Jump to content

Recommended Posts

Ce ciudat să vezi ceva cu semnul crucii și scris în arabă. În Nazaret sunt 80% arabi musulmani și restul arabi creștini.

IMG_20171012_135109.jpg

Tot din Catedrala Catolică din Nazaret, construită peste casa lui Iosif și a Mariei.

IMG_20171012_134115.jpg

IMG_20171012_134837.jpg

IMG_20171012_134915.jpg

Fructe de sezon

IMG_20171012_133549.jpg

Omul nu trebuie să zică nimic. Are un papagal care fluieră într-una și inevitabil te face să te uiți în direcția aia. Chiar dacă nu cumperi, faci poze de pe trotuarul opus.

IMG_20171012_142310.jpg

Daaa, mă inițiez de nu mai pot. Vorba aia, că tot sunt în zona cu pricina: Dumnezeu îți dă cât poți duce (sau ceva de genul).

Eu și nevastă-mea nu mergem cu nimeni în concediu. Nici cu familia cei mai buni prieteni. Noi avem un program foarte spartan. Somn la minim, mâncare pe unde și cât apucăm, în rest umblat și văzut la maxim.

Acum suntem cu un grup. Nu suportați să mergeți cu încă doi? Na, țineți câteva zeci, să vă ajungă. Frate, vorbit tare și fără rost, uitat pe pereți la masă, pus întrebări de clasa 1, stat la cumpărat toate prostiile de peste tot. Pe toate le avem. Și cireașa de pe tort, azi, după 30 minute de la plecare, una își aduce aminte că și-a lăsat la hotel CI, pașaport, viză și telefon. Asta într-o țară unde și Armata, nu doar Poliția te poate opri și controla. Și e doar ziua a doua.

Bonus, Marea Galileei.

IMG_20171012_165118.jpg

Nilumetru. Cu el se măsura nivelul Nilului. Dar nu pentru a cunoaște cât de adânc e. Nu vă pun la concurs, vă zic eu. Nivelul Nilului determina nivelul taxelor. Nivel mic = secetă = taxe mici, nivel mare = abundență agricolă = taxe mari.

IMG_20171013_082911.jpg

Pustiul Iudeei.

IMG_20171014_105811.jpg

Norii ăia nu înseamnă decât că pentru o oră a fost mai răcoare. Ploaie, altă dată.

În stânga, unde e ceva negru (și neclar, am făcut din mersul bus-ului) e o așezare de beduini. Da, beduinii nu mai stau la cort și nu mai merg cu cămila. Stau în clădiri de BCA, acoperite cu tablă ondulată și merg cu 4x4. Duster, mostly.

Tot beduini. Pe drumul expres între Ierusalim și Marea Moartă.

IMG_20171013_135923.jpg

Au încercat să-i îndepărteze de acolo (nu știu de ce, da, taberele lor arată a țigănie, dar decât pietre și nisip...), i-a dat în judecată statul israelian și băieții au scos documente de împroprietărire pe pietrele și nisipul ăla de la Imperiul Otoman. Țeapă.

Cămila, prietenul omului. Și al turistului. Se știe că turiștii nu e oameni :D

IMG_20171015_115233.jpg

Apropos de turiști. Până acum consideram că americanii sunt cei mai de împușcat. La Luvru se urcase unul încălțat pe un scaun tapițat să-și caute colegii, de rămăsese și paznicul ca la dentist.

Zilele astea mi-am schimbat părerea. Americanii sunt parfum pe lângă ruși. Iar dacă turiștii ruși sunt tăvălugul Armatei Roșii în WWII, rusoaicele pravoslavnice sunt trupele OMON. Au chiar și uniformă. Toate cu batic alb, fuste albastru-deschis, aspect general de colhoznice. Ce moaștele Parascheva, ce front comun la pedofili. Rusoaicele pravoslavnice, dacă își pun mintea, rup tot. Mossad, Țahal, zidurile Ierusalimului, nimic nu le rezistă.

Unii au înțeles că nu ajunge să ceri, mai trebuie să și oferi condiții.

IMG_20171015_162226.jpg

Tot la Marea Moartă.

IMG_20171015_160622.jpg

De fapt ar trebui să-i spună Marea pe Moarte. Unde e platforma era și marea în anii '70.

IMG_20171015_162247.jpg

Cu ce se mai ocupă localnicii: cu deminarea. O zonă de lîngă râul Iordan, unde dacă arunci cu piatra, ajungi din Iordania în Israel sau invers. Terenuri minate încă de la primele războaie cu arabii. Abia în 2012 au deminat unele porțiuni. Și-au dat seama că pierd prea mulți bani. Pelerinii se duceau în Iordania să se joace de-a botezul. La 50 șekeli (cca. 13$) de persoană, sunt ceva bani. Că se stă la coadă.

IMG_20171015_132315.jpg

Pomelo.

IMG_20171015_111945.jpg

IMG_20171015_112009.jpg

Avem așa:

1. Ierusalim, în nu știu ce ebraică, înseamnă „Orașul Păcii“

2. Islamul - religia păcii

3. Creștinismul - cu iubirea aproapelui

Rezultatul este că cei de mai jos sunt o prezență la fel de normală ca și turiștii.

IMG_20171016_150649.jpg

IMG_20171015_132651.jpg

IMG_20171013_121158.jpg

IMG_20171017_151739.jpg

Și prima dată când văd la obiective turistice că ți se cere „no weapons“.

IMG_20171013_094025.jpg

@Innoxius Nu stiu peste ce rusoaice ai dat tu, dar in peregrinarile mele eu am intalnit d-alea slim fit si cat mai dezbracate. E adevarat ca eu n-am calcat prin Israel, ca nu sunt fan autobuze capcana, injunghieri sau atentate cu bomba. Probabil e una dintre ultimele locatii pe care mi-as dori sa le vizitez, avand in vedere ca nu ma pasioneaza mai nimic din ce se afla pe acolo.

Sent from my YOGA Tablet 2-1050L using Tapatalk

Azi am primit două ore liber. Ore pe care le-am petrecut pe străduțele din Cetatea Ierusalimului.

Munți de condimente

IMG_20171016_161608.jpg

Chestiile albe sunt „iaurt uscat“. Un fel de parmezan care se rade și se folosește la fel ca cel italian.

Așa ceva am mâncat două ore. Am gustat din toate dulciurile întâlnite în cale. Dacă pățesc ceva, sper să fie acoperit de asigurarea medicală.

IMG_20171017_135627.jpg

Azi erau doar 23 de grade.

IMG_20171017_133015.jpg

IMG_20171017_133043.jpg

Închei ziua cu o bere palestiniană. Bună. Berea, ziua e, din păcate, ultima. Revenim la anul. Doar noi doi, să-i învățăm cum se face o vizitare de Ierusalim.

IMG_20171017_190922.jpg

Era să uit bonusul zilei: un detașament de asalt „Pravoslavnicele bărbate“

IMG_20171017_141137.jpg

Și ceva din categoria „Make love, not war“, dar pe invers.

IMG_20171017_173918_074.jpg

„Drumul duce în zonă (de tip) „A“. Intrarea pentru cetățenii israelieni este interzisă, periculoasă pentru viața voastră și este împotriva legilor israeliene“

Zonele cu palestieni sunt de trei feluri:

A - zonă compactă de localități palestiniene, conduse de Autoritatea Palestiniană. Israelienii intră acolo doar sub formă de armată. Problemele de Poliție le rezolvă Poliția Palestiniană.

B - zonă palestiniană cu găuri formate din implantări (localități) cu coloniști israelieni. Fiecare își conduce bucățica lui. Armate e puternic prezentă, pentru ai proteja pe coloniști.

C - zonă israeliană cu găuri (localități) palestiniene. Conduse de Israel. În găuri se ocupă armata, nu poliția israeliană. 

@Innoxius Esti rautacios. Rusoaicele alea sunt inofensive. Ar trebui sa ia lectii de la pensionarele prezente la moastele Paraschivei de la Iasi.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

În drum spre aeroport, mai mergem la un lăcaș de cult. Pe drum zice ghidul:

- Mergem la o biserică relativ nouă...

A, ceva din anii '90, hai '80, mă gândesc eu. El continuă:

- ... construită de cruciați :))

Mda, în țara cu cel mai vechi oraș locuit încontinuu (Ierihon), o biserică făcută de cruciați e „relativ nouă“.

Acum, că am ajuns în aeroportul „Ben Gurion“, pot zice că părerea personală legat de securitate este că, ca turist, cred că am fost mai în siguranță în Israel și Cisiordania decât aș fi fost în Vestul Europei. 

Nu cred. Și în vest e plin de ei. Diferența este că în Israel nu au nici o reținere și nu au auzit de corectitudinea politică. Ca să nu mai zic că pe un coleg l-a întrebat azi la controlul de securitate, deci la ieșire, prenumele și numele după căsătorie al surorii. Le aveau pe ecran.