Clicky

Jump to content
Mihnea

Probleme Internet pe cablu

Recommended Posts

De ceva vreme am o problema cu laptopul, mai bine zis cu YouTube. Când sunt conectat la Wi-Fi totul merge ok, videoclipurile se încarcă normal. Când bag cablul în portul ethernet nu mai vrea sa încarce niciun video. Încarcă o parte foarte mica de câteva secunde și asa rămâne, practic nu ma pot uita pe YouTube prin fir. Dacă dau refresh paginii la fel, ramane blocat exact în același loc. Ceva idei?

Sent from my SM-N910F

La ora asta?

E grele....

Madarfacar, vorba unui coleg de forum :)

Sent from my LG G3

Mmmm.... Ciudat. Dacă era invers se mai explica cu vreo problemă la router, ceva, dar așa...

Încearcă să schimbi browser-ul. Se întâmplă la toate video-urile sau doar la cele de pe youtube? Si se întâmplă la toate video-urile de pe YT sau doar la unele? Încearcă să refaci conexiunea PPPoE.

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

Sau alt laptop ;)

Scuzați-mă că sunt mai glumeț.

Dacă pe wifi mere, iar pe lan nu.....posibil să fie o problema la router. Încearcă un restart.

Sent from my LG G3

Mmmm.... Ciudat. Dacă era invers se mai explica cu vreo problemă la router, ceva, dar așa...

Încearcă să schimbi browser-ul. Se întâmplă la toate video-urile sau doar la cele de pe youtube? Si se întâmplă la toate video-urile de pe YT sau doar la unele? Încearcă să refaci conexiunea PPPoE.

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

La absolut toate se întâmplă. În rest internetul merge prost, înainte prindeam viteze de 900+ Mbps. Acum nu sar de 20.

Sent from my SM-N910F

Deci nu poti sa-l bagi direct in calculator, asa-i ?

Incearca primele doua puncte date de mine si dane rezultatele. Intri in command prompt, dai comenzile, apoi ne dai un PrtScr.

Parerea mea e ca, problema e la router, cablu+mufa calculator sau placa retea (soft/hard).

Incearca sa conectezi alt laptop la acel fir sa vezi daca problema e prezenta; daca viteza e la fel de mica, schimba cablul router-laptop; daca problema persista si asa, reseteaza/schimba routerul.

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk

Edited by berila_mz

Pățit ceva similar și era din router. Posibil să spun prostii dar știu că o resetare a routerului sau o setare la port forwarding a rezolvat problema.

Stiu ca a trecut mult timp si n-am mai scris nimic, dar am rezolvat cu viteza. Am schimbat si router-ul intre timp, dar din alta cauza. Modelul e totusi acelasi, ZTE-ul de la DIGI. Ramane problema cu Youtube-ul. Puteti sa-mi dati mai multe detalii despre cum se rezolva? @Innoxius, tu ai spus cate ceva dar n-am inteles exact.

Ideea e sa vezi daca problema nu e pe traseu, comparand valorile tale cu ale altuia, din alt loc, unde totul e OK

1. Ping pe youtube.com
2. Tracert pe youtube.com

1. Deschizi Command Prompt (dai Run din Start si tastezi comanda cmd) si tastezi comanda 

ping youtube.com

astea sunt valorile de la mine

Clipboard01.jpg

Trebuie ca valorile sa fie cat mai mici si rata sa fie 100% Daca esti in jurul valorilor astea, inseamna ca se poate ajunge de la tine la youtube. Daca sunt diferente, continui cu comanda

tracert youtube.com

care iti va spune unde e poticnirea.

Fa-le si da-ne rezultatele, poate ne prindem.

@innoxius

de ce am viteze mai mici decat tine?

post-499-0-80402600-1458393813_thumb.png

@dttr

Poate pentru ca am abonament de firma ? Nu stiu, ca nu am nimic garantat in contract.

@Mihnea

Eram gata sa zic ca e foarte lung timpul la Ping, dar cand vad ca si DTTR are asa, nu mai zic nimic. Oricum, e ciudat tracert. Nu pentru ca W10 vad ca da deja IPv6 si nu mai intelegi nimic, dar la mine are doar 3 pasi

Clipboard02.jpg

si se termina clar undeva in curtea Google.

Am cautat cine-s aia 1e100.net si tot Google https://support.google.com/faqs/answer/174717?hl=endeci ajungi si tu pana la ei, Mai greu, in 10 pasi si 33 ms, dar macar nu ai mai multe timed-out unul dupa altul.

In rest nu stiu ce sa zic, fiind asa mari diferente intre voi si mine. Sa mai dea si altii din RDS niste teste.

@Mihnea, Comportamentul este identic indiferent dacă ești conectat sau neconectat la contul Google?

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Am avut și eu probleme cu Chrome. Nu voia sa încarce YouTube. Apoi și-o revenit de la sine. Pe alt browser mergea fără probleme.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk