Clicky

Jump to content
Arsinel Alexandru

Asigurare medicala internationala

Recommended Posts

Va salut! Are cineva idee cum se procedeaza legat de o asigurare medicala internationala?Urmeaza sa plec in Germania de sarbatori (nu ma laud, trebuia sa va spun pentru ce intreb), si pe site-ul MAE se spune cum ca este obligatorie asigurarea medicala. Am inteles ca trebuie sa o fac din tara.Sau cum se procedeaza?Multumesc!

Te duci si iti cumperi asigurarea de la ce firma vrei si aia e(cred ca poti si online). De obicei cand cumperi bilet de avion/autocar etc ti se ofera si asigurare medicala daca vrei de la ei. Cam orice firma de asigurari ofera asigurare medicala de turist. E mai mult o formalitate si nu trebuie sa te duci sa-ti dea cineva cu ciocanu sa vada ca esti intreg sau ceva.

From Xperia Z3C with text.

Asigurarea medicală NU e obligatorie.

Și da... Orice agent de asigurare.

Dar asigură-te că e firmă serioasă în spatele firmei din România.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Sistemul medical

Asigurarea medicală este obligatorie în Germania.

Vă recomandăm cu insistență să încheiați o asigurare medicală de sănătate sau să obțineți Cardul European de Sănătate înainte de a pleca într-o călătorie.

http://mae.ro/travel-conditions/3700#815

Despre asta vorbeam.

Recomand Omniasig, cand am folosit-o au fost foarte rapizi, in 30 de min dupa apel deja era confirmata. Sper sa nu ai nevoie! Vacanta placuta!

Ma recomand pe mine :)). Lucrez in asigurari - Asirom (companie serioasa, cea mai veche din Romania/ fac reclama buna :)) ). De unde esti ? Daca esti din Bucuresti te pot ajuta

Iti trebuie buletinul, perioada in care pleci, destinatia (care e Europa/ exista Europa si in afara Europei) si banii. In 10 minute esti rezolvat si linistit.

Orice companie ai alege preturile sunt foarte mici pentru astfel de asigurari..acum depinde si care e perioada.

Sistemul medical

Asigurarea medicală este obligatorie în Germania.

Vă recomandăm cu insistență să încheiați o asigurare medicală de sănătate sau să obțineți Cardul European de Sănătate înainte de a pleca într-o călătorie.

http://mae.ro/travel-conditions/3700#815

Despre asta vorbeam.

Sigur ca e obligatorie. Dar tu esti asigurat in tara, nu ? Aia pe care vrei sa o faci e ca sa nu ai dureri de cap cu Statul. E mai bine sa o faci privata. Nu e scumpa si se rezolva in caz de nevoie altfel decat cu onor Statul roman.

Eu si cand ma duc la cumparaturi in Szeged, pentru cateva ore, imi fac asigurare privata. Cunosc persoane care se bazeaza DOAR pe cardul ala european. Eu nu risc.

Noi cei din gorj, ca sa zic asa, facem cumparaturile la Rovinari. :D

Fara asigurari. ;)

Sent from my iPlaca using Tapatalk