Clicky

Jump to content

Reclamatie la ITM

Sebi

Recommended Posts

Îmi cer scuze de la început daca nu explic prea bine, dar nervii de acum nu ii pot stăpâni.

Treaba sta asa, eu am început in vara sa lucrez la unu, am avut contract pana pe 14 septembrie si dupa am lucrat fără contract.

La început de decembrie mi s.a zis sa aduc adeverința medicala cum ca.s apt pt munca..o trecut vreo 20 de zile de atunci si eu încă n.am văzut contractul(contract de 1 ora, de altfel).

Duminica seara i.am zis la sefa ca nu pot veni luni ca.s bolnav..no, faze ca.s angajat si din alea..reproșuri..(i.am explicat ca eu n.am semnat nimic, deci nu.s angajat)

Astăzi m.a sunat si m.a întrebat daca mai vin, i.am zis ca nu mai vin deloc ptc condițiile de lucru îs nasoale, nu vreau sa mă îmbolnăvesc pt niste bani de nimic, si mi.a zis ca nici dupa bani sa nu ma mai duc, am zis pa si am închis.

Acum eu ce sa fac? Sa mă duc la politie, itm si ce sa fac/zic?

Daca ajuta cu ceva, toti angajatii îs angajati cu 4 ore..

Mulțumesc

:(

Totuși se poate face un demers "de bine" și anume o reclamație la ITM, reclamație care se va solda cu un control.

Dacă ai dovezi că ai muncit la negru... Documente semnate de tine... O factură, un deviz, o lucrare... O urmă a ta acolo... Poți să reclami.

Poate ca rezultatul va fi... Obligarea angajatorului să îți facă CIM în urmă, să plătească toate contribuțiile și va fi amendat.

Dacă mai știi cazuri ca al tău le prezinți cu nume și prenume. Dacă merg în control și îi găsesc muncind la negru îi va amenda cu 1000 lei pe muncitori și cu 10000 pe angajator.

Păcat!

Ca alternativă poți să suni și să îi comunici intenția ta. Nu ameninți. Comunici.

Dar dacă nu ai dovezi... E greu.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Am poze de acolo din bucătărie cu ce făceam..am conversatii cu prieteni din perioada aia in care le ziceam ca ma duc la lucru acolo..acolo..am mesajele cu sefu..am contractul ala din iulie pana in septembrie, ma gândesc ca îs destule..doar ca eu nu vreau sa.i fac rau, eu îmi vreau banii mei, asa i.am si zic, doar ca ma șantajează..

Da daca io le zic la aia ca am lucrat la negru, nu îmi da si mie amenda?

A trecut cam mult timp de pe 14 septembrie. Trebuia sa reclami mai devreme.

Daca faci acum reclamatie, se lasa cu un control in urma caruia tu nu obtii nimic pozitiv. Daca angajatii declara ca lucreaza 4 ore pe zi discutia e incheiata. Pot sa depisteze alte nereguli dar care pentru tine nu conteaza.

• 2 weeks later...

Pana la urma m.am mai dus 2 zile, ieri si alaltăieri, mi.a dat tot si mai are sa.mi dea pe astea doua zile, da ma mai duc pana prin 5 sa nu zica ca.l las balta..

Da zilele astea numa certuri la telefon si mesaje urate am avut..

Da nu.i stres, mulțumesc de ajutor