Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Nokia scade cu peste 15 procente la bursa dupa anuntul de azi!

Recommended Posts

degeaba zici ...da ce castig ar avea Google de aici ? ...pune u un android 1.3 sa zic pe un quad core ...ce ar rezulta de aici ? un mare esec , e ca si cum ai rula un windows 95 pe un super computer

Nu prietene, stai asa ca nu ne mai intelegem.

Tu ai spus ca daca androidul va detine monopolul mondial, o sa creasca preturile telefoanelor si eu ti-am spus doar ca nu androidul hotaraste preturile telefoanelor, ci producatorii de terminale, pt ca androidul e free si nu greveaza preturile.

Edited by mesersmith

Pai si cei de la Google ce castiga ? doar nu muncesc pe branci degeaba pt ca eu x-lescu pun pretul de 3000 de lei in care eu care produc sistemul de operare sa castig 0 lei ? pai eu de unde platesc angajatii care lucreaza pentru android ...nu-i nici chiar asa sunt contracte intre Google si acel x in care se negociaza ..

Google castiga mult din servicii, reclame si din aplicatii. Crezi ca e atat de usor sa ai un telefon cu Android? Sa il pui la punct? Sa mearga totul struna? Google are oameni specializati pe diferite domenii (kernel, camera foto si altele) si vinde astfel de servicii. Android e gratuit, asistenta nu.

eu nu am stat sa includ tot tacamul e deajuns sa zici Android ca se subintelege ... pentru ca celor de la google daca nu le convine cat la % le revin din vanzarile unui anumit produs ii expediaza imediat sa-si caute alt sistem de operare ...eu asa ma gandesc

Te inseli amarnic :)) Gandeste-te ca Google a ajuns unde e acum numai cu reclamele din motorul lor de cautare. Google nu poate interzice vanzarea unui dispozitiv cu Android. Totul se negociaza :)

Hmmm...Nu cred ca un mare producator de terminale sta chiar asa, in pielea goala, asteptand sa-si ia bice la fundul gol.

Exista niste contracte, intelegeri...in lumea asta nu e ca intre blocuri la noi...

nu trebe sa te interzica e deajuns sa nuti aduca update-uri ... sa nuti repare bug-urile ...incompatibiltatile cu hardware-ul care u ca companie il aduci... si acel produs ii un esec total...

Stii care e frumusetea la un produs gratuit ca Android? Nu trebuie sa stai dupa nimeni ca sa repari bug-urile sau sa aduci un update :)

e usor sa zici asta ...dar ca programator numai e asa de usor, pentru ca si in asa amaratul ala sa zicem asa de android daca tot zicem ca-i gratuit sunt anumite patente pe care le au cei de la google, si e posibil sa te trezesti cu proces... cum nush ce model de samsung intrun proces cu Iphone a fost interzis in germania

Cred ca deja suntem intr-o zona a speculatiilor si chiar cred ca niciunul dintre noi nu are priceperea necesara sa faca o analiza complexa si reala acestor lucruri.

Da, e usor pentru ca lucrez in bransa, chiar daca sunt la inceput. Asta e Linux-ul. Procesele intentate de Apple au vizat cu totul altceva. Apple nu va putea da in judecata pe cineva care aduce un bugfix, pentru ca Linux, chiar daca e gratuit de folosit, e guvernat si el de niste legi numite GPL. Sunt de acord cu mesersmith, ar fi cazul sa ne oprim :)

ca inginer care a terminat la calculatoare eu zic ca nu-i chiar asa de usor sa creezi un program fara programatori foarte buni, ca sa numai zic ca sistem de operare, si totul sa lucrezi in linux si daca nu ma insel programele is facute in C# la android

Edit: Ar fi cazul sa ne oprim aici. Programarea si Linux-ul nu sunt unul si acelasi lucru. Am cam dat-o in flame-uri aici si nu e bine. Orice alt post care nu are legatura cu stirea va fi sters.

Edited by Mihai
Clarificare

Aplicatiile sunt in Java, de unde atata C# ? Ce, are .NET de la MS Android-ul ? Poate ai vrut sa zici C++, dar nici aia nu e. Android-ul e Linux doar la kernel, adica acolo unde nu ajunge dezvoltatorul de aplicatii. Aplicatiile sunt in masina virtuala Java pe kernel de Linux.