Clicky

Jump to content

Off Topic V3

Recommended Posts

• Replies 3.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

La un pahar de apă cu nepotu' Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Confirm și eu că Feri este om fain. Nu că aș fi avut dubii   Cine mai trece prin Râmnicu Sărat să dea un semn, dacă vrea. Excepție DTTR care are ceva cu Buzoienii )   Later edit: La fel, dacă ai

Nu stiam de ce nu a mai dat Liviu pe forum. Era la vanatoare

Posted Images

Mulțumesc, băieți!

Asta și vreau. Ceva gen astra. Benzina neapărat!

Dețineți vreun model? Ce probleme apar mai des? Cum e prețul pieselor?

Mihai, sunt scumpe piesele la Astra ta? Din ce an este?

Mulțumesc încă odată!!

Trimis de pe al meu Redmi Note 2 folosind Tapatalk

Golf doar break. Celelalte ma scot din sărite.

Tot asa am și găsit, 2004-2006.

Pe site-urile de anunțuri numa modele enumerate de tine, aproape, @berila.

A mea e o Astra G din 2001. Piesele nu sunt foarte scumpe, cele mai scumpe și mai uzuale ajung pe la 100-200 cred. Cea mai scumpă piesă pe care era să o înlocuiesc a fost un etrier spate, vreo aproape 600 de lei (piesă non-originală, dar bună). În rest, uleiul și eventuale filtre costă cam tot așa. La revizia de anul ăsta am schimbat niște capuri de bară și altele pentru prima dată din 2010 de când folosesc mașina.

Ai mare grijă la modelele mai vechi (până în 2007-2008 cred), au problemă cu supapa EGR. Problema se manifestă prin accelerare foarte lentă în oricare treaptă de viteză, la un moment dat se aprinde și un martor în bord. Dacă poți merge cu mașina într-un service să fie verificată pentru problema asta, ar fi foarte bine.

beauty is in the eye of the beholder.

OPEL nu au mai facut o masina frumoasa de la MANTA... adica din 1987.

parca si KADETTurile erau frumoase.

eu... n-am intors niciodata capul dupa un opel. niciodata...

apoi nu inteleg de ce benzina. benzina mai scumpa decat diesel... acum o sa-mi povestiti ca e mai ieftina revizia... :D o fi... dar cost combustibil PLUS cost revizie diesel egal mai mic decat cost combustibil PLUS cost revizie benzina.

o sa-mi ziceti... pai la benzinar cand apesi pe acceleratie... accelereaza... well... si un diesel face la fel daca stii cum sa-l gestionezi.

asadar LASA sfaturile noastre.

mergi in o piata auto si uita-te la masini. aseaza-te pe scaune. vezi daca incape cineva in spatele tau daca tu esti in pozitia de conducere, vezi daca vezi afara prin parbriz (no kidding - eu am testat masini 9 luni pana am cumparat masina - si in 80% din cazuri NU VEDEAM ca lumea prin parbriz adica parbrizul era prea jos - daca iti inchipui ca la un peugeot 407 SW eu nu vad prin parbriz...).

dupa ce te-ai orientat abea apoi incepi sa intrebi pe forumuri auto specializate pe marca respectiva.

A mea e o Astra G din 2001. Piesele nu sunt foarte scumpe, cele mai scumpe și mai uzuale ajung pe la 100-200 cred. Cea mai scumpă piesă pe care era să o înlocuiesc a fost un etrier spate, vreo aproape 600 de lei (piesă non-originală, dar bună). În rest, uleiul și eventuale filtre costă cam tot așa. La revizia de anul ăsta am schimbat niște capuri de bară și altele pentru prima dată din 2010 de când folosesc mașina.

Ai mare grijă la modelele mai vechi (până în 2007-2008 cred), au problemă cu supapa EGR. Problema se manifestă prin accelerare foarte lentă în oricare treaptă de viteză, la un moment dat se aprinde și un martor în bord. Dacă poți merge cu mașina într-un service să fie verificată pentru problema asta, ar fi foarte bine.

Cred ca e chestia de care suferă Vectra mea. Credeam ca ai Astra de prin 2006. Merci!

beauty is in the eye of the beholder.

OPEL nu au mai facut o masina frumoasa de la MANTA... adica din 1987.

parca si KADETTurile erau frumoase.

eu... n-am intors niciodata capul dupa un opel. niciodata...

apoi nu inteleg de ce benzina. benzina mai scumpa decat diesel... acum o sa-mi povestiti ca e mai ieftina revizia... :D o fi... dar cost combustibil PLUS cost revizie diesel egal mai mic decat cost combustibil PLUS cost revizie benzina.

o sa-mi ziceti... pai la benzinar cand apesi pe acceleratie... accelereaza... well... si un diesel face la fel daca stii cum sa-l gestionezi.

asadar LASA sfaturile noastre.

mergi in o piata auto si uita-te la masini. aseaza-te pe scaune. vezi daca incape cineva in spatele tau daca tu esti in pozitia de conducere, vezi daca vezi afara prin parbriz (no kidding - eu am testat masini 9 luni pana am cumparat masina - si in 80% din cazuri NU VEDEAM ca lumea prin parbriz adica parbrizul era prea jos - daca iti inchipui ca la un peugeot 407 SW eu nu vad prin parbriz...).

dupa ce te-ai orientat abea apoi incepi sa intrebi pe forumuri auto specializate pe marca respectiva.

Am diesel acum. Și îmi face mai mereu figuri iarna. Și ma enervează. Dar merci de sfat!

Nu contează modelul prea tare. Vreau ceva fiabil și ieftin de întreținut.

Referitor la mașini. Diesel vs Benzină. Diesel-ul nu-i motor de oraș, ajunge la temperatura optimă greu. Atunci se uzează cel mai mult. La fâțâiala de colo-colo prin oraș. Faci naveta gen 50+ km/zi, diesel. Oraș 90% din timp = benzină.

Fiind o mașină SH, kilometrii de obicei nu-s reali la cele de afară. Dat fiind această problemă, un diesel (turbo, injectoare, etc) poate fi mai costisitor.

Taxa de poluare este dublă la diesel.

Ca Aspect / Practicabilitate aleg Astra G 1.6 benzină, 101 cai. Pe lângă EGR care trebuie curățat, o altă problemă este ECU-ul montat pe blocul motor. Din cauza temperaturii se pot dezlipii chestii prin el.

Ca manevrabilitate, aleg Focus din 2000, singura mașină din clasa ei cu suspensie independentă pe spate.

În rest, Golf-ul ar fi ok dar mi se pare supra-evaluat la preț. Probleme mari n-ar avea, cel de 1.4 sau 1.6 benzină. La diesel nu mă bag.

Personal aș alege o fiesta dar este treaba de gusturi și nevoi. :)

Mie îmi place Opel-ul în general. Sunt eu un ciudat care întoarce capul după modelele Opel. Nici Ford nu e de aruncat. Toate modelele Opel mi se par frumoase. Benzina e bună pentru oraș, așa este. Motoarele pe motorină sunt pentru drumuri lungi.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

O să-mi cumpăr Subaru când o să am Rompetrol în curte. :D

Lucram la un magazin auto. Clientul posesor de X5 din 2006 avea probleme cu ventilatorul radiatorului. Un simplu ventilator cu grilaj și 4 prinderi pe radiator. Nici măcar senzor termic nu avea, acela era separat.

Cel mai ieftin preț pe care l-am găsit la 10-12 importatori / distribuitori a fost de 1300 de lei.

Nici salut nu mi-a mai zis proprietarul. Și era piesă OEM, cea mai ieftină. Brand-urile săreau de 2000 de lei. Motorizarea era clasică 3.0 diesel.

Deci da, vrei mașini premium, adio revizie de 250 de lei. Cam atât e la un Astra G 1.6 benzină un schimb de ulei + filtru + filtru de aer. Exemplu fără ulei: http://www.emag.ro/pachet-filtre-revizie-opel-astra-g-1-6-16v-101-cai-filtre-mann-filter-mann-f-165/pd/DHN1LMBBM/

Later edit: 1500 de lei un ventilator http://www.pieseauto.ro/alte-piese-racire/bmw/x5-e53/ventilator-radiator-bmw-x5-e53-producator-nrf-1910377675.html

Eu as merge spre un astra g, 2005 sau pe acolo. Sau un Ford ceva. Ori golf 4 break.

E mașină de oraș. Nu fac drumuri lungi cu ea.

Am diesel acum. Ce-i drept, dacă am nevoie sa urc o panta ceva, zici ca am excavator. Sapă cu roțile.

Ați văzut Opel Monza? E un concept, dar care se va concretiza în mare parte în noua Insignia 2017. E superba. Doar superba. As cumpăra-o în locul a Mercedes, BMW, etc. etc.

Trimis de pe Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Edit: Revin cu poza.

7d5bb8e9395f04bb6668a0a4d47ba333.jpg

Edited by pascaleandrei99

Luați-o de aci de sus Maoțedungoaielor :D

Brava fetelor, faceți cu spada ce nu va reuși nici în 10 mandate Robocopul nostru din fruntea țării. E o mândrie să vezi româncele noastre sus pe podium peste China și Rusia laolaltă.

f4d593886c01152c25c8d81bd415858c.jpg

Eu în poza aia văd exact dovada românismului și a șmecheriei...

Giumbușluc... În finală olimpică.

Deci, bun, suntem campioni, dar suntem clovni.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Ah. Ok. Credeam că spada se "joacă" cu picioarele pe pământ. Dar dacă se și sare...

Foarte tare.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Asta-i lucrat? Să vezi cum am făcut eu Remote Desktop pe 3G pentru că un client, care îmi dăduse OK-ul înainte de concediu și-a dat seama că uitase un mic amănunt. Și știa că plec și îl rugasem să verifice ca lumea. Sună la moștenitoare, roag-o să treacă pe la părinți să bage calculatorul în priză și să se logheze , "da' n-ajunge că ți-am dat mașina?", apoi fă modificarea pe fondul consumului de " puternic amărui".

Numa' probleme :D

La câte probleme au Sony, dacă îi mai da și în judecată... :)

Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

Nu prea cred...Sony ca Sony o duce foarte bine, în multe domenii este no.1. Din păcate divizia sa Mobile nu a fost atât de recunoscuta după ce s-a despărțit de Ericsson. Are doar produse de calitate, din păcate prea scumpe. Dar te asigur ca lui Sony ii merge foarte bine, prin senzori, Tv-uri, camere foto(am inclus DSLR-uri, camere video, mirrorless-uri), PlayStation, audio etc. etc.

Nu vreau sa ma cert și pe forum din cauza lui Sony.

P.S. Vreau sa va asigur ca actualul meu telefon se mișcă superb, face poze excelente, a primit 6 actualizări în doar 2 luni, având în vedere ca a fost lansat acum 2 ani, bateria tine foarte bine, iar Stamina își face treaba cu brio.

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

Impactul a fost fooooarte mare pentru mine si nu stiu ce reactie sa am. Trebuie s-o iau usor.

Multumesc!

attachicon.gifFB_IMG_1452156047993.jpg

Marturisesc ca sunt fericit..foarte fericit si implinit..dupa atatea luni..pot spune ca a meritat..tot ce am facut...tot ce am schimbat.

Sent from my XT1580 using Tapatalk