Clicky

Jump to content
david02

telefon pt poze clare in miscare.

Recommended Posts

am nevoie de un ajutor din partea celor saritoti la nevoie ))

ce telefon pot procura, care poate face poze bune clare, cit de cit rapid, persoanelor in miscare ( adica bebelusi))) mai bine zis).

la moment detin un lg g2.dar nu face fata.

Înseamnă că nu ai noțiuni elementare de fotografie.

Orice subiect se poate fotografia cu LG G2 folosind un truc simplu.

Focalizare înainte de declanșare...

Ah... Și luminozitate bună în încăpere.

Te asigur că funcționează.

Eu fotografiez subiecți mai dificili decât bebelușii și anume pisici.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Fotografie făcută acum.

Pisica se linge...

Deci în mișcare...

Făcut cu tableta.

Problema e că pisica e gri, fundalul e gri...

Și mai poți încerca modul "sport" dacă e disponibil pe camera.

e8238402aacb6e6ff502dbb737938d5d.jpg

Oricum, nu hardware-ul trebuie schimbat ci tehnica de fotografiere.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Îți trebuie o aplicație care face fotografii rapid. Ori un telefon care permite reglarea vitezei de declanșare. Ce buget?

Încearcă întâi "a better camera" setata pe "sport".

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

de luni bune, incerc si asa  si asa si putin ce reuseste.

la 2 bebelusi sunt multe momente care doresti sa le prinzi rapid, nu sa umbli cu schimbat de mod...programare, asteptare, schimbari si multe altele.

si trebuie sa existe o alternativa acestui telefon. si asta caut

300 euro maxim.

Se stie ca cele mai grele subiecte de fotografiat sunt copii mici. Beblusii sunt imposibil. Cateodata sunt imposibili :D. Ca tata, iti inteleg frustrarea. Eu am prins 3 instantenee in cativa ani. TREI. E drept ca pe film. Nu zic sa te lasi pagubas, dar e dupa cum ti-e norocul. DTTR are dreptate. Nu e de la aparat. Un cunoscut si-a luat pentru asta, anul trecut, V10 din strainatate, de cum a aparut. Bani aruncati pe fereastra.

stiu ca lg g4, iphone 6, 6s, poate si 5s, samsung galaxy s6 fac foto foarte bune...dar sunt prea scumpe, doar 5s din astea ar fi accesibil.

nokia lumia 1020...dar windows nu e pt mine,  altceva?

Și totuși, din experiența mea cu nepoții (vreo 6) recomand filmările în detrimentul fotografiilor.

Insist...

Nu trebuie schimbat HW ci tehnica.

trimis "după" GPhone

Iti trebuie o aplicatie (care nu stiu daca exista) in care sa poti modifica macar timpul de expunere (mai mare de 1/120) si ISO. Cred ca investitia ar trebui facuta intr-un aparat foto. Acolo ai mult mai multe setari (diafragma, mod pentru copii, iso mai ridicat, senzor mai mare deci si pixelii mai sensibili la lumina etc). Daca iti doresti amintiri de calitate si nemiscate cu cei mici eu ti-as recomanda un DSLR. E sfant! Cu un obiectiv de 35 mm cu f1.8 faci treaba foarte buna numai din ISO fara blitz. Dar astea costa (nu mai mult decat un iPhone 6) si e si ceva mai greu, mult mai sensibil la praf, umezeala si socuri. Dupa ce vei invata sa il folosesti, va veni si calitatea fotografiilor. Eu am o vorba: cu DSLR faci fotografii iar cu restul doar poze. Cel putin pentru mine, fotografiile facute pentru a fi pastrate ca amintiri, sunt prea importante pentru a da gres. Daca doresti sa le si scoti pe hartie, recomand cu toata inima. Depinde cat de importante sunt pentru tine fotografiile facute propriilor copii. Nu vreau sa fiu rau sau sa supar pe nimeni dar nu iti recomand nici un telefon.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

deci, un DSLR am( un Canon 600D...dar, fiind mama.:)..cu 2 copii mereu dupa mine...e imposibil sa mai car si acel aparat, fiind cam greu.

deci in mai mare parte am doar telefonul la indemina pt a imortaliza momentul.

Incearca aplicatia ''Geek camera'' , asta face poze rapid.

Poti incerca si google camera.

Al meu nexus 5 face poze foarte rapid..S5-ul e lenes fata de nexus.

Eu am o vorba: cu DSLR faci fotografii iar cu restul doar poze.

vorba eronata.

:D

in fotografie conteaza MULT mai mult omul decat scula. si iti zic asta dupa trecere de la camera pe film (unde trebuia sa fi atent la ORICE), la bridge, apoi la bridge cu setari de dslr si intr-un final la dslr (si cursuri foto si citit si experimentat). am revenit la o camera subacvatica... si pot face cu ea FOTOGRAFII, la fel cum cu DSLR-ul pot face poze...

deci NU e vorba de tehnica HW ci de tehnica de lucru.

tehnica HW te poate scoate din incurcaturi sau poate face multe pentru tine. dar in final... o poza corecta (luminozitate/expunere) va fi tot o poza. iar subiectul va fi prost incadrat...

dar astea sunt in final dedesupturi... si offtopicuri.

daca omul vrea sa investeasca 300evro... sa-l sfatuim.

eu am LG G3 (sub 300 evro).

Tu ai dreptate cu incadrarea dar in rest imi permit sa te contrazic. Copiii si subiectii in miscare rapida sunt de regula mai greu de fotografiat. Un telefon va fi mult mai lent datorita senzorului mic (pixeli de mici dimensiuni), rezistenta la ISO foarte scazuta si toate acestea in ciuda unei deschideri destul de mari. Iti dau un singur exemplu ca sa intelegi: avem 2 DSLR-uri unul full frame si altul DX cu aceleasi obiectiv si setari pe modul manual. Full frame-ul va fi mai rapid cu cateva stopuri bune decat DX-ul tocmai datorita senzorului mare. Un alt aspect ar mai fi si faptul ca de obicei fotografiile ce au ca subiecti copiii se incadreaza in marea lor majoritate la fotografia de tip portret. In cele mai multe cazuri intr-un portret subiectul va trebui foarte bine delimitat de fundal iar bokeh-ul va trebui sa fie unul placut si foarte cremos. Aceste lucruri nu le poti obtine cu un telefon. Nici macar un bridge nu se apropie din cauza factorului de crop ce te indeparteaza de subiect. Cine are ochiul format va face distinctie si va sti sa deosebeasca o fotografie de o banala poza. Nu vreau sa intru in detalii si sa vorbesc de sharpness. Sunt constient ca DSLR-ul inseamna sa investesti ceva bani in obiective si ar mai fi si rezistenta scazuta la praf, umezeala, socuri, greutate mare si un volum insemnat mai mare etc dar cand vine vorba de calitate, joaca in liga suprema. Din aceste considerente nu i-am recomandat un telefon. Sunt de parere ca si cu o compacta va ingheta mai bine subiectii. Din punctul meu de vedere amintirile foto legate de copii nostri ar trebui sa aiba pe langa cantitate si calitate ca doar sunt persoanele la care tinem cel mai mult. Nu vreau sa intru in contradictie cu tine ca poate ma aleg cu vreo reclamatie... la OPC :))) Poate exista totusi o aplicatie care sa ii permita sa modifice manual expunerea si ISO.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Edited by k_gula1985

Va "certati" dijaba. Mama, cu doi copii care trag de ea din toate partile, numa' un DSLR ii lipseste. Sa-l scape in olita, de exemplu. Telefon trebuie. Eventual o GoPro pe cap :D

Cred că omul trebuie să mai facă un bebeluș, că ăsta nu mai prinde soluția, eventual dacă îl învață sa-și facă selfie.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk