Clicky

Jump to content
Innoxius

Off Topic V3

Recommended Posts

Nu mai văd ca pe vremuri... 23 inch e mai bine decât 15,6.
Ăsta e considerentul principal.

Acum să conving nevasta...

PS. Am încercat să-mi fac o configurație similară pe un site care are configurator... Am ieșit mult peste 5000.

Sent from my Moto Z2 Play using Tapatalk

Poate ieșeai mai bine cu un NUC mai potent și cu un monitor chiar mai mare de 23 inci. Puteai pune NUC-ul în spatele monitorului. SSD-ul e musai dacă vrei viteză bună.

Păi încă nu-i făcută achiziția.

E în bugetare...

Adică întâi caut, apoi decid, apoi găsesc finanțare...

PF sau probabil PJ...

Dar înclin să merg pe All-in-one.

La o primă căutare de pe telefon NUC nu prea sunt în configurație similară cu AIO prezentat mai sus.

sau... un laptop mai ieftin SI un monitor...

cu procesor cu un "i" mai mare decat 5

dar in etape diferite. oricum se complica situatia... cu cat stai sa cauti cu atat devine mai dificil.

https://www.emag.ro/laptop-gaming-acer-nitro-5-an515-51-72fj-cu-procesor-intelr-coretm-i7-7700hq-pana-la-3-80-ghz-kaby-lake-15-6-full-hd-8gb-1tb-nvidiar-geforcer-gtx-1050ti-4gb-linux-black-nh-q2qex-023/pd/DHG219BBM/

Bine, nu mă lasă nevasta să cumpăr.

Eu am fix aceeași configurație pe laptop. E ok dar nu te aștepta la minuni. Trebuie neapărat ssd. Ma refer la acel all-in-one.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Dragii mosului...sau Vitaminei. Am nevoie de ajutorul vostru. Trebuie sa cumpar un laptop nou si bun si usor in bugetul de 2500 lei. Cuvantul de baza este usor si autonomie. Stiu, stiu sunt doua cuvinte. Nu o sa vada pixel de jocuri si o sa fie folosit doar pentru Office, Wordpress, Browsing si cam atat. Intentionez sa il mai schimb la majoratul nepotilor deci nu ma deranjeaza sa mearga imbunatatit la nevoie. Am uitat cel mai important aspect, o sa fie folosit si de Doamna Vitamina si nu strica un aspect fancy-trancy sau o rezistenta la stropii de cafea. Acestea fiind zise, va multumesc anticipat dragi tovarasi. 

SSD-ul e musai. Nu neglija nici RAM-ul, recomand unul cu 8 GB de Ram decât unul cu procesor mai bun și Ram mai puțin. Ar fi preferabil să aibă chipsetul cel mai nou acum, măcar un Kaby Lake, stau bine de tot la consumul bateriei. Am recomandat Lenovo acum vreo câțiva ani și oamenii nu au avut probleme. Știu că sare de 2500 de lei, dar nu e chiar de lepădat, are 8 GB Ram și SSD de 512 GB https://www.emag.ro/laptop-ultraportabil-lenovo-ideapad-520s-14ikb-cu-procesor-intelr-coretm-i3-7130u-2-70-ghz-14-full-hd-ips-8gb-512gb-ssd-intel-hd-graphics-free-dos-mineral-grey-80x200h3ri/pd/DYD79JBBM/.

Ia în calcul cu Dell-urile https://www.emag.ro/laptop-dell-inspiron-5370-cu-procesor-intelr-coretm-i3-7130u-2-70-ghz-kaby-lake-13-3-full-hd-4gb-128gb-ssd-intelr-hd-graphics-620-ubuntu-platinum-silver-d-i5370-969779-111/pd/DG9HLSBBM/. Ai putea să iei niște Ram mai târziu și să adaugi un HDD (intern sau extern).

Pana mea, eu i-am recomandat alea, dar am uitat să specific că poate face ușor upgrade mai târziu! :D Bătrânețea asta, uită omul deja! 

Tre să fac bilețele că începe să mă caute neamțu, știți voi care :D

Care știți, dacă iese fiica cu mașina mea din țară, îi trebuie împuternicire? Spre Ungaria și nu mai are aceeași adresă cu a mea.

4 hours ago, nick5roo said:

Interesant! Îl bag și pe grup și îi provoc la dialog!

Lenovo Vibe B Tapatalk

Done deb09532bc94ed6e73e9e58590674e98.jpg

Lenovo Vibe B Tapatalk

Foarte bine. Am vazut ca l-ai pus pe FB si ma bucur - eu m-am dus in mod natural catre forum (alte deprinderi :) ). Mi s-a parut interesant, mai ales ca imi confirma opinii mai vechi (de, am vreo 35 de ani de cand "activez" in zona IT :) ). 

Or venit mesajele care nu-s de bagat in seama si pe Vodafone TM. Si la voi le citeste robotelul din telefon, aka sintetizatorul de voce femeiasca?

Eu am primit doo sms aidoma pe aceiași rețea digi la interval de un minut, pe vodafone nu au venit.

Pe jaful de telefon de îl am pentru backup (Lenovo Vibe B), ce TTS să mai pun? Că e plină memoria! :D

Cum spuneam zilele trecute pe alt topic, când au început testele în Constanța, eram la București, când s-au făcut la București, eram în Constanța, la care @Lesbianu spune că mai bine să fiu plecat când este de-adevăratelea! :D 

0828d46af65f48fbc215c85372de7b67.jpg
Curios că arată ore diferite, deși ele au venit la un interval de un minut.
Lenovo Vibe B Tapatalk

Or venit mesajele care nu-s de bagat in seama si pe Vodafone TM. Si la voi le citeste robotelul din telefon, aka sintetizatorul de voce femeiasca?
Da. Eu am Ivona cu vocea Carmen...
Din păcate lipsa semnelor de punctuație și a diacriticelor a făcut ca textul să fie de neînțeles.

Carmen? Carmen Dan? :))

18 minutes ago, nick5roo said:

Pe jaful de telefon de îl am pentru backup (Lenovo Vibe B), ce TTS să mai pun? Că e plină memoria!

Eu n-am pus nimic.