Clicky

Jump to content

Banca

Pufulete

Recommended Posts

Limba română e simplă.

Eu aș fi scris așa:

Vă salut! Am o întrebare la voi. Dacă am de plătit O RATÄ‚ și nu am cum să plătesc toată suma și dau, să zicem o jumătate din sumă, pe următorul extras de cont va exista o sumă suplimentară la suma restantă?

Și atunci, cineva care a lucrat în bancă 4 ani ți-ar fi putut răspunde.

Dar la cum ai scris tu acolo, nici măcar cineva care a lucrat 4 ani în bancă nu știe cum să-ți răspundă.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Comisioane nu.

Penalități da.

Creditele cu rate impun plata în întregime a ratei până la data scadenței. Nici o zi mai târziu. Creditele cu rate nu cunosc termenul de sumă minimă de plată. Neplata la timp a ratei generează dobânzi penalizatoare. Acestea se aplică asupra valorii sumei neachitate și se evidențiază distinct pe extrasul de sfârșit de lună. Exemplu: ai o rată de achitat în 15.02 și nu reușești. În 29.02 pe extrasul de cont va apărea dobânda penalizatoare pentru 14 zile. În data de 8.03 reușești sa plătești rata din 15.02. În extrasul din 31.03 va apare dobânda pentru 8 zile.

Singura situație în care există sumă minimă de plată este în cazul cardurilor de credit.

Enjoy!

Sent from my LG-V500 using Tapatalk