, reuseste in ce si-a propus cu acea alegere.

Ce spui tu, inseamna altceva si anume ca au facut o alegere si au fost total neinspirati.

se va vedea acum cu va prinde la public noul wp Apollo, crede-ma am 1 luna indata decand butonez un tel cu win phone ...si nu mi-a dat un crash la vreo aplicatie, nu mi s-a blocat, se misca absolut fluid fara lag, plusuri sunt destule la WP si vor mai aparea pe parcurs cu noul OS

Din pacate, la customizare e praf si tocmai cu asta a prins androidul.

Iti spune asta cineva care a avut si a fost fan Windows si acum, dupa experienta Android, nici nu vreau sa mai aud de win.

Si crezi daca se dadeau cu Android erau inspirati ? nu nu ar fi fost si-ti zic de ce acum poti sa ma contrazici sau poti fi de acord cu mine... ar fi continuat cu un sistem hardware slab ca si pana acum, ar fi scos in continuare multe terminale low cost ceea ce nu cred ca ar fi fost tare benefic asta pe piata smartphone-urile, a trebuit sa vina cineva si sa le de-a una peste cap ca Microsoft-ul zicandu-le daca vreti sa nu dispareti si sa aveti succes pe piata dar sa nu se astepte la vanzari neasteptat de mari, sa vina cu cerintele hardware impuse de ei... sa o luam logic acum cate smarphone-uri au avut sau au cerintele hardarware de la Nokia pe care le are Lumia acum ?

Cred ca Nokia ar fi fost in stare sa scoata telefoane puternice hardware (si inca e capabila de asta). Au avut "gasca cu ouale de aur" in mana (Meego) si nici macar nu au dat-o pe cioara de pe gard, pur si simplu au mancat gasca si au spart ouale.

Nu cred ca cei de la Nokia nu ar fi fost capabili sa vina cu terminale puternice. Chiar nu cred asta.

E drept ca politica lor de a produce in continuare telefoane low cost i-a zdruncinat bine, dar acum chiar daca s-ar trezi, nu prea au cu ce sa lucreze.

WP nu mi se pare deloc o solutie, desi e evident ca pe ea vor merge, neavand alta.

Au avut si un terminal care a venit cu linux un nokia n900 parca daca nu ma insel care arata minunat si avea si linie de comanda si nici acolo nu si-au batut capul... de asta o zic si o repet Microsoft-ul sta pe capul lor si de asta aveau ei nevoie pentru ca microsoftul investeste bani in ei, pe cand Google nu si-ar fi batut capul cu cei de la Nokia, trebuie vazuta toata treaba per ansamblu, nu doar ce-i mai comod pentru anumiti utilizatori, pentru ca au avut multe modele foarte proaste ca design si la foarte multi conteaza design-ul telefonului, deci acum fiecare cu propria parere, eu raman la ideea ca a fost alegerea potrivita, cum cei de la Rim ar trebui sa faca o alianta cu cei de la Apple unde sa aduca securitatea lor si sa o implementeze pe iOS

Pai eu cred ca pentru un producator, in ultima instanta, conteaza vanzarile, felia de piata pe care o acopera.

Degeaba stie OS-ul sa faca nu stiu ce, important e impactul asupra utilizatorului.

Si mai e ceva, f important: producatorii au simtit lucrul asta, au simtit puterea impactului pe care android-ul la avut in randul cumparatorilor, si toti acesti producatori au intrat intr-o cursa frenetica de a iesi cu device-uri care mai de care mai stralucitoare si mai colorate.

That's marketing.

Apple nu imparte resursele cu nimeni :) Nu vom sti ce ar fi facut Google daca Nokia ar fi ales Android :) Eu sper ca Nokia sa nu moara, e nevoie de cat mai multi producatori puternici de telefoane mobile.

Nokia n-o sa moara, dar o sa produca mult mai putin, pt ca mai exista multi utilizatori ca nevasta-mea, care refuza touch-screen-ul de-mi vine sa i-l sparg in cap.

Evident, are Nokia C3.

Edited by mesersmith

Nokia n-o sa moara, dar o sa produca mult mai putin, pt ca mai exista multi utilizatori ca nevasta-mea, care refuza touch-screen-ul de-mi vine sa i-l sparg in cap.

Evident, are Nokia C3.

Si eu am Nokia C3.. e buna la baterie.. Il folosesc doar pentru vorbit si mesaje.. in rest e praf telefonu..

vedeti voi Android in sus si android in jos , dar ganditi-va daca vor detine monopolul ei si unele sisteme de operare ar disparea ce semnal de alarma va trage lucrul acesta? atunci vor pipera preturile si ar incepe sa nu-si mai faca treaba cum trebuie pentru ca nu ar mai avea cu cine concura... si acum sa fac o paranteza care nu are legatura cu telefonia mobila dau un mic ex RDS-ul care detine monopolul pe tara cum se joaca acum si calca tot in picioare? un exemplu f bun zic eu care acum se face atata zarva ca au scos Antenele...si vor mai continua sa faca ravagii si ca operatori de telefonie mobila la ofertele pe care le au in momentul acesta... deci la asta trebuie sa va ganditi

Edited by Marius

Ei, asta cu Antenele nu e cum pare.

Era pe net un document trimis de Intact celor de la RDS, prin care acestia din urma, erau notificati ca din nu stiu ce data, trebuie sa plateasca 7 mil de euro pe an, desi pana la acel moment nu se platea niciun euro.

Apoi, Android-ul e free, iar producatorii care l-au implementat sunt cativa, astfel incat exista si ceva concurenta.

Android nu detine monopolul, mai e si iOS. Ce se intampla in tara cu RDS e altceva, ei chiar detin monopolul. Pe piata de smartphone-uri situatia e alta. Oricum preturile la telefoane le stabilesc producatorii de hardware. Preturile prea mari sunt oricum sanctionate de cumparatori. Cred ca nici una din marile companii nu va detine monopolul vreodata :) Daca producatorii de smartphone-uri Android ar fi facut cum spui tu, fiecare nou smartphone nou ar fi fost mai scump, insa toate telefoanele cu performante apropiate se incadreaza in aceeasi plaja de preturi. Si eu vreau un alt treilea OS mobil puternic, sa-i mai puna cu botul pe labe pe Google si Apple, insa eu cred ca WP7 (si WP8 si urmatorul) nu e acel OS.

pai normal ca e free ca in spatele lui este Linux...asa ca nu puteau cere bani pe el

eu mai am sperante mari ca RIM-ul sa fie acel sistem de operare care sa-si revina si sa concureze, pentru ca marile companii si multi oameni de afaceri ar avea de pierdut daca Rim dispare... dar si WP nu sta rau ... pentru ca nu stim tare multe cu ce va veni WP8 pentru ca nimeni nu prea da din casa cu ce noutati vor veni, pana acum sunt doar zvonuri despre Apollo

Edited by Mihai
Foloseste editarea...