Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Fiindca asta este primul meu post pe forum, mai intai de toate zic si eu un "Salutare lume!". Asa. Gata.

Bun... Precizez din start ca desi ma tenteaza destul de mult, nu ma voi orienta (cel putin deocamdata) catre o tableta Windows (desi daca as face-o, ar fi Surface 3). Nu vreau o tableta Windows pentru ca aplicatii de care am eu nevoie din acel ecosistem prefer sa le folosesc doar acasa, linistit, la biroul meu (diverse softuri de editare foto-video si altele pentru proiectare/inginerie). In plus, crema serviciilor Microsoft, adica Office, OneDrive si altele, le gasim acum si in mediul Android, respectiv iOS la un nivel mai mult decat decent.

Si daca am spus ce nu ma intereseaza, acum hai sa spun ce ma intereseaza. In primul rand, vreau ca odata ce-mi cumpar o tableta, sa nu simt nevoia s-o inlocuiesc dupa 1 an, motiv pentru care restrang foarte usor gama de optiuni catre cele hi-end "de fite" pentru ca stiu ca vor avea parte de suport un timp mai indelungat. Tableta as folosi-o la citit articole online, reviste, carti de specialitate, etc, la citit si scris mailuri. De asemenea, ma intereseaza sa fie in permanenta legata la net (deci suportul 4G it's a must) pentru ca de ceva vreme (in ciuda dezinteresului meu fata de facebook, sunt nevoit sa-l folosesc mult pentru comunicare si de asemenea pentru promovare. Folosesc regulat servicii Microsoft cum ar fi OneNote si OneDrice, deci din nou, net.

Din cand in gand ma mai uit si la cate ceva pe Youtube si poate chiar un film, iar la capitolul jocuri pot spune ca sunt genul care baga de plictiseala chestii de genul Hill Climb, deci nu ma intereseaza aspectul jocuri.

Ca dimensiuni, imi place ceva in jurul a 8".

Acum iata si optiunile la care m-am gandit eu: iPad MIni 3/4 (cred ca e logic pentru toti ca ma fac ca nu exista varianta de 16GB) si Samsung Galaxy Tab S2 8.0. Printre altele, am ajuns sa consider deblocarea device-ului via scaner de amprente ceva absolut firesc si nu-mi vine deloc usor sa ma intorc la parole sau altceva.

La ora actuala folosesc un iPhone 5s, dar n-am niciun stres cu niciunul dintre sistemele de operare (de pilda, cand am facut trecerea la acest iPhone am lasat din mana un Note 4, de care am fost super incantat doar ca mi se luase de marimea lui).

Deci ce parere aveti? Si simtiti-va liberi sa mai adaugati optiuni daca vi se par mai ok.

Eu am tab pro 8.4 de mai bine de 1 an și sunt foarte mulțumit de ea, tab S 8.0 nu mi-aș cumpăra în veci, rezoluție mai mică, format 4 pe 3 care nu-mi place de nici o culoare, etc. Personal îmi place Tab S 8.4, cred că în varianta fără 4G costă undeva la 1400 de lei. Cu iOS-ul n-am tangențe, mai tentant ar fi Windowsul pe tablete pentru mine.

Dacă ai trecut de la Note 4 la iPhone 5S ai început cu stângul pe acest forum. :))))

Daca vrei senzor de amprenta, nu prea ai alte optiuni. Eu am fost interesat de autonomie si mi-am luat Lenovo Yoga Tablet 2 de 10 inch cu 4G. Sunt super multumit de tableta, mai ales pentru continut media.

Sent from my LG G3-D855

Tocmai ca pentru citit, formatul de tip 4:3 este ideal, aspect care ma intereseaza cel mai mult. Dar na, foecare cu preferintele lui.

In privinta trecerii meie catre iPhone sa nu crezi ca m-a vrajit Apple cu ceva (nici daca as alege intr-un final sa merg pe iPad, tot nu as zice ca Apple e marea cu sarea). Ideea este ca voiam ceva mic, dar care sa nu-mi faca probleme. Eram tentat la un moment dat de Sony Compact, doar ca nu m-a convins deplin.

De pilda, la ora actuala, daca as schimba telefonul, as merge fie pe S6 Edge, fie pe 6S, pe motiv ca sunt relativ mici, dar performante. Samsungul ma atrage mult prin prisma designului, iar iPhoneul prin pachetul foarte bine inchegat hardware/software (nu exceleaza pe niciuna dar nici nu ii poti reprosa ca nu merge nu stiu ce).

In fine, topicul de aici si intrebarea mea, se refera la o alegere de tableta ideala: 4G, cca. 8", de preferat cu cititor amprenta, format 4:3 (prea putin sunt interesat de aspectele media).

Edited by Florin Radu

Am iPad Mini 2 din august 2014. iPad MIni 3 este 90% iPad Mini 2, cea mai mare diferenta in "real life" e senzorul de amprente, iar iPad Mini 4 are 2GB de RAM si ceva performanta imbunatatita.

Iti recomand un iPad pentru ca l-am folost un an ca device principal in ceea ce priveste productivitatea, multimedia, gaming, editarea foto si stiu de ce e in stare. Momentan este la iOS 8.1.2. Ma gandesc la un update la 9.x.x cand va fi stabil. Daca ii faci jailbreak si scoti toate animatiile alea o sa ai tranzistii instantanee intre aplicatii si catre homescreen. Cu jailbreak si iFile poti sa adaugi functionalitate in Safari ca sa downloadezi fisiere si sa le redai (ca sa nu trebuiasca sa le downloadezi de pe PC/Mac si sa le sincronizezi in iTunes). Pe scurt obtii majoritatea functiilor de pe android, si majoritatea optiunilor de personalizare ( printre altele, poti sa iti pui interfata de pe Apple Watch daca vrei si merge destul de bine daca ai rabdare sa te obisnuiesti cu ea).

La gaming am terminat  GTA III, Vice City, San Andreas, Bioshock si alte titluri ceva mai putin cunoscute pe iPad. In general, dezvoltatorii lanseaza jocuri si alte aplicatii pe iOS si dupa aia le lanseaza si pe android.

Am citit si cateva carti pe ea, pentru ca iBooks are foarte multe ebook-uri gratuite si interfata e foarte bine facuta. Bateria ma tinea o zi intreaga daca ma jucam cateva ore si ma uitam la un film sau ceva seriale pe ea, dar in general ma tinea 2 zile. In plus, daca iti iei iPhone poti sa sincronizezi automat orice document intre dispozitive si modificarile apar in real time. Ma refer la fisiere facute in pages/numbers/notes/etc. 

Nu m-am mai jucat de ceva timp cu o tableta Android si nu pot sa iti zic concret foarte multe despre modelele mai noi. Prefer android pentru telefoane. Din ce am vazut si citit, in schimb, nu prea ai de ales decat intre Samsung si Sony. Daca ai rabdare cu samsung sa o cureti si eventual sa gasesti un custom rom aosp, poate fi un oponent foarte bun impotriva unui iPad(in opinia mea, cel putin). 

Oricum, daca iti iei high-end, tine cont ca diferentele sunt minime in ceea ce priveste performanta in momentul actual. Pe termen lung sunt ferm convins ca iPadul va primi mai multe update-uri si va merge mai bine cand se invecheste.(iPhone 4s si iPad 2 sunt vechi din 2011 si primesc update oficial la iOS9, ceea ce spune multe) si o vei putea vinde SH cu mult mai mult decat ai vinde ceva cu android din acelasi an. Decizia finala trebuie sa o iei din pdv software, ce aplicatii exclusive are fiecare ecosistem, ce functionalitate iti ofera nativ. Eu am mers pe iPad pentru jailbreak, jocuri exclusive, optimizare, iBooks, iMessages. Alti oameni merg pe Android pentru root, custom rom, pret, ecran AMOLED, card microSD, Doua alegeri egal valide daca stii ce vrei sa faci. 

Dupa cum vezi, am precizat ca nu sunt interesat de jocuri, ci doar de fiabilitate in timp si functionalitate la un nivel cat mai inalt. Dintre argumentele tale, singurele care-mi sunt de interes sunt durata buna de viata a bateriei si suportul software prelungit plus posibilitatea revanzarii.

Nu mai dau doi bani pe jocuri, asa ca desi te cred ca iPadul tau mini a facut fata cu brio la jocurile enumerate, nu ma incanta cu nimic deosebit.

Cat despre jailbreak/root, cine vrea poate sa ma considere noob sau cum mai stiu eu cum, insa prefer ca atunci cand cumpar un produs, sa-l cumpar cu tot cu software, daca ma intelegi. Faptul ca la Android ii pot pune o tema, alta decat cea standard, e ok, dar nu vreau ceva mai mult decat atat. Eu sunt de parere ca odata ce ai schimbat ceva in acel OS, poti folosi ca sinomim faptul ca "ai alterat" acel OS, care este in general o degradare. Iar ca intarire a afirmatiei mele, este cunoscut faptul ca Samsung dezactiveaza Knox in caz de root.

Nu m-am mai jucat de ceva timp cu o tableta Android si nu pot sa iti zic concret foarte multe despre modelele mai noi.

"jucat" era la sensul figurat, nu la propriu. M-am referit ca nu am folosit una de mult timp.

Argumentele mele au fost atat pentru tine, cat si pentru altcineva care citeste acest thread si are aceeasi alegere de facut. 

Eu tot spre ipad mini 4 m-as indrepta. Doar ca are plusuri si minusuri..pe o tableta cu format 16:9 vizionezi filmele mai bine..dar pe formatul 4:3 citesti mai bine. Cu cei 2 gb de ram , pe iOS , cred ca va fi utilizabila si peste 4-5 ani in acelasi regim de utilizare.

De la bun inceput cam tind spre iPad Mini 4. In schimb, insa, am butonat zilele trecute un Galaxy A, net inferior fata de S2, si totusi mi-a lasat o impresie buna. Astfel incat bataia dintre iPad Mini 4 si Tab S2 sa fie una dura. Pe de o parte ma gandesc ca daca as lua iPadul as fi mai castigat pe partea de sincronizare cu iPhone-ul. Pe de alta parte, Samsungul este mai versatil, avand mai multe functii, printre care si Smart Stay si ingalbenirea fundalului alb care mi se par avantaje reale la citire de pilda.

Edited by Florin Radu

Ingalbenirea fundalului alb se face si pe iOS (cu jailbreak), iar daca iti iei cartea din iBooks, poti sa setezi manual culoarea fundalului intre galben, alb, negru.

Daca nu vrei jailbreak, tot din iBooks poti sa faci luminozitatea mult mai joasa decat din setari si te ajuta si asta sa citesti. La capitolul asta cred ca formatul 4:3 si setarile din iBooks te ajuta mai mult. 

LG G Pad 8.3

povestile privind "e mai comod sa citesti in format 4/3" sunt bune de adormit copii.

n-am nici cea mai mica problema in a citi orice carte/articol.

formatul 4/3 da o ratie de 1.33333

o coala A4 are 29.7/21 adica o ratie de 1.41

lg g pad 8.3 are 1920/1200 1.6

asta asa... ca imi e foame si nu am ce sa mananc.

restul, e can-can.

ma duc sa mananc.

Ohh , I see what you did there now :D. Oricum ,"moda" tabletelor mai noi vad ca se indreapta spre design-ul tip iPad cu ecran 4:3.. Nexus 9 , Galaxy tablet A , Galaxy tablet S...

Nexus 9 mai e o alegere buna si Nokia N1.

LG GPad 8.3 e o tableta foarte buna. Am urmarit-o o perioada si chiar am vrut sa o cumpar, dar avem deja iPadul si am renuntat la idee. Singura problema la LG Gpad e ca a aparut pe piata acum 2 ani si incepe sa devina depasita. 

@DTTR depinde de preferintele fiecaruia, personal prefer sa citesc (atat carti cat si articole pe internet) pe 4:3 pentru ca e mai lat si randurile sunt ceva mai lungi, asta nu inseamna ca daca ai alt format nu trebuie/nu poti sa citesti :)

Vezi tu...

LG G Pad are o opțiune unică.

Continui să cred că preferința pentru 4/3 e un pitic.

post-499-144489643088_thumb.png

Q: Is this beef?

A: Of horse!

Cred ca un raport in care marimile celor doua laturi sunt cat mai apropiate (4:3, 3:2) e cel mai eficient, pentru ca ai un optim intre numar de caractere si numar de randuri, astfel incat citirea sa fie cat mai rar intrerupta de scroll.

Foarte corecta observatie, @Innoxius.

Iar in ceea ce ma priveste, Consider ca la ora actuala batalia tabletei anului (in varianta mini) se da intre iPad Mini 4 si Galaxy Tab S2 8.0. Iar din nefericire, pentru lumea Windows, inca nu am vazut ceva mini care chiar sa-mi placa. Poate doar Lenovo ThinkPad 8, desi are display 16:10. Insa problema este ca a ramas in urma rau cu hardwareul.

La tablete mari as lua in calcul: iPad Air 2, Galaxy Tab S2 9.7, Surface 3. Poate chiar si Surface 3 Pro/ Surface 4 Pro, dar e cam scumpa, plus ca am precizat ca nu am nevoie de un laptop replacement, ci mai degraba de ceea ce cu adevarat trebuie sa reprezinte o tableta, adica un ecran de marime potrivita numai bun pentru activitati ce nu cer procesor i7.