Clicky

Jump to content
Feri

Sfaturi achizitionare tableta / smartphone / smartwatch

Recommended Posts

Ok ,va multumesc mult pentru sfaturi.

A mai "survenit" inca o problema si doresc sa va cer sfatul .

O ruda din partea tatalui are ocazia sa primeasca unul dintre aceste 3 telefoane ,htc desire 310,samsung galaxy s3 mini si lenovo a 536.

Din ce m-am uitat ,referitor la specificatii eu i-as recomanda smartphone-ul de la lenovo ,dar (exista si un dar ,ca de obicei) din ce m-am mai documentat am vzut ca exista ceva probleme cu bateria ,care nu ar tine mult ,ca statusul ei s-ar bloca dupa un stand by lung si nu ar mai arata valorile corecte inducandu-i in eroare pe utilizatori si multe alte probleme legate de software.(Deci pica din schema)

Samsung Galaxy s3 mini e depasit de situatie (si de vreme) ; am avut ocazia sa testez telefonul unui amic  si nu mi-a  placut deloc 

androidul customizat ,prea mult bloatware pe el (care arata "bengos",dar care cred eu cu tarie ,ca ar trebui sa fie pus doar pe varfurile de gama).(Deci si acest telefon pica)

A mai ramas htc desire 310 ,care desi nu imi place vad ca se descurca cel mai bine dintre cele 3.

Ca specificatii este peste s3 ,iar ca sistem de operare este peste lenovo /(singurul dezavantaj al htc-ului fata de lenovo vad ca este ram-ul care este de 512 ),si cred ca acesta ar fi castigatorul bataliei.

Daca felul in care m-am gandit este eronat va rog frumos din suflet sa ma corectati .

Nu am de ce sa mint ,lenovo-ul si htc-ul nu le-am folosit doar m-am documentat si eu dupa net cat am putut si cat m-a dus capul.

Daca cumva chiar debitez prostii monstroase,  va rog inca o data  sa ma scuzati.

Edited by InF edy

512mb Ram pe android...hm, eu as fi sceptic. Nu se misca nici cu 1g altele nu se misca bine nici cu 2. La fel, 4gb stocare? pai , dupa sistem cred ca mai raman 2gb, daca raman si aia. Nu poti sa instalezi decat o mana de aplicatii. Mai bine nu mai cumpara smartphone decat sa se chinuie. E ca si cum ti-ai lua o masina pe care trebuie sa o repari mereu, doar ca sa zici ca ai masina. mai bine cu bicicleta...;)

Eu i-am luat tatalui meu un s3 mini recent si i-am instalat CM 10 pe el , merge foarte bine , n-are erori , nu se blocheaza. Aia 1 gb ram se simt daca ai android AOSP.

E aiurea rău... Prima data am fost sincer și mi-a recomandat S6. Apoi am fost jmecher și am pus la majoritatea ca le folosesc la maxim, cat se putea, 2+ ore, 4+ etc. Și ce sa vezi, tot s6...Daca tine bateria la s6 sa fac toate astea îl cumpăr fără sa mai stau pe gânduri.

O tampenie pentru saraci , Apple n-are nevoie de reclame ieftine , dupa cate vedeti , nu apare niciodata. post-13157-143418375299_thumb.png

Eu m-am hotarat , fie ca strang doi ani pentru el , imi iau un iPhone si il tin cel putin 2-3 ani.

Va salut ! Vreau sa achizitionez un smartphone cu sistem de operare android, ce ma sfatuiti sa aleg dintre :  HTC One M8, LG G3, OnePlus One 64 GB, Samsung Galaxy S5, Lenovo Vibe z2 Pro?

Ce ma intereseaza cel mai mult e sa ma tina bateria cat de cat decent nici 5 zile dar nici 5 ore si sa nu aiba deloc lag in miscare in aplicatii si meniu. Camera mai putin ma intereseaza. 

Multumesc ! :)

Sare cu mult de bugetul meu Note 4. Toate modelele pe care le-am enumerat mai sus se incadreaza intr-un buget de 2000 ron iar Note 4 se duce binisor in aproape 3000. Toata lumea pana acum ma sfatuieste sa merg pe Oneplus One, cred ca avem un castigator !