Clicky

Jump to content
Sp1tfire

Black Friday 2015

Recommended Posts

Card-urile de memorie nu se mai fabrică la fel ca altă dată. Ce e rău este că poți avea parte de serii bune și rele. Am schimbat un card Kingston de 2 ori în service pentru aceeași problemă. Nu cred că voi mai cumpăra. Am acum 2 Samsung, unul Evo și unul normal, ambele de 32 de GB. Până acum s-au comportat bine.

Ce nereguli au reclamat clientii de Black Friday

Un cumparator a reclamat ca, dupa o ora si jumatate de navigat pe site si adaugat produse in cos, in momentul finalizarii comenzii produsele selectate nu mai erau in stoc, iar un altul ca desi produsul selectat aparea ca fiind disponibil in stoc, in momentul in care a fost introdus in cos, acesta a aparut ca epuizat.

Alti clienti au acuzat faptul ca site-urile distribuitorilor au promovat reclama mincinoasa. Astfel, un produs care aparea tot timpul in stoc, iar consumatorul a urmarit siteul frecvent, la starul vanzarilor de Black Friday aparea direct epuizat.

Alte produse, semnalate ca fiind la oferta, nu aveau pretul vechi taiat si un pret nou, ci un singur pret, au mai reclamat consumatorii.

Tot in ceea ce priveste preturile, s-a semnalat ca un produs plasat in cosul de cumparaturi, cu un anumit pret, avea, la finalizarea comenzii, un pret mai mare.

Un cumparator a semnalat ca, in preziua vanzarilor promotionale de Black Friday, un ceas costa 519 lei, dar stocul era indisponibil, iar dupa 10 minute de navigat pe site pretul acelui ceas era de 669 lei, cu poduse in stoc. De Black Friday pretul pentru acelasi tip de ceas era de 789 de lei, potrivit reclamantului.

Un altul a aratat ca a gasit online un smartphone la pretul de 109 lei cu o reducere de 89% (discount de 890 lei). Comanda a fost plasata, iar dupa 30 de minute consumatorul a primit un nou email prin care i se comunica faptul ca acea comanda a fost anulata, deoarece produsul nu mai exista in stoc. A doua zi acelasi produs a aparut pe site, dar cu pretul de 890 de lei, valoarea reducerii fiind de 109 lei.

O alta persoana a achizitionat online un scaun de copil, cu pretul redus de la 1.400 la 630 de lei. Cautand apoi acelasi produs pe alte site-uri, cumparatorul a constatat ca pretul produsului era de 640 de lei.

Intr-un alt caz, comerciantul a refuzat cumpararea produselor cu cardul in rate, motivand ca platforma are probleme tehnice. La solicitarile facute la ore diferite, clientul a primit acelasi raspuns negativ, fiind in imposibilitatea de a achizitiona produsele.

O alta persoana s-a plans ca, desi comanda putea fi lansata, acestea nu putea fi finalizata, deoarece niciun angajat al site-ului respectiv nu lucra in week-end. :))

http://economie.hotnews.ro/stiri-consumator-20617862-reclamatii-black-friday-anpc-clientii-reclama-promotii-produse-epuizate-reduceri-inselatoare-refuzul-platii-rate.htm

Guest Deio

De ce nu ma mira asta? :P Ce ziceam pe site? In afara de tarile straine, unde Black Friday este ce trebuie, la noi se fura si din gunoi daca se poate.

Poate fi alta problema cu cardul in afara de viteza de scriere / citire? Copiez de pe el cu 30mbs in pc acuma.

Prima oara cand l-am bagat in telefon mi-a spus ca e defect. L-am formatat si dupa asta nu mi-a mai dat nici o eroare. Se poate sa fie avariat sau e telefonul tampit? Pe celalat de 8gb, Hama, mergea totul perfect iar vitezele erau net inferioare. Merita sa il schimb?

Edit: a ajun la 44.

Fac pariu ca faza cu scaunul auto a fost la emag. Am observat si eu magaria cu dublarea pretului si vinderea lui "la oferta" la pret real

Sent from my LG G3-D855

Poate fi alta problema cu cardul in afara de viteza de scriere / citire? Copiez de pe el cu 30mbs in pc acuma.

Prima oara cand l-am bagat in telefon mi-a spus ca e defect. L-am formatat si dupa asta nu mi-a mai dat nici o eroare. Se poate sa fie avariat sau e telefonul tampit? Pe celalat de 8gb, Hama, mergea totul perfect iar vitezele erau net inferioare. Merita sa il schimb?

Edit: a ajun la 44.

?? Spam spam spam

Sent from my V370 using Tapatalk

Guest Deio

Cardurile flash nu sunt facute sa ruleze NTFS, sunt gandite pentru telefoane sau tablete, aparate foto, etc, ce nu folosesc sistemul de fisiere NTFS.

Daca merge lent si pe FAT32, incearca sa il formatezi cu un program care permite cluster mai mare, de 32KB, chiar daca asta inseamna ca vei avea "waste space" mai mult in final (cam cu 10-20% mai mult).

O venit si mausu si sticu.

Sticu il pot tine lejer in mouse( are locas pt acel receptor) si nu.l pierd

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk