Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Feri

Sfaturi achizitionare tableta / smartphone / smartwatch

Recommended Posts

NeoX, iti poti lua un S2, un S2 Plus sau chiar un Galaxy Nexus.

Cumparand S2 Plus, vei avea parte de Android 4.1.2 chiar la scoaterea din cutie si update-uri ulterioare, poate chiar la 5.0..Are cam aceleasi performante ca si S2-ul doar ca are 8gb memorie interna in loc de 16 cum are S2-ul..

Mira-m-as sa primeasca S2 Plus versiunea 5.0. N-ar mai avea scuze sa nu updateze si S2 original

Multumesc pentru raspunsurile venite si inca mai astept alte pareri.

In ceea ce priveste marca LG, sincer m-am lamurit cu ei, cel putin cu terminalele mai accesibile.

Totodata, legat de Samsung Galaxy Nexus, m-ati pus pe ganduri avand in vedere pretul dar si unele probleme semnalate de diversi utilizatori, dupa incheierea unui apel (restartari si diverse). Pe de alta parte, imi place ideea actualizarilor cat mai recente pe care acest terminal le primeste repede. Si sa nu uitam de acumulator care la 1750mAh mi se pare cam putin pentru gigantul ecran pe care trebuie sa il alimenteze, iar o varianta de inlocuire de 2100mAh cred ca ar fi mai mult decat necesara.

In concluzie o sa studiez mai bine piata si eventual unele promotii si lichidari de bun gust!

As dori sa achizitionez o tableta E-boda Essential a300  si as vrea sa stiu daca o are cineva, daca o aveti va invit sa va dati cu parerea.

Intrebare.....

Merita sa schimb un Lg Optimus 2x cu o tableta Samsung Galaxy tab P1000 de 7"?

Voi ce ziceti?

Un telefon pe o tableta, da :)

Plus ca Optimus 2x e depasit si tableta o folosesti si in alte scopuri. Am avut P1000, de fapt a fost primul meu "mare telefon" :D

Foarte bun.

Mersi de incurajare :)

Daca tot l-ai avut....cam ce poate tableta?

Pt ca si tableta are configuratie.....de 2010....

Procesorul Hummingbird e single-core si GPU destul de decent (PowerVR 540), 448MB RAM si 16GB + SD card. Bateria tine cam 4-5 ore in videoplay. Software vine cu Froyo, dar poti sa ii pui Gingerbread, chiar JellyBean cu CM, e mega usor sa ii faci root si CWM. Poti rula video-uri si juca unele jocuri 3D. Rezolutia 1024x600 e relativ ok pentru citit. Daca e in stare buna si bateria inca mai "tine", e "geschaft"

[...] Rezolutia 1024x600 e relativ ok pentru citit. Daca e in stare buna si bateria inca mai "tine", e "geschaft"

Poti detalia te rog faza cu rezolutia?

Se poate juca minecraft pe el?Intreb deoarece daca ajunge la schimb intra pe mana fetitei mele......

Ecran 7", S-LCD rezolutie 1024x600, cum are si Smart Tab II, si multe alte tablete. Chiar si HTC Flyer are rezolutia asta. Rezolutia e ok pentru citit si browsing, literele par mai mari. Pe masura ce rezolutia creste, literele devin mai mici, depinde cum le implementeaza programatorul, din cati pixeli este format un caracter.

Poate juca jocuri.

Ma mai gandesc.....noaptea este un sfetnic bun

Oricum iti multumesc pt incurajare si sfaturi ;)

PS..Crezi ca in 600 de lei gasesc ceva mai bun?

In fix 600, nu :(

Cu vreo 200 in plus gasesti Nexus 7 dar fara 3G. Si P1000 are modem cu voce, uneori e bun. Eu l-am folosit vreo 6 luni ca telefon :))

In cazul meu ar fi un schimb deci nu se mai pune...sa mai pun bani :)

Nu stiu de ce imi zice intuitia sa merg pe mana ta.Stiu ca esti taticul tabletelor....poate de asta.

La ce sa ma uit sa fiu sigur ca iau ceva bun? oricum daca sa-r pefecta schimbul.....il iau de la o cunostinta.Dar totusi niste sfaturi nu strica.

Este foarte important sa nu prezinte pixeli morti pe ecran. Carcasa sa fie in stare buna, sa nu aibe urme de scapari pe jos, alea mereu atrag defectiuni ulterioare. Eventual sa nu aibe zgarieturi pe ecran.

Si poti afla daca bateria este imbatranita, daca pui un video de vreo 10 minute si notezi procentajul initial, apoi vezi cat s-a consumat. Daca la 10 minute pierzi 10 procente, e grav. Bateria pleaca in Nirvana.

In 10 minute nu trebuie sa pierzi mai mult de 3-4 procente. Bateria e de 4000mAh, incarcarea dureaza peste 2 ore.

Buna ziua , as dori sa ma ajutati sa imi aleg si eu un telefon :)  am Samsung  note 2 si de ceva vreme ma cam lasa bateria si am avut  tot timpu impresia ca este putin cam mare... :) As alege  Samsung galaxy s4 dar nu stiu care model sa fie  i9500 sau i9505  care este mai performant (jocuri,aplicatii, si economie la baterie  daca se poate)  voi ce model ati alege si dc?

Se da un baiat 

1. 19 ani,
2. Cel mai mult timp folosesc telefonu la sms-uri, apeluri,  jocuri, aplicatii prea putin timp pe fb ( 30 de min - 1 ora) utilizare "studenteasca" dupa cum zicea cineva mai  sus :D

3. Nu ma intereseaza 4G , in orasul in care locuiesc eu nici 3G nu merge  foarte bine, wi-fi la putere ;))

Edited by Vali Condoros

Eu ți-aș recomanda LG Optimus G ;)

Prea multe nemulțumiri sunt la S4.

Cum te-a lăsat bateria la Note 2?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

De mare are dreptate baiatu ca e mare :P

E telefon paleta, dar odata obisnuit cu el, nu vrei altul, pot confirma. E ca si "once you go black, you never go back" :))

Daca bateria nu mai e buna, ia-ti alta :)

Am s4 varianta cu lte. Sunt mulțumit de el. Singura problema e ca trebuie scos bloatware din el. L-am rootat și custom room pe el. Merge bine și bateria parca tine mai bine decât stock. Acum sunt în teste. Concluzia:îl recomand tuturor

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4 Beta

Edited by ionutzvip

@Guru as schimba si telefonul...

@Feri nu stiu de ceva vreme incoace  il iau de la incarcat pe la  7-8 pana la 15-16  e aproape moarta...  deci care varianta mi-ati recomanda I9500 sau I9505  si dc ?

Multumesc

Edited by Vali Condoros

Varianta 9500 nu e optimizata. Am citit pe net ca ar fi probleme cu procesorul octa core

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4 Beta

I9500 are Exynos Octa care deocamdata nu pare asa grozav, diferente de 10 grade la temperatura fata de Snapdragon, deci o bulina neagra pentru Exynos.GPU-ul din E. Octa e ceva mai puternic, dar e mai vechi si include suport doar pentru Openb GL ES 2, in timp ce Adreno 320 suporta GL 3.0. Autonomia e mai buna de partea variantei cu Snapdragon. Oricum, la noi nu prea gasesti cu Exynos, deci nu prea ai de ales daca il vei cumpara.

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk 4 Beta

Iti las un kink mai jos cu o comparatie intre Exynos si Snapdragon.Sper sa nu fie probleme ca provine de pe un alt site de specialitate de la noi. Pune accent pe autonomie si temperaturi ;) . Imi cer scuze de a doua postare, dar nu pot edita postul precedent, problema din Tapatalk persista :D

. http://next.lab501.ro/smartphone/samsung-galaxy-s4-review-qualcomm-vs-exynos/22

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk 4 Beta