Clicky

Jump to content
Innoxius

Off Topic V3

Recommended Posts

Mda. Chiar cred că vor eșua lamentabil cu sezonul 5 din Prison Break

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Inainte sa-mi fac o prietena unguroaica...

Cum invat si eu maghiara? Asa..usor , usor...vreau sa invat.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Exact cum zici...

Ușor.

Cum învăț eu greacă.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Eu zic să te lași păgubaș....

Caută-ți o prietenă româncă ;)

Sent from my Samsung Galaxy S7

Am si d-alea...

Din categoria "Ce caut eu aici?", azi mi-am adus aminte ca am cont pe LinkedIn. Am intrat, 84 de mesaje si 31 de cereri. Asa ca l-am inchis.

Ma simt mult mai bine. Trebuie sa fac un pic de curatenie, ca-i pacat sa tin spatiul serverelor ocupat :D

Pentru mine e important...si nu prea. In sensul ca vreau sa-l iau doar ca sa intru la facultate. Nu-mi schimb parerea..despre matematica ...e nefolositoare(pentru mine) .. Romana ..mi se pare anormal sa nu stiu sa fac un text argumentativ , sa comentez pe text...etc. 

Chimia(pentru ca asta voi alege) pur si simplu imi place...d-asta am ales profilul , d-asta aleg sa dau si bacul ..tot la chimie.

Stiti ce e enervant? Bacul diferentiat.. in sensul ca unul de la Protectia mediului..care da bacul la chimie..are mai putin de invatat si sansa sa ia o nota mai mare(ei dau G1 , noi dam G2.

Nota conteaza...doar in cazul in care la facultatea la care dam se intra pe dosar...sau media conteaza x%... si in cazul asta..ne cam pot lua fata astia de la profile mai ''slabe'' in teorie.. Asta pentru ca unul de la mate-info , stiinte..are parte de subiecte mai grele.

Stie cineva daca se face vreo diferentiere..in cazul in care se intra pe medie..la facultate? Nu mi-ar placea sa vina unul de la filo..unde se iau in general note mai mari..si sa-mi ia locul la o facultate...fix pe profilul meu...pentru ca se intra pe medie si s-a gandit el/ea sa incerce. La asta ma tot gandesc...

Examenul de la faculta? Sunt facultati...la care se intra pe dosar si facultati la care se da examen ... La unele (alea in domeniu economic parca) se intra doar printr-un examen sustinut la facultate...dar tot trebuie sa ai bacul absolvit...iar examenul este foarte greu... gramatica este grea(la nivelul ala..avansat).

Sunt multe ''chichite'' pentru ca am studiat...dar ma cam bucur ca la faculta din Tm se intra doar pe dosar...si ar trebui sa iau peste 8.50 in bac ca sa intru la stat. Facultatea de medicina veterinara..

Eu nu mai știu care sunt regulile la facultate, oricum nu sunt peste tot aceleași. Vor fi mereu unii care vor veni cu note mai mari luate pe nedrept. Chiar și când eram eu la liceu unii părinți descurcăreți își duceau odraslele la un liceu din județ în ultimul an ca să aibă note mari la BAC.

Și ca o mică observație, chimia fără matematică e ca și cum ai vrea să te faci pilot, dar nu vrei să pilotezi decât într-un simulator. Biologia/chimia merg mână în mână cu matematica, oricât de mult crezi că nu ai nevoie de matematică.

Nu vorbesc de lucrurile elementare...

Chimia si biologia folosesc lucruri elementare...alt fel nu m-as fi descurcat.

N-am putut face o poza, ca era cineva pe langa masina, asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant: pe bord era lipit un biletel pe care era desenata schema treptelor de viteza, ca pe maciulia schimbatorului :D Ma intreb cum conduce pe intuneric, in afara orasului, tine plafoniera aprinsa ?

Bunica are telefon. Telefonul are display și taste luminate. Sună telefonul noaptea, bunica aprinde becul. Răspunde? Noooo, își caută ochelarii.

....

Între timp inițiatorul apelului închide iar bunica stă 15 minute cu becul aprins și ochelarii puși să sune iar. :))

Chimia folosește matematica elementara? Ai fi surprins.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Atunci mi-e usor...chiar de n-o fi elementara...nu stau sa le clasific.

Faza in serialul "Gallipoli". Luasera o pauza sa adune si sa ingroape cadavrele si intra in vorba un turc cu un australian, la o tigara:

- Noi, cand atacam, strigam Allah, Allah, Allah.

- Da, stiu, am auzit.

- Voi, cand atacati, strigati bastards, bastards, bastards.

- Da, asa e.

- Deci, "bastards" e Dumnezeul vostru ?

Atunci mi-e usor...chiar de n-o fi elementara...nu stau sa le clasific.

Poți fi mai explicit? Ce sa clasifici?

Sunt cam obosit și nu înțeleg acum.

Matematicile...dupa diferite criterii...

Nu stau sa le clasific...nu mi se pare ceva inportant..invat doar ca sa iau bacul.. asta ca sa inchei subiectul..ca o lungim aiurea.

Matematica e mișto. Când vezi cum și unde se aplica, e chiar făină. Nu as fi zis asta cu un an în urmă.

Oricum, dacă vrei chimie la politehnica, sa zicem, ia și învață mai mult decât sa iei bacalaureatul.

Azi când eram în centru aveam o opțiune de livestreaming pe FB.

Ați văzut careva opțiunea?

Acum NU o mai am.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Matematica e mișto. Când vezi cum și unde se aplica, e chiar făină. Nu as fi zis asta cu un an în urmă.

Oricum, dacă vrei chimie la politehnica, sa zicem, ia și învață mai mult decât sa iei bacalaureatul.

Nu-mi trebuie prea multa chimie...m-am interesat. Imi trebuie doar capacitatea de a o intelege si sa stiu unde sa caut , ce sa caut..la medicina veterinara.

Si oricum..la profilul meu..fac mult mai multa chimie decat unul de la mate info sau alt profil(4 ore/saptamana) , inevitabil este mai multa materie si stiu mai mult.