Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Innoxius

Off Topic V3

Recommended Posts

Pai vi le zic pe amandoua si alegeti voi care, cum.

De aproape o saptamana am observat ca nu ma mai intereseaza, nu ma mai atrag si nu mai am rabdare sa mai citesc articole si stiri despre WP / WM. A doua stire deriva din asta si e ca va trebui sa puneti osul la treaba, ca eu nu o sa va mai tin la curent cu domeniul.

Gata. Am intrat, din nou, in rand cu lumea. Mi-am luat si eu un produs fizic de pe Amazon. Ce nu inteleg eu e de ce au bagat ei, din burta lor amazoniana, un curs de 4,77 ? Ce treaba are Amazon cu treaba bancii mele ?

@Innoxius: alege explicit să plătești în moneda aia și nu să-ți facă Amazon conversia. De foarte multe ori cursul e muuult prea mare. Ideea e ca banca să transforme suma din EUR/USD în lei și nu să trimită Amazon suma în lei.

M-am prins, dar prea tarziu. Mai erau 4 buc. la un pret prea bun pentru a-l rata. Nu-i nimic, macar nemtii au autostrazi :D Intrebarea era "in ce moneda e cardul?" si n-am stat sa citesc in limba lui Goethe link-ul "De ce?". Pentru 40 de lei la 150 de euro, sa fie primit.

Tot azi am descoperit ca poti sa setezi limba de afisare engleza / germana pe amazon.de din meniu.

amazon.jpg

Nemtii astia ma enerveaza. Am facut comanda aseara la 22:00, imi scria clar Lieferzeit 9 - 19 aprilie si acum, ora 11:00 la ei, primesc mail ca mi-au trimis cu DHL, termen 1-2 zile. Cred ca o sa-i reclam la ANPC pentru incalcarea conditiilor de livrare :))

Asta in timp ce Decathlon, pentru chestii care sunt in Timisoara, mi-a dat termen 3 zile ;)

Mie mi-a luat ceva mai mult timp să descopăr că amazon.de poate fi afișat și în engleză. Traducerea e încă în beta, nu e peste tot tradus, dar e un pas înainte.

am descoperit o metoda de slabit care da rezultate IN 100% din cazuri.

NU MANANCI.

works great!

hrana! :D imi e foame de behai...

nu mi-a dat nevasta de mancare nimic de vineri cand a dat un "meniul zilei" undeva in oras...

nu mi-a dat nevasta de mancare nimic de vineri cand a dat un "meniul zilei" undeva in oras...

Sigur i-ai spus ceva urat. Sau nu i-ai spus ceva frumos :D

50 km în 2 ore în condițiile în care mergi la vale. Plus 2ore jumate întârziere.

Falimentul sa dea în ei!

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Uitați Viteza. Vorba unui om deștept, mai bine dai 50 de euro și faci o ora jumate cu avionul decât sa dai 30 și sa faci 9 ore jumate în mod normal. Sau 12.

1bd35addee000ec3d336fb5379477693.jpg0bf56589f7119d4c2e8418dbaef86353.jpgdf303219c845ae5b64750f23300eda80.jpg

Am intrat, din nou, in rand cu lumea si am facut ce nu credeam ca voi face vreodata: mi-am luat ceva de pe Gearbest. Intrebare: chinejii iti dau din start factura pe jumatate din valoarea reala? Eu nu am cerut asta, dar doar imi puneam intrebarea. Si a doua intrebare: cu factura asta trebuie sa ma duc la... chiar, unde? Mentionez ca valorile sunt: real 7,02 + 1,99 tracking number, pe factura 3,50. USD.Posta maghiara. Rog raspunsuri urgente, am primit deja poza cu pachetul meu. Sunt mai tari decat nemtii :D

@Innoxius: un singur site din China de unde am comandat mi-a dat posibilitatea să declar eu procentul care să apară pe factură. Suma e de cele mai multe ori aleatoare. La valoarea asta mică nu trebuie să-ți faci probleme, nu ar trebui să plătești nimic în plus. Dacă pachetul vine din depozitul din UE, o să-ți vină la oficiul poștal de care aparții. La pachetele care vin din China comportamentul e diferit în funcție de zonă. La unii le vine la oficiul poștal de care aparțin, la alții (adică la mine) pachetele vin la un singur oficiu poștal unde se primesc pachetele care vin din exteriorul țării.

Èši se cere factura la poștă doar dacă e una care duce lipsa de.. Timp. În rest, dacă ai sub 20 de dolari, nu îți cere nimeni nimic în afara de buletin. Dacă ai peste 20 dolari, trebuie achitat și tva.

Sefilor, va rooog putin ajutoooor.

La vara vreau sa am duc in anglia la frate.meu..si am 17 ani, ma duc cu microbuzu..ma trec ai mei granita si când ma întorc înapoi in Romania nu am nevoie de altcv decât de buletin, nu?

Ia sa va vad acum. Va plangeti ca se joaca Emag-ul cu preturile? Produs comandat la 49,99 lei. Dupa nici 5 minute, comandat fiind, intru sa-l sterg din favorite, pret 37,90 lei.

@Sebi 
Acum cativa ani (6-7), am trecut din Ungaria in Austria cu doi minori. Pe drum, in Ungaria, m-a oprit Politia si m-a luat la intrebari legat de cei doi copii (familia lor erau cetateni romani, stabiliti in Ungaria). A vorbit politistul cu copiii (ei stiau maghiara), a sunat la mama, aia a confirmat ca e OK. Cred ca depinde de legislatia tarilor prin care treci legata de minori. Intrebarea e daca accepta soferul sa te treaca, pentru ca el are responsabilitatea. Daca prindeti un control la vreo granita pe motiv de "Allah e maricel", nu stiu cum justifica soferul ca are un minor fara un act de la parinti. Repet, cred ca depinde de legislatia fiecarei tari.

Bine ca ma duc sa fac imputernicire din aia de la parinti..ideea e ca atunci când vin înapoi in tara sa pot trece usor..ca nush cum se procedează, n.am mai iesit din tara..

Imputernicirea trebuie sa aiba o persoana imputernicita. De unde stii acum cu cine circuli? Iar daca e pentru intoarcere, esti cetatean roman. Legal nu are cum sa-ti interzica intrarea in propria tara ;)