Clicky

Jump to content
Innoxius

Samsung Galaxy S3 cu AOSP

Recommended Posts

Ei, sa va vad, meseriasilor. Eu cu Windows-ul, deci nu ma pricep la Android :D

Am intrat in posesia unui S3 (inca nu il am in mana) care e in starea: a fost in service (prin Vodafone, deci banui ca nu de cartier), i-au reinstalat sistemul, dar cand dai OTA zice ca nu e original. Sau ceva de genul.

Oricum, pe mine ma intereseaza sa pun cel mai pur si mai nou AOSP posibil. De unde ? "Cum" cred ca ma descurc.

Guest Deio

In general, aceste ROM-uri gen AOSP sau AOKP sunt construite de la 0. Sunt mai "lite", nu au LagWiz si alte neplaceri specifice lui Samsung, dar in acelasi timp nu sunt potrivite pentru utilizare 24/7

Pot avea erori si de multe ori au "nightly builds", sunt bune pentru beta testeri si au multe optiuni disponibile in meniuri. Au sute de setari.

De asemenea, ROM-ul are nevoie de GAPPS, care e alta poveste, pentru ca neavand contract cu Google, nu au voie sa distribuie aceste aplicatii. Si atunci trebuie sa cautam sa le instalam separat.

Am sa dau un ochi pe XDA sa vad ce au, in general eu ma feream de aceste ROM-uri, dar nu pot spune ca nu am incercat deloc :P Am fost tentat si am avut pe multe telefoane, chiar si tablete, pentru ca sunt "lite" si rapide.