Clicky

Jump to content
florinradu88

Samsung Galaxy Note 7

Recommended Posts

Eu tot mai sper să se reia producția după ce se va dovedi că toate aceste probleme au fost doar niște făcături ale unora spălați pe creier, cu mere prin buzunare.

Chiar mi-e greu să cred că au putut fi atât de neatenți. În plus, e aiurea să crezi că Sammy nu știe cum să gestioneze o baterie și un sistem de încărcare. Că a făcut asta la sute de modele. Să fi uitat cum e cu bateriile exact la Note 7? Bă, dă-o dracului! Chiar așa?

În plus, bateria asta este o baterie chioară, nu este nimic cutting edge, nimic de ultimă oră, ca să poți spune că a fost un experiment, n-au experiență cu noul gen de materiale și de aici problemele.

Abia aștept să-l scoată de urechi pe posesorul de măr.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

@mesermith, tu încă crezi ca totul este o gluma? Ei bine, din păcate, trebuie sa te informez ca nu este. Încă nu și-au dat seama ce greșeală produse explozia Note 7-urilor și nu pentru ca nu au experienta, ci pentru ca nu știu de unde anume vine problema. Poate fi de la baterie,a care are un alt design, de la placa de baza, de la software care forțează încărcarea. Ei încă bajbaie. Și asta au făcut și când au înlocuit primele Note 7-uri. Dar au vrut sa se dea mari, ca "țin la siguranță clienților", când de fapt ei țin doar la siguranță lor. Cat despre Apple, câte modele a vândut, niciunul nu a avut o problema atât de grava. Samsung a vrut sa obțină un profit uriaș, cu o producție foarte ieftina și preț de vânzare uriaș. În plus au sărit peste numere. Deci ghinion+lăcomie=Boom, Boom!

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

Eh, să fim serioși. N-am spus că este o glumă, ci doar că Sammy începe să aibă felie de piață îngrijorător de mare peste ocean. Și asta nu convine. Merelor.

Cât privește faptul că nu și-au dat seama, mă îndoiesc.

Dacă ai fi electronist și ai încerca să-ți imaginezi un astfel de telefon construit cu elemente discrete, ai fi surprins dacă ți-aș spune că ai avea nevoie de ceva de mărimea unui cartier ca să aibă loc. Ori, cineva care construiește așa ceva, să nu știe unde e problema la o amărâtă de baterie, e SF.

Eu sunt convins că ei știu exact unde e sabotajul, însă probabil consideră că nu e ceva ce poate fi reparat printr-un update, așa încât au ales retragerea modelului de pe piață.

Așa cred că trebuie să facă cineva care se respectă.

Cât privește mărul, nu irosesc un comentariu. E prea mult. Însă îmi amintesc de niște gunoaie de laptop-uri pe care le ridicau unii în slăvi.

Se numeau Vayo.

Și se spunea că sunt stabile, că merg reci, câte în luna și în stele. Tot cam ca merele.

Și așa era, doar că atunci când toți producătorii erau cu procesoarele la i7, ăia erau la 3. La frecvențe nici nu mai zic.

Așa că mere lăudate și leșinate nu consum.

mesersmith, vorbesti de sabotaj, dar sabotajul si l-au facut singuri trecand ca gasca prin apa la controlul calitatitii produsului. Au curs tone de cerneala pe subiectul asta, iar Samsung sunt singurii care isi controleaza singuri bateriile, in loc sa le controleze la nu stiu ce institutie. Iar faptul ca dureaza atat de mult sa descopere unde a fost buba, nu face decat sa scada atat valoarea lor de piata, cat si increderea clientilor in Samsung. Daca stiau unde e problema, sunt convins ca in secunda doi iesea CEO-ul lor pe sticla si spunea ca au gasit un soarece mort in baterie sau mai stiu eu ce. Nu e in interesul lor sa taraganeze lucrurile.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

E cu totul altceva, n-are niciun fel de legătură.

Chiar credeți că un gigant de calibru Sammy se încurcă în 3 sârme? Sigur e mai mult decât atât. Eu aș căuta spionaj industrial, sabotaj industrial, oameni infiltrați. Nu uitați că vorbim despre felii de piață de sute de miliarde de dolari pe an.

Pentru astfel de sume, chestiile astea sunt pistol cu apă.

Mă rog, poate aveți voi dreptate. Samsung e un fel de cooperativa Nevăzătorii sau Radio Progres și le-a dat cu virgulă când numărau spirele la transformatorul de radioficare.

Eu nu cred in teoria asta a conspiratiei, dar cred ca, in foamea lor de bani si de a lansa telefonul inaintea lui Apple, au sarit peste multi pasi necesari si au zis las-o ba ca merge asa.

Gresit.

In prima serie..chiar bateria era problema. A doua serie..dupa ce le-au schimbat pe primele..erau si sunt ok , dar s-au gandit ca deja seria e compromisa..facandu-si o reclama chiar proasta. In cea de s doua serie o fi contribuit putin si "teoria conspiratiei".

Vor lansa un phablet cu stylus , dar vor schimba denumirea..

Sent from Arsenic S7 Edge

Eu zic, ca seria Note dispare de pe piata si locul este luat de EDGE!

E singura metoda de a scoate seria Note din productie fara a fi acuzat Samsung ca a renuntat la un produs "iubit" de utilizatori.

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk

Este evident ca dacă și-ar fi dat seama ar fi anunțat. Și în plus nu ar fi casat producția. Tocmai citeam azi un articol în care un oficial Samsung a declarat ca încă nu știu de unde este problema. Cum spune @Sp1tfire, s-ar putea sa fie vreun șoarece mort pe acolo, pe undeva. Și nu, nu sunt de acord cu ce spui despre Apple. Produsele Apple nu au avut niciodată o problema atât de grava. Și în plus, nu sunt rele. Sistemul de operare e cel mai bun, din păcate, designul interfatei a rămas blocat în 2007, dar ca funcționalitate, jocuri, camere este excelent. Despre designul telefonului nu discut, mie unul nu îmi place.

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

Sigur, e exact așa cum spui tu. Când se întâmplă ceva foarte grav, primul lucru pe care îl fac oamenii este să iasă public și să te anunțe pe tine.

Totuși, nu înțeleg cum de a mai rămas ceva necomunicat publicului și le-a găsit ăla cu Wikileaks.

Chiar e curios. Când toate dedesubturile din lume se spun pe canalele de știri zilnic, cum de mai rămân lucruri nespuse și date în vileag mult mai târziu?

Sigur sigur când va afla ce s-a întâmplat, Samsung va intra exact pe topicul ăsta și ne va anunța. Pfff!!!

Eu doar ce am primit notificare de la Sammy ca din 31 0ctombrie o sa facă update sa nu se încarce mai mult de 60%. Asa ca mâine ma duc sa îl duc înapoi și sa îmi iau la revedere de la Samsung. Păcat, păcat și iar păcat... Pe mine m-au dezamăgit oricum, nu am fost fanul lor dar seria note chiar mia plăcut. Iar asta cu "teoria conspirației" la mine nu tine, dacă verifici totul ca la carte nu are cum. Dar ce sa faci, când te crezi cel mai tare ești predispus greșelilor și amatorismului, mie asa mi se pare.... Și ma repet. Păcat!

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

Din păcate uite că nu găsesc pe nimeni care să vrea să-mi dea un note 7 cu bombe atomice în el pe un s7 edge. Sau și în astea or fi bombe?

S7 Edge si Note 7 sunt 99% identice ca specificatii.

Nu avea ce sa mearga rau..in afara de baterie.

Am avut o discutie cu un prieten care spunea ca e de la procesor. Am lasat de la mine si-am zis ca el..dar e acelasi procesor de pe s7 si S7e.

Scootch98, parerile pe care le emitem noi aici sunt nule. Ca e de colo, ca e de colo, ca i-a sabotat Apple, AllView sau E-boda. Un lucru e sigur, chiar daca mesersmith isi sustine in continuare parerea. Daca aflau care e cauza, ieseau public si spuneau. Nu ca sa imi faca mie pe plac, ca eu nu mai dau 2 bani pe Samsung dinainte de a face pocnitori, ci ca sa limiteze caderea libera a valorii actiunilor Samsung.

Aceeasi parere o am si eu dar ti-am dat pace. Pierdem si noi timpul pe aici..cu pareri "neavizate". Nu conteaza ce spun eu , tu sau altcineva..aici.

Nu au mai iesit in fata , faptul e consumat , deja s-au facut de cacao. Cert e ca vor face in continuare telefoane cu pix.

Nu putem sa omitem faptul ca seria Note reprezinta singurele telefoane puternice cu pix.

Orice s-ar spune..ca o da Emil pe gadget.ro toata ziua " doar 20% din utilizatori foloseau stylus-ul". Pai...din ce-am vazut eu , personal..toti utilizatorii de note pe care i-am intalnit folosesc stylus-ul. Iar acum cu fail-ul note 7 si-au cumparat Note 4 iar sau si-au facut root si custom rom pe Note 4.

Pot sa dorm liniștit din momentul asta, am scăpat de cea mai frumoasa pocnitoare.... Mâine îmi vine "pixelul" XL Black 128 GB. L-am văzut și pipăit în seara asta și sincer m-am îndrăgostit :))

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Pai când am fost și l-am schimbat am fost informat și eu ca dacă nu îl returnezi dupa limitarea încărcări Samsung îți timite mesaj sa îl duci înapoi altfel în N timp ți-l dezactivează.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Pai operatorul îți citește prin sim, imei și model. Si probabil este automatizat din centrala, când îți citește informațiile sa îți blocheze accesul la serviciile lor

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Edited by samyjuanito

Corect. In majoritatea tarilor trebuie sa iti inregistrezi IMEI-ul la operatorul respectiv, deci nu poti folosi ce telefon vrei tu. Operatorul poate dezactiva telefoanele respective fara probleme. Numai la noi furaciunile de telefoane sunt in floare, pentru ca operatorii nu se deranjeaza sa--ti ceara IMEI-ul si nu se deranjeaza nici sa blocheze accesul unui telefon furat in reteaua lor.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk