Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Nokia scade cu peste 15 procente la bursa dupa anuntul de azi!

Recommended Posts

Nokia scade cu peste 15% la bursa dupa anuntul de azi:

4-11-2012 3-46-23 PM.jpg

http://finance.yahoo.com/q?s=NOK

Profit mai mic cu 3% fata de cel prognozat pe trimestrul intai, in schimb anunta 2 milioane de terminale Lumia Windows Phone vandute in aceeasi perioada.

Declaratia lui Stephen Elop CEO Nokia:

Our disappointing Devices & Services first quarter 2012 financial results and outlook for the second quarter 2012 illustrates that our Devices & Services business continues to be in the midst of transition. Within our Smart Devices business unit, we have established early momentum with Lumia, and we are increasing our investments in Lumia to achieve market success. Our operator and distributor partners are providing solid support for Windows Phone as a third ecosystem, as evidenced most recently by the launch of the Lumia 900 by AT&T in the United States. We are continuing to increase the clock speed of the company. The change is tangible, and we are proud of the way Nokia employees are quickly responding to the needs of consumers and partners.

O Doamne, Nokia scade de ani de zile, iar ăia dorm pe dumnealor, e păcat că nu au venit cu ceva inovații în ultimii ani, astfel și-au săpat groapa ...

Inca imi pare rau de proiectul Meego! Ar fi trebuit sa-l pastreze. N9 e un telefon de exceptie, atat ca si desig, materiale cat si ca interfata. Nu zic ca Windows Phone e prost, dar sa arunci Meego care a primit atatea recenzii pozitive...

Incepusem sa cred ca Nokia si Microsoft ar putea avea succes. Acum aproape ca vreau sa fie asa, altfel totul s-ar reduce la razboiul intre Android si iOS, unde s-a ajuns deja la procese. Trebuie sa vedem daca scaderea va fi permanenta sau nu.

Incepusem sa cred ca Nokia si Microsoft ar putea avea succes. Acum aproape ca vreau sa fie asa, altfel totul s-ar reduce la razboiul intre Android si iOS, unde s-a ajuns deja la procese. Trebuie sa vedem daca scaderea va fi permanenta sau nu.

Foarte mult vor conta vanzarile lui Lumia 900 prin AT&T. Sperante sunt, sper sa nu "moara" cu ele de gat.

Inca imi pare rau de proiectul Meego! Ar fi trebuit sa-l pastreze. N9 e un telefon de exceptie, atat ca si desig, materiale cat si ca interfata. Nu zic ca Windows Phone e prost, dar sa arunci Meego care a primit atatea recenzii pozitive...

Poate il vor relua la un moment dat (asta daca se mai poate, citisem ca au facut cei de la Intel un nou parteneriat pt. proiectul MeeGo cu nu stiu cine)..

Scade zilnic pentru ca nu se mai cumpara si Symbian. Si e cam logic ca seria Lumia nu poate acoperi pierderile, INCA.

Eu am incredere in Nokia. Scaderile nu se vor opri inca. Imi amintesc ca era un articol in care Elop zicea ca deabia prin 2013 Nokia se va concentra asupra seriei Lumia/telefoanele cu Windows Phone.

De faliment eu zic ca nu e cazul sa vorbim. Nici RIM nu a ajuns inca acolo si se descurca mult mai rau dupa pararea mea (controverse ca Microsoft / Samsung doresc sa achiziotioneze RIM).

Scade zilnic pentru ca nu se mai cumpara si Symbian. Si e cam logic ca seria Lumia nu poate acoperi pierderile, INCA.

Eu am incredere in Nokia. Scaderile nu se vor opri inca. Imi amintesc ca era un articol in care Elop zicea ca deabia prin 2013 Nokia se va concentra asupra seriei Lumia/telefoanele cu Windows Phone.

De faliment eu zic ca nu e cazul sa vorbim. Nici RIM nu a ajuns inca acolo si se descurca mult mai rau dupa pararea mea (controverse ca Microsoft / Samsung doresc sa achiziotioneze RIM).

Cred cu tarie ca Nokia Lumia 610 va lua locul telefoanelor cu Symbian in vanzari pe segmentul midrange. Windows Phone este un sistem de operare superb pe langa Symbian, incomparabil.

Cred cu tarie ca Nokia Lumia 610 va lua locul telefoanelor cu Symbian in vanzari pe segmentul midrange. Windows Phone este un sistem de operare superb pe langa Symbian, incomparabil.

Ai dreptate. Dar problema este rapiditatea cu care Nokia aduce telefonul in alte tari (asa cum face cu Symbian).

Ai dreptate. Dar problema este rapiditatea cu care Nokia aduce telefonul in alte tari (asa cum face cu Symbian).

Aici sunt de acord cu tine. Au lansat Lumia 710 si Lumia 800 oficial in Romania acum o saptamana daca nu ma insel, cam la 5 luni fata de alte tari. Lumia 610 si Lumia 900, impreuna cu noile telefoane Asha, cred ca le vor lansa prin vara in Romania..

Aici sunt de acord cu tine. Au lansat Lumia 710 si Lumia 800 oficial in Romania acum o saptamana daca nu ma insel, cam la 5 luni fata de alte tari. Lumia 610 si Lumia 900, impreuna cu noile telefoane Asha, cred ca le vor lansa prin vara in Romania..

Lumia 900 nu este doar in varianta 4G? Stiu ca se vorbeau ca vor lansa si o varianta pentru Europa doar ca va avea 12MP in loc de 8. Dar nu s-a mai auzit nimic de atunci... Mi-as dori sa apara 900 la noi ca sa pot in sfarsit sa-mi cumpar WP7 :)

Poate il vor relua la un moment dat (asta daca se mai poate, citisem ca au facut cei de la Intel un nou parteneriat pt. proiectul MeeGo cu nu stiu cine)..

Au intrat in parteneriat cu Samsung si lucreaza impreuna la Tizen OS. Si nokia dezvolta mai departe Meego, dar doar pentru terminalele low si mid-end. Pacat ca renunta asa usor la ce e bun. Au inceput cu Maemo, care a fost un OS ce mi-a placut si au continuat cu Meego. O a treia deviere ar fi fail, asta daca nu intra totusi pe macazul Android.

Au intrat in parteneriat cu Samsung si lucreaza impreuna la Tizen OS. In ceea ce priveste nokia, ei dezvolta mai departe Meego, dar doar pentru terminalele low si mid-end. Pacat ca renunta asa usor la ce e bun. Au inceput cu Maemo, care a fost un OS ce mi-a placut si au continuat cu Meego. O a treia deviere ar fi fail, asta daca nu intra totusi pe macazul Android.

Domnule Erwin, dacă îmi aduc aminte bine, ați zis la un moment dat despre Elop că ar fi un cal troian, cred că ați avut dreptate.

Adevarat. Nu e intamplator ca a ajuns de la Microsoft la Nokia si a urmat actuala colaborare.

PS. Te rog nu cu Dumneavoastra! :)

Au facut o mare greseala ca nu sau axat pe Android.. Puteau sa scoata telefoane de exceptie si sa fie nr1 in lume.. Dar na daca sau ambitionat aiurea, acum au de pierdut..

Am sesizat la Simbyan ca are o gramada de errori.. C3-ul meu mai e bun doar pentru mesaje,apeluri... in rest nu prea mai pot folosi unele functii.. am multe de soft la el..

Si wifi....,acu ce vrei de la C3?

Are o autonomie foarte buna la baterie,este super ok daca esti fan SMS si il poti folosi pt navigat,email...facebook.,si asta bineinteles prin wifi.

Raportat pret/calitate este super ok...si daca mai punem ca este si telefon autohton...al meu este Made in Romania.

Sa speram ca Nokia cu platforma windows se va ridica la nivelul la care a fost...odata.Din punctul meu de vedere Symbian este o platforma depasita.

Edited by feribalint

Au facut o mare greseala ca nu sau axat pe Android.. Puteau sa scoata telefoane de exceptie si sa fie nr1 in lume.. Dar na daca sau ambitionat aiurea, acum au de pierdut..

Am sesizat la Simbyan ca are o gramada de errori.. C3-ul meu mai e bun doar pentru mesaje,apeluri... in rest nu prea mai pot folosi unele functii.. am multe de soft la el..

Nokia C3 nu are Symbian, ci S40.

Nokia a avut gasca cu ouale de aur (Meego) si a lasat-o din mana fara sa profite de asta. Nokia avea posibilitatea de a impune Meego pe piata. Intamplator, am lucrat cu Meego si am ramas uimit de cat de multe s-ar fi putut face cu el. TIneti minte ca Android ruleaza intr-o masina virtuala de java, Meego este Linux pur, optimizat pentru dispozitive mobile. Ganditi-va ca toata comunitatea Linux s-ar fi strans in jurul Meego si ca toate modificarile pe care le vedem pe Android (gen USG OTG) ar fi fost o nimica toata in fata a ceea ce se poate face cu un Linux pur.

Nokia si RIM inca n-au inteles cum functioneaza piata, persista in a produce telefoane pentru un segment foarte mic de piata. Daca Nokia n-ar fi vandut milioane de "feature phones", ar fi dat de mult faliment, norocul lor ca nu toata lumea isi permite smartphones, mai ales in tarile emergente sau in tarile din lumea a treia. Pe RIM nu stiu ce i-ar putea salva de la faliment, Nokia mai au o sansa, desi infima, cu Windows 8. Singura platforma de Windows Mobile care mi-a placut a fost 6.1 si avea avantajul ca putea fi customizata. De cand au lansat Windows 7 se apropie din ce in ce mai mult de Apple, cu un OS destul de inchis, limitari cu gramada, un marketplace unde nu prea gasesti nimic free, aplicatii destul de putine, lipsa dezvoltatorilor. In 2 cuvinte: epic fail.

Nokia si RIM inca n-au inteles cum functioneaza piata, persista in a produce telefoane pentru un segment foarte mic de piata. Daca Nokia n-ar fi vandut milioane de "feature phones", ar fi dat de mult faliment, norocul lor ca nu toata lumea isi permite smartphones, mai ales in tarile emergente sau in tarile din lumea a treia. Pe RIM nu stiu ce i-ar putea salva de la faliment, Nokia mai au o sansa, desi infima, cu Windows 8. Singura platforma de Windows Mobile care mi-a placut a fost 6.1 si avea avantajul ca putea fi customizata. De cand au lansat Windows 7 se apropie din ce in ce mai mult de Apple, cu un OS destul de inchis, limitari cu gramada, un marketplace unde nu prea gasesti nimic free, aplicatii destul de putine, lipsa dezvoltatorilor. In 2 cuvinte: epic fail.

Parerea ta cu epic fail. Microsoft va cumpara 50% din RIM. WP7 nu e chiar asa inchis, poti schimba cateva lucruri (accents/background). Cine stie ce va aduce cu Apollo? Daca este asa cum zici tu epic fail, de ce lumea cumpara? Pentru ca este ceva nou si bun. (mda.. sunt fan)

Edited by Adrian

Parerea ta cu epic fail. Microsoft va cumpara 50% din RIM. WP7 nu e chiar asa inchis, poti schimba cateva lucruri (accents/background). Cine stie ce va aduce cu Apollo? Daca este asa cum zici tu epic fail, de ce lumea cumpara? Pentru ca este ceva nou si bun. (mda.. sunt fan)

Vom trai si vom vedea, insa ceasul ticaie pentru Nokia si situatia lor nu e deloc roza. Legat de cumparare, chiar si replicile chinezesti produse in paduri de bambus se vand, dar pana la a obtine un procent major din piata format din doua cifre e cale lunga. N-au depasit nici macar vanzarile celor de la Samsung cu al lor Bada OS.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sa o luam acum logic si din ce am mai citit pe internet ... vanzatorii de smartphonuri nu se chinuie sa le mai explice cumparatorilor ca mai sunt pe piata si alte sisteme de operare ... multi aud in stanga si in drepata Android si iPhone si cu atata raman si asta e marea problema pentru Microsoft si Rim , au publicitate foarte scazuta si suport din partea vanzatorilor foarte mic si este normal sa vedem o astfel de pierdere, iar ca utilizator WP nu-i chiar epic fail ca si face treaba enorm de bn, + ca vine cu o configuratie hardware impusa, iar Rim cred ca va scapa de faliment cu noul BB 10, acum cum am mai zis si mai sus le trebuie foarta multa reclama si suport din partea companiilor de telefonie mobila, cei care au avut pe mana un Blackberry sau Wp nu cred ca au fost dezamagiti, iar blackberry o zic si o mai repet este un terminal business nu trebuie un quad core ca sa se miste bn in multitasking ca se descurca f bn si cu un procesor de 624 mhz si 512 de ram...fiecare sistem de operare este creat pentru nevoile utilizatorilor, cei care vor jocuri, multimedia etc isi iau android, cei care au nevoie in permanenta de push email si de securizarea datelor isi cumpara Blackberry... iar Wp este un telefon la fel mai mult pt office

"Toate-s vechi si noua toate", vorba poetului. Cum e Android acum (sau mai bine zis Samsung cu Android), asa era Nokia pe vremuri. Adica pe val. Dar ca orice companie intr-un domeniu unde trebuie sa inovezi tot timpul (deci nu ca in domeniul petrolier, de ex.), s-au lasat pe tanjala. Si au pierdut. Dar le va fi mult mai greu sa revina decat i-a fost lui Samsung sa-i detroneze. Asta pentru ca piata de smartphone (mari / mici, scumpe / ieftine) este mult mai mare acum si mult mai multi spun "Exista Android si restul", asa cum spuneau pe vremuri "Exista Nokia si restul"