Clicky

Jump to content
Innoxius

Off Topic V3

Recommended Posts

Setul final. Am sprijinit brațul telescopic pe bord în speranța că nu se va mai dezlipi ventuza.a91d7fca66ab0f994b69135ca85c2ee9.jpg

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk

A se studia parghia. Fizica gimnaziu.

3 hours ago, DTTR said:

Setul final. Am sprijinit brațul telescopic pe bord în speranța că nu se va mai dezlipi ventuza.

A picat suportul.
Dar sunt sigur că pe motiv de vacuum.
În schimb confirm că merge soluția decisă. Streaming BT de pe telefon.
Navigație cu GMaps și instrucțiuni vocale prin sistemul mașini.
Am descoperit că pot să și utilizez comenzile de pe volan pentru skip.

Suportul nu a picat pentru că... Pârghie. Ci pentru că vacuum lipsă.

Legat de ce aveți voi acolo. Vă asigur că am testat tot. Dar specificul acestei mașini este că parbrizul este foarte foarte foarte lung și foarte foarte foarte departe și foarte foarte foarte înclinat. Astfel că soluțiile pentru parbriz duc inevitabil la: fie telefonul lovește constant parbrizul, fie el la un unghi imposibil de utilizat.

Da, soluția cu "gâtul de lebădă flexibil" ar fi una corectă ÎNSĂ telefon plus modulul de încărcare plus charger wireless sunt grele.
Foarte grele. Adică am telefon greu, la care pun un MOTO MOD de încărcare wireless iar pe suportul auto am un wireless charger greu. Iar gâtul de lebădă nu le susține.

Că tot veni vorba de suporți. Vă pun o poză de la biroul meu cu vedere exterioară. 😂 

IMG_20190720_172358.jpg

IMG_20190720_172417.jpg

IMG_20190720_172423.jpg

IMG_20190720_172506.jpg

IMG_20190720_172519.jpg

Exact din ăla cu braț telescopic și rigid am nevoie.

Revenim putin la benzina vs diesel. Pentru cine încă susține că dieselul polueaza mai mult, recomand acest articol:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/climatolog-dereglajul-devine-regula-ne-vom-echilibra-pe-un-alt-nivel-climatic-care-sa-nu-ne-mai-permita-viata-ca-specie-1161314?fbclid=IwAR093fuF8QPRE4j1_G9Ca-pLoQO_RDlyjZuohjWVNDqpmFfHh4hVQEqwlgo

Evident ca diesel-ul poluează, dar efectele se vad asupra oamenilor, nu asupra planetei. Faptul ca vânzările de diesel au scăzut au rezultat într-o creștere a emisiilor medii de CO2.

Acum, normal ca încălzirea globală nu e datorată doar mașinilor termice. Producerea unei mașini electrice are o amprentă de carbon asemanatoare cu o mașină pe benzina timp de 8 ani. Adică nu am rezolvat nimic. De aceea, cea mai bună soluție rămâne masina pe hidrogen sau poate o nouă tehnologie de baterii.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

Lasă emisiile de CO2! Și alegațiile despre poluare.
Mai bine zi-mi dacă ai urmărit în întregime clipul lui Adam despre noul Civic?

Trimis de pe Galaxy Note8 folosind Tapatalk

Nu stiu daca va dati seama, dar planeta asta se distruge sub ochii noștri. Asta e topicul cu adevărat important, nu politica sau alte subiecte care ne distrag atenția de la ce se intampla cu clima.

Nu m-am uitat la clip, unde îl pot vedea?

Adică tu nu te-ai uitat la clipul meu scurt, dar tu vrei sa ma uit la asta de 44 minute ? Rapida mașină, intr-adevăr.

As prefera totusi sa continuam discuția pe poluare. Păi hai sa vedem si partea nasoală a benzinei, nu?

Mie nu îmi apare videoclipul in celalalt comentariu.3d12ea8c073ef1d057b52d16d32cfdd5.jpg

E greu să schimbăm noi ca indivizi ceva. Sunt interese mari în orice domeniu dar mai ales în cel petrolier / energetic. E greu să visezi la salvarea planetei când la noi încă se aruncă gunoi la margine de sat / oraș iar o singură mașină de gunoi colectează deșeurile selective la grămadă. 

Ca specie am evoluat mult prea repede într-o perioadă scurtă de timp, perioadă în care am exploatat la greu și e imposibil ca planeta să își refacă resursele. E mai probabil ca în câteva sute de ani să găsim alta mai bună, care să nu necesite viză de preferat, și să plecăm acolo. Dacă au internet, apă și benzină ieftină eu plec. 😂 

Andrei, asta cu poluarea planetară e discutată și în dungă pe forumurile de profil, este deja sterilă și nu putem găsi noi aici soluție salvatoare în sensul de punere în practică nu doar de discuții.

Problema este că prioritatea va fi totdeauna salvarea de pericolele imediate, respectiv de noxe(oxizi de azot), cele emise în exces de motoare diesel.

Când ți-am dat răspunsul și am pus linkul despre Civic ți-am spus să îmi spui când îl urmărești în întregime, Robert Adam face cele mai detaliate recenzii auto din online-ul romanesc cel puțin.

Trimis de pe Galaxy Note8 folosind Tapatalk

Problema este că prioritatea va fi totdeauna salvarea de pericolele imediate, respectiv de noxe(oxizi de azot), cele emise în exces de motoare diesel.

Aici ar trebui completat: "motoarele diesel vechi", cele noi sunt mult mai curate. Totuși, asa cum observi, abordarea asta cu sănătatea noastră înainte de cea a planetei nu e chiar cea mai potrivita. Un echilibru intre diesel si benzina, asa cum a fost până acum cativa ani, era cel mai bun.

Degeaba vom scapa de diesel, ca apoi sa constatam că trebuie să ne mutăm pe alta planeta, pentru ca asta devine nelocuibila. Si diesel-ul produce CO2, evident, dar cu câteva zeci de grame mai putin. Toata acea cantitate de CO2 trebuie contracarată cu păduri întregi, păduri care sunt tăiate in prostie, mai ales la noi.