Clicky

Jump to content

Modalitati de frauda prin mobil.

mesersmith

Recommended Posts

Circula acest mail pe internet si ma intrebam daca e ceva adevar in toate metodele astea de furt prin mobil.

Poate Tudor ne da un punct de vedere al Vodafone, cu privire la aceste aspecte.

" ATENTIONARE DE LA MINISTERUL DE INTERNE - IMPORTANT - NU ESTE GLUMA -

Informatii utile

Un nou tip de frauda face ravagii: esti sunat de cineva care se da drept operator la Cosmote , Orange sau Vodafone. Poate fi un fost angajat al firmei respective, pentru ca are acces la baza de date. Iti spune ca e ceva in neregula cu factura ta si te roaga sa tastezi un cod de cifre.

Daca ai facut asta, ii incarci cartela respectivului cu 300 EURO!

Da mai departe daca vrei sa ajuti si pe altii.

Cu respect,

Adrian Daniel Apostol - Referent - Biroul Instante si Proceduri Judiciare - Directia Juridica - Tel: 0372262306

Informare a Ministerului de Interne

In atenția tuturor deținătorilor de telefoane mobile:

Daca un corespondent lasă un mesaj sa apelati numărul 06 07 74 52 41. Nu apelați în nici un caz acest număr; factura dumneavoastră va fi foarte mare.

Această informație, transmisa de Oficiul Central de Stopare a Terorismului, a fost comunicată în masă.

După un timp escrocii au găsit un alt sistem pentru utilizarea frauduloasă mobilelor.. Ei va apelează pe GSM, se prezintă ca fiind "Provider" Orange , Cosmote (sau orice retea in care sunteți abonat), vă cer să introduceți un cod care este 09 # explicându- va că este vorba de o verificare a mobilului dumneavoastră.

NU TASTATI IN NICI UN CAZ CODUL INDICAT SI INCHIDETI IMEDIAT.

Hotii dispun de dispozitive ce le permit sa citeasca cu acest cod cartela SIM.

Nu le rămâne decât să creeze o noua cartelă (sau oricat de multe) cu care vor vorbi in contul tau. Această fraudă se practică în mod curent și este, deci, necesar ca această informație să fie difuzată rapid unui număr cât mai mare de persoane.

ATENTIE de transmis URGENT

Dacă aveți un apel telefonic și pe mobil se afișează "A C E" nu răspundeți;

anulați apelul.

Este un virus care distruge cartela SIM și distruge mobilul. Aceasta a fost confirmata de Motorola, Sagem si Nokia

In atentia utilizatorilor Internetului

RUGAM TRIMITETI ACEST AVERTISMENT PRIETENILOR, FAMILIEI ETC....

Fiți vigilenți în următoarele zile!

Nu deschideți niciun mesaj care are atașata o filă numita "Invitație", indiferent cine o trimite.

Este un virus care deschide o Flacără Olimpică. Aceasta "arde" întregul hard disc al computerului dvs.

Acest virus va fi trimis de la cineva care are adresa dvs. de email în lista de contact, de aceea trebuie să trimiteți acest email tuturor contacților.

E mai bine să primiți acest mesaj de 25 de ori, decât să primiți virusul și să-l deschideți.

Dacă primiți un mail cu denumirea de 'invitație", chiar trimis de un prieten, nu-l deschideți și scoateți-l din computer imediat.

Acesta este cel mai periculs virus anunțat de CNN; a fost clasificat de Microsoft ca fiind cel mai distructiv virus introdus vreodată in retea.

Acest virus a fost descoperit de cateva zile de către McAfee și încă nu există remediu pentru el.

Prof. univ. dr. ing. Constantin Nitu

Academia Tehnica Militara"

Am fost sunat de un tip cu un nr de cosmote. Spunea ca a picat serverul cu baza lor de date si vor sa stie cand a fost facuta ultima plata a facturii. Mi-a cerut nume, adresa, cnp. Am refuzat si atunci a inchis apelul. L-am sunat eu dar nu raspundea dand ton de ocupat folosind probabil programe gen blacklist.

Si tot pe nr de cosmote , as mai fi "castigat" nu mai stiu cate zeci de mii de euroi, cateva telefoane mobile...

Sotia mea a primit o singura data un mail in care aparea sigla de la orange, bineinteles ca nu era mail trimis de orange Romania.

Edited by katees

Buna.

In primul rand, Vodafone nu poate controla cine sa te sune si cum. Daca acea persoana are credit suficient sau un abonament si tasteaza la intamplare numarul tau, atunci te va putea contacta. Ce poti face tu este sa anunti compania prin Relatii cu clientii de situatie si se vor lua masuri.

Pentru mai multe detalii, cred ca pagina https://www.vodafone.ro/frauda/ te va ajuta.

Personal, nu raspund astfel de mesaje si nu recomand nici altora sa faca asta. Au fost sunati parintii mei si ajunsesera sa creada ca chiar au castigat. Noroc ca le-am bagat mintile la cap :D si le-am zis ca data viitoare sa le transmita sa ma sune pe mine, abonamentul pe care il folosesc ei fiind pe numele meu.

Cat despre articole de acest fel, (tot personal)cred ca sunt manipulatorii. Scrie in articol de Prof. univ. dr. ing. Constantin Nitu Academia Tehnica Militara", dar conform cu site-ul http://www.mta.ro/facm/indrumatori_doctorat.php , acest tip se ocupa de total altceva - Inginerie geodezica

Edited by Tudor

Din punct de vedere tehnic, te referi ca daca se face direct de pe telefon, nu?

Se poate, insa totul pana la un punct *100*6*2*cheie de acces*valoare euro*numar de telefon# dupa care comanda 4 din ce am verificat acum.

Din cate stiu, daca faci comanda*100*6*2*cheie de acces*valoare euro*numar de telefon*4# te va trece inapoi, adica nu se finalizeaza reincarcarea pana nu dai sa scrii si sa retrimiti inca o data cifra 4.

Edited by Tudor

Asa e si la orange. E un mesaj tampon tocmai pentru a veni in ajutor persoanelor credule, ca altfel nu am cum sa le spun. Sunt profesor si o colega , mai in varsta, ce-i drept, a crezut ca a castigat nu stiu ce premiu si le-a incarcat cartela unor fazani.. Asa ca... prosti sunt oriunde!!! Omul e lacom si de manipulat.