Clicky

Jump to content

Sugestii laptopuri

Gabii

Recommended Posts

Salut tuturor. As vrea sa cumpar de black friday un laptop pe care il voi folosi in mare parte la programare, editare foto/video, editare grafica, mai ales lucru in Amdroid Studio.

Vreau sa ma tina cel putin 4 ani ( in decursul acesta de timp nu o sa sxhimb laptpp-ul, vreau sa functioneze macar aceasta perioada bine, pe parcurs poate o sa iau un PC mai performant-asta ar fi peste 2 ani cand merg la facultate).

La jocuri nu il voi folosi mult, si daca ma voi juca o sa fie jocuri care nu necesita nustiu ce specificatii ( de ex cs go , joc doar ocazional sau de plictiseala).

In prezent pe laptopul meu cu un Intel Dual core t4400 si radeon hd graphics 4330 lucrez in Adobe Illustrator, Photoshop(fac figuri cateodata) si Android Studio( doar cat compilez aplicatiile, am lag foarte mare in android studio)

Am un buget de 4000 de lei, maxim 4100.

Ce imi recomandati?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Edited by Gabii

Ultimul lenovo e o gluma la banii aia. Poate din cauza constructiei costa atat, o fi din metal, nustiu.

Nici nu am observat primul ROG, l-am vazut acum ceva timp si era 4100. Oare o sa scada sub 3800 de black friday cat e acum?

@Andrei P. cum sa nu :)))). Nici nu am avut atația cumparatori de cum s-a publicat articolu ala, cumparau ca de obicei, n-a fost nici un bum.

H-ul de la I5-ul ala vine de la "high performance graphics". Nu stiu exact , dar posibil sa fie egal cu un I7 4710HQ.

Mai erau niste Laptop-uri de la Acer , parca V nitro.

Asta:

post-13157-144733733826_thumb.png

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

Parca as merge mai mult pe ASUS ROG, diferentele la procesor nu cred ca sunt asa de mari(zic aproape inexistente in utilizarea de zi cu zi).

In plus vad ca asus-ul are hdd pe 7200rpm iar și 8gb din care un slot liber, maxim 16gb ram(pot face upgrade), iar HP are tot maxim 16gb dar are 2 placute de 8, va fi mai costisitor upgrade-ul ep viitor la ram.

Asus-ul F550JX are doar 1 slot de ram care e ocupat, iar pentru 200 de lei cat e diferenta as merge pe ASUS.

De la alte firme nu sunt? ca nu prea am aflat cu i7 si placa video buna.

@Deio tu ce zici de ROG-ul acela? (GL552JX) Ti-a trecut prin maini?

Edited by Gabii

Ssd si cat mai mult ram posibil in banii aia. Nu hp , nu acer, nu dell inspiron. De preferat acces usor la ram si hdd, fara sa demontezi toata jucaria, fara ram lipit pe placa de baza(multe de la asus). Restul e can-can.

P.S. : de preferat un i5/i7 si nu amd .

Si asta e adevarat,plus ca la asus ai unitatea de DVD pe care o poti transforma in HDD bay si iti pui un SSD inauntru pe sata3 si lasi hdd-ul normal pe sata2 in bay-ul dvd-ului :-?? 

Upgrade-ul de ram nu stiu ce sa zic :-?? Eu pe lenovo-ul meu vechi de 2 ani tot 8gb am si nu simt nevoia de upgrade la 16 :-?? am 4700hq pe el,varianta cu 3.4ghz si duce bine in jocuri(csgo etc)

SSD in banii aia nu gasesti,poate doar SSHD si chiar daca ar avea ssd e din acela slabut si micut mai bine dai 300 lei pe un 120gb de la samsung si zboara cu 500mb/s

Asus-ul simplu are 1 palcut de 4gb lipita pe placa de baza iar rog-ul are 2 slot-uri si doar unul ocupat. 

SSD in locul HDD-ului si muti HDD-ul in locasul unitatii DVD :D pentru ca la bay-ul de dvd ai sata2 si la interior ai sata3.

Folosesti ceva de genul si ai grija sa se potriveasca la grosime :) majoritatea laptop-urilor noi au de 9.5mm dar cel mai bine verifici. (eu tot asa mi-am comandat 2 de la useri diferiti sa fiu sigur ca imi ajung :)) ) poti incerca si te pe aliexpress sau alte site-uri chineze mai ok :-?? 

http://www.ebay.com/itm/9-5mm-Universal-SATA-2nd-HDD-SSD-Hard-Drive-Caddy-for-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-S3-/221862248764?hash=item33a805413c:g:-Q8AAOSw3ydV2uLn

Edited by S.Silvan

De exemplu mie si cu cooler mi se incalzeste daca am twitchul deschis mult timp,nu grav dar se incalzeste si oricum cand ma joc am un programel sa forteze ventilatorul laptopului sa faca loop la infinit pentru functie de curatare a prafului care ii da forja serioasa ventilatorului. Banuiesc ca asus la seria ROG au bagat ventilator serios si care poate fi setat sa mearga la ce rpm vrei tu.

Sent from my D5803 using Tapatalk

H-ul de la I5-ul ala vine de la "high performance graphics". Nu stiu exact , dar posibil sa fie egal cu un I7 4710HQ.

Mai erau niste Laptop-uri de la Acer , parca V nitro.

Asta:

attachicon.gifScreenshot_2015-11-12-16-08-32.png

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

HQ e varianta cea mai gurmanda și cea mai puternica. I7h mai bun ca i5 de orice culoare. I5h mai bun ca i7u și cam atât...

I5h 4th generation merge mai bine ca i7u 5th generation. Si aici se termina comparația.

Sent from my W125 using Tapatalk

Pentru ca variantele cu U sunt cu putine core-uri si de obicei pentru ultrabook-uri si tablete. Iar cele normale sunt hq mq mx k etc. Nu vad de ce ti-ai lua vreodata variantele i5 sau i7 cu U in coada,sunt slabe rau de tot si mai bine le numeau i3 si aia era :))

Sent from my D5803 using Tapatalk