Clicky

Jump to content
Sebi

Schimbare mufa sateliti boxe

Recommended Posts

Sal'tare

Unul dintre sateliții de la nist boxe 2.1 s.a dus si amu s.a dus si al doilea. Am căutat pe net si cică trb sa schimb mufa.

Am cumpărat amu una si nu am inteles exact ce unde trb lipit.

Mufa înăuntru are 2 "coarne" ce au fiecare cate o gaură, acolo cică se baga satelitii cum ar veni, partea stângă si partea dreapta, da nu contează care unde.eu nu stiu daca e nevoie sa bag firul prin gaura sau e suficient doar sa fie lipit firul de acel metal.

Si intre cele doua coarne este ceva mai înalt si are o gaura da mai are si ceva "brate" sus, 2 la număr.

No, acolo cică trb sa pun masa, da care ii masa? Ce culoare are?

post-11625-0-60655400-1444296460_thumb.jpgpost-11625-0-68651800-1444296479_thumb.jpgpost-11625-0-23611700-1444296500_thumb.jpgpost-11625-0-01432000-1444296530_thumb.jpgpost-11625-0-41125600-1444296543_thumb.jpgpost-11625-0-55023500-1444296575_thumb.jpg

M.am gândit ca cine se pricepe știe la ce ma refer si șansele sa mă sfatuiasca un necunoscator si sa stric ceva is mai mici. ðŸ˜

Iei minusurile de la ambele canale si le lipesti/strangi cu patentul pe cel mare. Plusurile celor doua canale le lipesti pe cei 2 pini mici ai mufei. Nu-i problema cum le lipesti decat daca ai satelitii prinsi de perete. In caz de stangul vine in dreapta inversezi satelitii. :)

Guest Deio

Plasa e masa - ground, sau firul fara izolatie emailata. Firele rosu si alb le lipesti pe piciorusele mici. Ai nevoie de letcon sau statie lipit, nu poti fara. Mufa e Jack Audio si nu se strange doar cu clesti.

Sfatul cu pozele nu era pentru mine, ca eu sunt Guru, stiu tot :P ci pentru tine sa nu gresesti.

Am lipit cu cositor da am fost retard si am pus prea mult.

Prima data am pus putin si nu am pus capacul, le.am testat asa, o mers perfect, da m.o pus pe mine dracu sa mai pun cositor ca m.am gândit sa nu cedeze..si amu toata partea aia pt masa e plina cu cositor, piciorusele alea mici le.am tot îndoit si cred ca nu mai fac contact bine..

Luni mai cumpăr 3 si o sa mă distrez..macar stiu ce si cum trebe amu.

@guruleeeee, io nu m.am referit la tine :))

Ma gândeam sa nu zică unu care nu s.a mai băgat in din astea..ca nu am starea necesara sa ard ceva..

Oricum, koszi, faza e ca tot am tăiat din cablu si amu abia mai am 1m. :))

Huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, sparg imd tot.
Daca bag boxele la telefon, mere totu brici (doar satelitii), da daca bag satelitii la subwoofer sau cum soare se numeste, nu merge.. la fel daca bag subwooferu in telefon nu mere..

imposibil.. la ce am lucrat eu functioneaza mai bine ca inainte (satelitii)

Ii ceva la subufaru ala.. manca-l-ar doba!

Si daca bag numa satelitii in pc in gaura verde se aude ceva, da slab..

Morga sa le duca..

Supeeeeerb, amu s-au dus mufele de la cablul auxiliar.. ala care merge din pc in boxe..
Ala inauntru are tot firele alea 3? rosu alb si neizolat?
Sau cum trb sa arate ala inauntru..?post-11625-0-16823700-1446046916_thumb.jpgpost-11625-0-05261500-1446046924_thumb.jpg

Astea-s cele mai clare poze ever.
Ideea e ca cablul e unul singur, nu e ca la sateliti, impartit in 2.. cum o sa trebuiasca sa lipesc (si ce sa lipesc) firele? si cate is?