Clicky

Jump to content
mesersmith

O problemă simplă: cum mama naibii închizi doar o aplicație atunci când ai nevoie?

Recommended Posts

Știu de discuțiile și teoriile cum că Android își închide singur aplicațiile, că manageriază singur toate procesele, etc.

Nu despre asta e vorba.

Să presupunem că le un moment dat, pentru o scurtă perioadă de timp, vrei să închizi whatsapp sau Facebook messenger sau orice altceva.

Nu întrebați de motive, nu e relevant.

Pur și simplu te uiți cu nevasta la ceva pe telefonul tău și vrei să fii sigur că nu-ți scrie pe dedesubt tipa de aseară.

Și nu, nu vreau să stau întotdeauna să setez tipul de notificări, vreau doar să-l închid 10 minute.

Cum mama naibii se face asta în Android?

Trimis de pe al meu SM-N910U folosind Tapatalk

A, să nu-mi spuneți de force close, că sigur nu am chef să umblu prin nu știu ce setări de fiecare dată. Ma gândeam la o simplă aplicație care sa știe să închidă la o singură apăsare de buton, orice altă aplicație.

Astea nu le poti inchide cu o apasare de buton, pentru ca ruleaza permanent. Daca ai root, exista programe care restrictioneaza accesul la net al diverselor aplicatii.

Sent from my LG G3-D855

Așa știam și eu și nu sunt deloc mulțumit cu modul cum face asta Android..

Ce era mare filozofie sa pot închide de tot o aplicație?

Se pare că Google nu s-a gândit că poate e nevoie sa faci asta din când în când.

Ai root?

Dacă da...

Tasker...

Să-mi zici dacă vrei exact procedura.

E simplă.

In lista de kill app poti selecta mai multe aplicații.

Va opri toate acele aplicații.

Q: Is this beef?

A: Of horse!

Dacă aș fi avut nevastă și aș fi avut de ales între a învăța Tasker sau a elimina nevasta din ecuație, aș alege a 2-a variantă. Acum 2-3 ani am downloadat-o, am observat că n-am prins mare lucru, dezinstalată. Săptămâna trecută sau când a adus stimabilul DTTR vorba de tasker aici pe forum am intrat cu gânduri bune pe google play și cu ultimii bani de pe card am cumpărat Tasker. Aceeași poveste, am cerut refund după nici 30 de minute.

Nu mă consider geniu dar nici ăl mai prost om de pe pământ. Nu mă uit la tutoriale, aplicațiile trebuie să fie intuitive, dacă după 6 ani de android nu pot pricepe o aplicație fără tutorial înseamnă că aplicația mai trebuie gândită.

E mult prea complexa pentru a putea fi intuitiva. Am avut si eu de-a lungul timpului vreo doua aplicatii in care mi-am prins urechile si am renuntat la ele pentru ca am refuzat sa ma chinui sa le inteleg.

Sent from my LG G3-D855

Tinerii din ziua de azi.

Nu "vrea" să învețe nimic.

Dacă nici Tasker nu e intuitivă...

IMPORTANT: tasker oferă pe pagina lor aplicația pentru 7 zile.

Din păcate, n-am root.

Explicațiile tale arată lucruri simple și de bun simț. Aplicația chiar mi se pare ok.

Încă nu am studiat deloc cum se face root la note 4, dar o s-o fac în curând. Timpul însă, nu prea îmi permite.

Aplicația poate complexă pentru că știe să facă foarte multe lucruri.

Thanks!

O să încerc pe LG soției care nu are root să văd dacă funcționează.

Pe site Tasker este o variantă trial de 7 zile.

Instalează și vezi.

Dacă aș fi avut nevastă și aș fi avut de ales între a învăța Tasker sau a elimina nevasta din ecuație, aș alege a 2-a variantă. Acum 2-3 ani am downloadat-o, am observat că n-am prins mare lucru, dezinstalată. Săptămâna trecută sau când a adus stimabilul DTTR vorba de tasker aici pe forum am intrat cu gânduri bune pe google play și cu ultimii bani de pe card am cumpărat Tasker. Aceeași poveste, am cerut refund după nici 30 de minute.

Nu mă consider geniu dar nici ăl mai prost om de pe pământ. Nu mă uit la tutoriale, aplicațiile trebuie să fie intuitive, dacă după 6 ani de android nu pot pricepe o aplicație fără tutorial înseamnă că aplicația mai trebuie gândită.

Ei, asta cu nevasta era doar un exemplu ipotetic despre o situație în care ai avea nevoie să închizi de tot o aplicație. Dacă ai imaginație, îți poți crea alte o mie de scenarii în care să ai nevoie de așa ceva.

În plus, exemplul mi s-a părut funny.

Comparativ cu alte două aplicații testate E-Robot și Macrodroid, Tasker e parfum.

Legat de "mai trebuie gândită" nu sunt deloc de acord cu tine.

Nu o lua ca o aplicație care face "ceva" ci una care te lasă să faci TU extrem de multe.

Faptul că nu urmărești tutoriale... E alegerea ta.

Dacă nu vrei să înveți Tasker sau altele de genul din "pacate" (zic din păcate ptr ca nu păreai adeptul Root) cea mai simplă cale e să rootezi telefonul apoi xposed framework și aplicații ca wnam sau gravity box.. După asta mapezi unul din butoane și de exemplu cu o simplă apăsare ai... Kill foreground app.... Oricand, instant,, la indemana

N-am cumpărat tasker pentru că aveam nevoie neapărat să fac ceva cu el și trebuia să învăț, l-am cumpărat să mă uit prin el poate găsesc ceva util. De aici și abordarea mea față de el. N-am găsit nimic să-mi facă viața mai ușoară și să merite bătaia de cap. Wifi-ul e mereu activ, deblochez și intru pe chrome/facebook/youtube.

Nu mă uit la tutoriale în contextul aplicațiilor. Cum spus, consider că se putea ceva mai intuitivă sau măcar o listă cu șabloane de task-uri predefinite customizabile. Am urmărit tutoriale pentru Linux când eram la început sau la unele lucruri la care mă pricepeam cât de cât dar voiam să fiu sigur.

Înfine, am înțeles gluma cu nevasta, am continuat în același registru. ;)

Scootch.

Nu e vorba de Facebook. E la modul general.

Bine , tot se pot dezactiva notificarile. Eu in rom pot dezactiva notificarile de la x aplicatie pentru un minut , 5 , 30 min , o ora...

Am un "zzz" in dreptul aplicatiei pe care il setez.

Pe orice android se pot dezactiva de aici:post-13157-144525669264_thumb.jpg

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

Dar Messer a zis că nu vrea să caute în draci.

Soluția...

Tasker.

Faci profil în care selectezi toate aplicațiile ce le dorești închise.

Cu un tap închizi tot.

Dar poate nu vrea sa dea nici bani pe aplicatie. Ce e greu sa intri in aplicatie si sa reactivezi notificarile? + ca ti le arata doar daca intri in aplicatie.

Tu ții ca orbul de bâtă.

Nu vrea omul.

Vrea soluție cu care să oprească rapid.

Guest andrei zorzon

O sa ma repet.....

Greenify

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

Tu ții ca orbul de bâtă.

Nu vrea omul.

Vrea soluție cu care să oprească rapid.

De cand fac cubing caut sa fac tot rapid. Nu inteleg ce e greu sa ti apasat pe aplicatie , pui pe "i" si te duce direct in aplicatia aia de unde opresti notificarile.

Lols...

Pentru că trebuie să faci pentru 2,3,8 aplicații.

Despre Greenify, necesită root și asta.

Și îți bagă aplicațiile în hibernare la comandă sau la închiderea ecranului.

Are și widget... Deci posibil!