Clicky

Jump to content
bogdanalexandru

Achizitie telefon pana in 2500 de lei

Recommended Posts

Salut, vreau sa imi cumpar un telefon, buget maxim 2500 de lei. Telefonul il voi cumpara pe abonament de la Orange. Vreau un telefon pentru 2 ani, poate mai mult, sa se miste bine si peste cateva luni de utilizare, nu vreau sa aiba lag sau sa se blocheze. Ca sistem de operare vreau Android sau iOS. Telefonul il folosesc pentru retele de socializare, browsing, Youtube, ocazional si niste jocuri (foarte rar). De asemenea vreau o camera buna, sa il pun pe auto si sa faca poze bune, oriunde ma duc sa am o camera buna in buzunar. La baterie nu prea am pretentii, sa ma tina o zi de utilizare medie. Mi-au placut urmatoarele modele cel mai mult: Samsung Galaxy S6, Iphone 6, LG G4 si Sony Xperia Z5 se incadreaza in bugetul meu. 

Deci primesti reducere de la Orange sau...? 

Oricum. As spune sa-ti iei S6. Z5 nu e atat de bun pe cat se credea initial [da, camera e hit, software-ul e miss, iarasi, Buna Scootch :)]. G4 e cam la fel de bun ca S6, doar ca S6 e mai rapid (experienta ca pe iOS more or less)

De ce nu un 6+ decat un 6 simplu?

Macar telefoanele Sony raman la aceeasi viteza software dupa update.

Nici un Samsung nu cred ca a fost future proof..peste un an vei avea nevoie de rom. Asa sunt eu cu s5 acum..noroc cu Blisspop AOSP.

Sent from my Galaxy S5 with Blisspop Rom

Recomandati Z5 pentru ca...? Care e rostul unor sugestii daca nu sunt sustinute de argumente. 

Da, Z5 e un telefon bun. Dar nu merita dpdv al raportului calitate-pret, cum de altfel nici iPhone 6. De aia am si spus 6+ nu 6.

In fine, banii tai, alegerea ta. Dar citeste si tu reviews cum fac eu si altii (?) ca una e sa-ti zica Bob si alta e sa-ti zica unul care stie despre ce vorbeasca. 

Tu esti cel ce da argumentul cum ca LagWiz-ul ar fi rapid. E rapid , primul an , dupa ce apare urmatorul flagship..fail cu update-urile.

Sent from my Galaxy S5 with Blisspop Rom

Exact din cauza asta imi este frica sa imi cumpar Samsung, adica sunt niste bani totusi, nu iti cumperi toata ziua si nu as vrea ca dupa un an sa nu se mai miste ok. Telefoanele sunt apropiate la pret, pe abonament (2300 de lei S6, 2400 Iphone 6, 2500 Z5, 2200 G4). Iphone 6+ nu este prea mare? Mi se pare putin cam mare.

Eu zic iPhone , tot 6 Plus. L-am butonat , e super! Dar mie mi se pare S5-ul mic..

Sau daca vrei android-->Z5

Interfata se apropie de cea stock foarte mult si sony a anuntat deja update-urile la 6.0. Vor veni rapid , pentru ca nu au prea multe de modificat. Mereu au venit update-urile rapid pe telefoanele sony

Sent from my Galaxy S5 runningBlisspop Rom

Oare.....

Cred că fără falsă modestie din flagship-urile lansate anu' ăsta tot LG este campion. Cine primește android 6 next week?

Sony? Samsung?

Cred ca și G3 va primii mai repede update decât cele enumerate mai sus.....

Sent from my LG G3

Vedem :D. Eu nu sunt fan nicio marca. Dar Sony stiu ca are android aproape stock , de aici deduc ca ar aduce mai rapid update-ul , desi nu prea conteaza , ca de primit toti le distribuie pe flagship-uri.

Oricum , V10 e campionul de anul acesta :D.

Până și ZTE-ul meu aka Vodafone Smart Ultra 6 are android stock....din fabrica....

Deci?

Sent from my LG G3

Nope, eu nu am sugerat că acel ZTE va primii update la 6, ci că are android stock și nu știu dacă va vedea noua versiune.

Ca tot ziceai de acel Sony cu Android stock....

Sent from my LG G3

Toate device-urile Sony mai noi au un launcher simplu , cateva animatii si culorile schimbate , in rest e AOSP curat. Aplicatia de amprenta pe Z5 nu e implementata in soft ca la LG sau Samsung. Nici nu s-au chinuit sa schimbe lock screen-ul , e AOSP.

Nu poti compara un ZTE mid-range cu un flagship de la o companie mare , dar va primi si ala update la 6. De obicei telefoanele de la vodafone au primit cel putin un update major. Te-as sfatui sa nu-i faci update imediat cum apare , sa vezi parerile celorlalti intai(il au cativa pe SP) sau sa-i faci un backup ca sa poti reveni.

Tot nu mai înțeles....

Nu înseamnă că dacă un telefon are un android curat....ca va și primii update la android 6.

Ok, la Z5 nu se pune problema că doar este un flagship.

Sent from my LG G3

Nici tu nu ai inteles. Ma refeream ca Sony nu are mult de optimizat si lucrat la Z5 , nu la fel de mult ca LG , Samsung ,HTC , care au functiile(amprenta , lock screen , multi window etc.) Implementate in soft.

E adevarat ca nu se stie cine va fi primul(poate huawei ne face o surpriza) , dar Sony a livrat update-urile destul de repede din ce stiu eu , de cand cu interfata asta..

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

Scootch, LG deja a anuntat ca intr-o saptamana lanseaza update-ul pentru G4, iar Sony nu s-a miscat deloc repede cu update-urile in trecut. Deci faptul ca arata aproape a Android stock nu e relevant.

Sent from my LG G3-D855

Eu nu inteleg cum puteti recomanda Z5. Stiti cum se va comporta in timp ? Cu ce probleme ar putea veni ? Probleme care nu apar de nici o culoare la early reviews.

Si apropos de Z5

Z5.jpg

In testele bulgarilor Z5 a iesit cam sub Z5 compact in performante,in unele chiar dezastruos cu 10-15 fps in minus,ceea ce mi se pare curios...ca au aceleasi componente si 99% acelasi soft :/ Cum Z5 premium e mult prea scump si cu rezolutie de cinema...chiar au dat lovitura cu Z5 compact :D acum sa speram ca o sa se mai ieftineasca putin pana la sfarsitul anului 

Acum daca e diferenta de performanta intre 2 modele identice dar de dimensiuni diferite si cu softuri aproape la fel,e posibil Z5 compact sa faca poze mai bune :> hehe