Clicky

Jump to content
Ioan D.

Smartphone buget 800 lei

Recommended Posts

Salutare. Dupa cum spune si in titlu am nevoie de un smartphone pentru browsing, youtube, fb si cateva joculete cu care sa-mi pierd timpu cat astept autobuzu. Nu am mai avut un smartphone pana acum, asa ca n-am de unde sa stiu anumite lucruri si d-asta apelez la voi rugandu-va sa ma ajutati. Am incercat in ultima saptamana sa aflu cat mai multe informatii despre smartphones. Am 2 amici care mi-au recomandat s3 neo, ei il au de 1 an si au spus ca merge inca super, al doilea telefon recomandat a fost motorola moto g generatia a 2 a, insa am inteles ca acum vine cu lolipop 5.0.2 si ca numai merge asa bine cum mergea cand avea kit kat. A 3 a varianta ar fi zenphone 2 versiunea cu 2 gb ram, dar am auzit ca ar fi calitatea constructiei slaba. M-am uitat putin si pe la smartphones cu windows, dar nu pare sa-mi placa, asa ca as vrea android. In concluzie vreau sa iau unu dintre cele mai bune telefoane care sa ma tina ceva timp in bugetul asta.

S3 neo are ani buni de când a fost lansat, doar SH să merite 350-400 de lei.

Dacă mergi pe sistemul de operare Android să nu cumperi ceva cu memorie RAM mai mică de 2 GB și un Android cât mai curat fără aplicații inutile. Motorola ar fi fost perfect dar nu prea găsești ceva decent în bugetul tău.

Personal au avut un buget asemănător acum 2 săptămâni și am ales Xiaomi Redmi Note 2 Prime la un magazin cu depozit în Europa și am plătit 650 de lei pe el. Excelent dar a venit cu aplicații chinezești care sunt cam greu de eliminat și tu ai spus că nu te pricepi.

Așteaptă Black Friday, poate mai strângi ceva lei până atunci și prinzi un LG G3 la preț bun. E cel bun sfat pe care ți-l pot da. ;)

Multumesc mult pentru comentarii, insa am vazut ca moto g generatia a 3 a are tot 1 gb ram, nu m-am uitat ce are insa in + fata de 2. Prima data ma tenta mult sa iau S3 neo, pentru ca are acei 500 mb, dar peste tot am auzit acelasi lucru despre el. As lua moto g2 generatia a 2 a, da o sa ma mai gandesc pana de bf. Posibile smartphones care de bf sa intre in bugetul asta? 800-860 lei

Cu putin efort asa ceva:

http://m.emag.ro/telefon-mobil-meizu-m2-note-dual-sim-16gb-4g-white-m2-note-16gb-white/pd/DLG2MYBBM/

Sau acesta:

http://m.emag.ro/telefon-mobil-xiaomi-redmi-note-2-dual-sim-4g-16gb-white-xianote2wh/pd/DR10LYBBM/

Pe ultimul il am si o sa-i fac o prezentare candva...excelent in bani dati pe el, 145$ plus tva...

Design-ul e cu dus și întors, înafară de faptul că are un capac la baterie care e subțirel și anemic și dacă-l strângi mai tare scârțâie puțin n-am ce să-i reproșez.

Sincer nu prea ma intereseaza design-ul, atat timp cat e rezistent telefonul, la fel si camera. O sa astept pana de bf sa vad ce reduceri sunt, sau daca fac rost de toti banii mult mai rapid probabil o sa iau acel Vodafone.