Clicky

Jump to content
Innoxius

Mobile World Congress 2016

Recommended Posts

Per total îmi place tendința celor de la LG de a inova și de a aduce lucruri noi G-urilor. Samsung în schimb face din lucruri prezente pe S5 dar pierdute pe S6 "selling points" pentru S7. Nu este un lucru rău neapărat, din poze S7 mi se pare super.

O să fie un an echilibrat, sper ca SD820 să nu dezamăgească. :)

Mostre foto Samsung Galaxy S7!

Se descurca bine noul senzor de 12MP.

In poze il observam si pe Emil de la Gadget.ro, prezent si el la Barcelona.

20160221_201805.jpg

20160221_201808.jpg

20160221_201810.jpg

20160221_202204.jpg

20160221_202619.jpg

20160221_202621.jpg

20160221_202623.jpg

20160221_202628.jpg

20160221_202631.jpg

20160221_202634.jpg

20160221_202636.jpg

20160221_202638.jpg

HP Elite x3! Probabil viitorul meu telefon cu Windows Mobile!

Eu astept o demonstratie cu rularea de aplicatii Win32 pe Mobile Extender. Cred ca este singura chestie care il diferentiaza de orice alt WM cu Continuum. Insa daca pentru asta iti trebuie net, nu faci mare branza.

However, and this is the big deal here, HP has enabled software virtualization so that companies can take their legacy desktop apps and run them through the cloud to the HP Workspace software on the Elite x3. As a result, when companies run the Elite x3 in Continuum mode they can run virtualized desktop apps remotely but securely.

HP Elite x3 Windows Phone FAQ - Your questions answered

Mi se pare mie sau camera de pe S7 este foarte buna ? Mai ales indoor

Pacat de acel consum al ecranului..1% pe ora este foarte mult

Da este destul de mare, la G5 parca era ceva mai mic consumul. Eu sunt curios dacă se poate dezactiva always on.

Sent from my LG G3

Da, consumul e imens. La 640 XL (IPS) e mult mai mic, cateva procente pe zi, iar la N9 (Amoled) e insignifiant.

De la HP m-ar interesa Mobile Extender-ul, dar sigur va merge doar cu Continuum si aproape sigur doar cu telefonul lor. Daca s-ar putea face un hack (cred ca are un chip) sa-l transformi intr-un simplu ecran HDMI si o tastatura BT, ar fi perfect cu un PC stick.

Dacă economisești 10-15 aprinderi de display pe zi doar ca să vezi cât este ceasul sau dacă ai o notificare cred că merită. În plus nu mai ești tentat (așa tare) să intri pe facebook. :)) Cu viitoarele update-uri probabil că o să se îmbunătățească puțin consumul.

Și cu un consum de 1% pe ora bateria va avea o durată de viață mai mare pe s7 decât pe g5. Ceea ce ma îngrijorează este faptul că în Europa s7 va fi comercializat cu procesorul exynos, și nu Qualcomm. Din benchmark-urile ce apar pe net. Qualcomm bate la cur exynos... Păcat. Probabil ca este o reducere de preț sau o concentrare mai mare pe piața din US pentru a rivaliza cu Apple.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Cum am mai spus-o, ar fi bine sa fie mai multe variante:

1. Aprins tot timpul
  2. Aprins doar intre anumite ora
  3. Aprindere pentru o perioada de x sec. doar la trecerea maiinii peste senzorul de proximitate
  4. Dezactivare din setari
  5. Dezactivare la intrarea in economisire baterie

Sunt convins ca Samsung a prevazut telefonul cu posibilitatea de a dezactiva funcția. Și dacă nu se va rezolva cu un mic update. Dar nu cred ca nu s au gandit la faptul ca sunt posesori de ceasuri ce nu sunt dependenți de orologiul de pe telefon. Sa fim serioși...

Edited by Innoxius
scos citat

Guest Deio

Erwin isi vinde site-ul pentru Elite X3 si tot mai trebuie sa faca un credit :))

Eu nu stiu de ce va place asa mult acel ecran aprins mereu, e suparator. cu un LED RGB de notificari iti poti face coduri sa recunosti notificarile.

Cum de altfel majoritatea dintre voi (si eu) apasa din 5 in 5 minute pe ecran, e inutil

Nu-s convins ca Snapdragon e mult peste Exynos sau invers. Probabil nu vei simti nicio diferenta in utilizarea de zi cu zi. De obicei Samsung vindea modele cu Snapdragon in Europa, atunci cand folosea ambele procesoare pe gama S.

Sent from my LG G3-D855

Și cu un consum de 1% pe ora bateria va avea o durată de viață mai mare pe s7 decât pe g5. Ceea ce ma îngrijorează este faptul că în Europa s7 va fi comercializat cu procesorul exynos, și nu Qualcomm. Din benchmark-urile ce apar pe net. Qualcomm bate la cur exynos... Păcat. Probabil ca este o reducere de preț sau o concentrare mai mare pe piața din US pentru a rivaliza cu Apple.

Benchmark-urile pe care le-ai văzut sunt făcute pe unități de test, deci nu reflecta întocmai realitatea. E interesant de văzut ce diferenta de autonomie va fi între cele două variante. Din moment de Snapdragon 820 e quad-core sunt curios cum gestionează resursele. Se repetă povestea lui Note 4 cu cele doua variante, pe XDA cam bate vântul la Exynos.

Sent from my SM-N910F

Guest Deio

Qualcomm are GPU mai puternic, asta e singura diferenta. Si daca e sa o luam doar la persoanele ce folosesc telefonul sa il arunce prin cluburi pe mese, e 0 diferenta.

Mali 880 e cam prostut in 3D, multe jocuri sunt slab optimizate pentru el. Adreno 530 ar fi cam cu 50% mai rapid, daca se pastreaza specificatiile din datasheet.

Singurul lucru de care sufera Qualcomm, asa e design-ul lui, e "microstutter", pentru ca resume from sleep se face putin mai lent ca la alte procesoare, ca sa pastreze un TDP rezonabil.

Deci cand scoti telefonul rapid din sleep si dai cu degetul pe ecran, vei simti un foarte mic lag, dar cam insesizabil pentru multi.

Ar mai putea fi diferente la timpul necesar prajirii unui ou, daca Snapdragon 820 e la fel de piroman ca 810.

Sent from my LG G3-D855

Guest Deio

Aa, deci timpul de prajit oua e mai scurt ca la Exynos 8890.

Clar, asta trebuie sa ii spun la Erwin sa treaca in seria lui de teste comparative.

Microsoft are de tras tare. De câteva zile am primit un telefon android de la job si îmi ziceam ca nu mai vreau sa aud de windows phone.

Dar hpul.ul a scos un as din mânecă si ii obligă tare de tot pe cei de la Microsoft daca vor sa conteze. Ii obligă dar in acelasi timp sa un mic boost windows ului .

Si pe mine sa ma răspândesc si sa privesc cu nerăbdare spre tabara Microsoft.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

Edited by Deio
Nu mai cita postul anterior :P

Acele aplicatii Win32 care vor putea fi rulate pe HP nu sunt ale tale. Adica nu vei putea rula Excel-ul de la servici. Va exista un catalog de aplicatii pe serverele HP, in cloud. Alti bani, alta distractie.

1. Always screen sau cum se numeste se poate dezactiva

2. Se pare ca are consum de 5% pentru 10 ore. Deci eu vorbeam de acel consum pe ora cu acel "ecran" activat nu asa

3. Smart OIS m-a pus si pe mine pe ganduri. Gasisem pe PhoneArena un screenshot din Aida unde aparea la video: fara stabilizare. 

Dar am gasit poza aceasta facute la prezentarea din Barcelona 

Deci are OIS.

Camera si bateria mi se par mari plusuri. Era o mare problema la Samsung ca nu puteai poza persoane in miscare, masini..pentru ca ieseau miscate rau. Acum se pare ca s-a rezolvat, iar Edge cu 3600mAh mi se pare foarte ok. Mult peste Note 5/Edge+ cu procesor care consuma mai putin, 600mAh in plus si ecran cu 0,2" in minus. 

Se pare ca nici la sunet nu sta prost. Dar asteptam review-urile

post-111-0-85016200-1456199220_thumb.jpg

Bag de seama ca OPPO le da ture in ceea ce priveste inovatia si celor de la Samsung si celor de la LG, cu incarcare ultra rapida si senzor de stabilitate foto pe 3 axe. Sunt curios cum va arata Find 9.

http://pocketnow.com/2016/02/23/oppo-smartsensor-image-stabilization-technology-mwc-2016