Clicky

Jump to content

Iphone 6 sau Samsung Galaxy S6

Recommended Posts

Dupa lungi cautari, videoclipuri, review-uri, am ajuns la aceste doua telefoane. Folosesc telefonul pentru retele de socializare, browsing, Youtube, am pretentia la o camera buna, iar bateria sa ma tina de dimineata pana seara, avand in vedere ca nu ma joc. O sa iau telefonul de la Orange, pe abonament, deci la pret sunt cam la fel, 100-200 de lei diferenta, nu este o diferenta asa mare. Pana acum am avut telefoane slabe (Allview, Samsung), toate telefoanele le-am avut cu Android, sunt obisnuit cu el. Am avut ocazia sa butonez un Iphone si mi-a placut foarte mult sistemul de operare. La design imi plac foarte mult ambele. Astept si parerile voastre.

Nu, doar spun realitatea. A spus ca vrea youtube, deci il intereseaza ecranul si bateria. In momentul de fata singurele iPhone-uri cu o autonomie buna sunt 6 plus si 6S Plus. Nici S6 nu e foarte bun la baterie, cred ca G4 il ia..dar strict dintre cele doua, Galaxy S6>iPhone 6 la baterie si ecran + ca S6 compenseaza prin ultra power saving.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Nici unul, nici altul. :) Un Note 4 ti se pare mare? Ai baterie mare, display mare, bun pentru browsing si youtube. Ce sa faci cu iPhone 6 pe Youtube cu display-ul ala de 750p? Mai sunt 2 luni si trecem in 2016.

Totusi daca vrei ceva cu mar pe el mergi pe un iPhone 6 plus dar de 32, minim.

Plot twist: Nu mai exista model de 32, doar de 16, 64 si 128

Dintre cele doua: S6

Dintre toate celelalte: Iphone 6 plus doar daca iti permiti modelul de 64..daca nu, Note 4.

Nu ma pricep la mere atat de mult, nu-s fanboy :)) Am testat 6 Plus si mi-a placut. E mare pentru 5,5, e alunecos dar bateria tine mult si display-ul e decent chiar daca vor unii 1440p la dimensiunea asta. iPhone 6 si 6s nu exista pentru mine. ;)

Sa o luam cu inceputul.

• Diferenta de pret dintre Apple iPhone 6 16GB si Samsung Galaxy S6 32GB este de aprox. 500 lei;
  • iPhone 6 16GB vine cu 14GB out of the box, iar Galaxy S6 32GB cu 22GB;
  • Ecranul e mai mare la S6 (70.5% vs 67% Screen-To-Body Ratio);
  • Camera este mai buna pe S6 (+OIS,+4K Recording, ce nu se afla pe celalalt model), dar daca te intereseaza sa filmezi slow motion -> iP6 ;
  • GSMArena sustine ca S6 te-ar tine putin mai mult decat iPhone 6 (73 vs 61 la Endurace test);
  • Se gasesc mai usor accesorii pentru iPhone 6;
  • Contrast mai bun pe S6, precum si vizibilitate mai buna in lumina directa a soarelui;
  • Daca planuiesti sa folosesti telefonul cel putin 2 ani (sau pe acolo) pe iPhone 6 poti sa schimbi bateria singur mult mai usor decat pe S6;
  • Cand vine vorba de speakers, la S6 se aude mai tare si cu un bass mai puternic, dar la iPhone 6 se aude mai clar;
  • iOS este mai rafinat decat Android (strict la design), dar Touchwiz (IMO) il face mai placut, in special cu acea aplicatie: Themes;

Practic sunt unul si acelasi telefon, diferenta fiind OS-ul. Pe oricare l-ai alege, nu o sa regreti. Odata cu 6.0, pe S6 s-ar putea imbunatati bateria si s-ar putea ca problema cu RAM sa se rezolve si poate sunt adauage si restul de manual controls de pe camera (ceva ce nu gasesti pe iPhone 6, dar nu la fel de bun -pro- mode ca pe G4). Totusi, si iOS 9.0 aduce schimbari pe iPhone 6, dar nu asa game-changing ca Marshmallow (daca o sa fie implementat ce am scris mai sus).

Eu zic ca mai greu o sa-ti fie sa alegi culoarea pe S6. iPhone-ul merita pe Gold, parerea mea. *Bonus

Sau odata cu Marshmallow vei incepe sa ai probleme, lag etc., doar vine urmatorul galaxy peste cateva luni, nu mai conteaza celelalte modele. La fel cum au facut cu s5-ul.

Scootch98, eu inteleg ca e ok sa te ghidezi, sau sa te raportezi la trecut sau oricum vrei sa spui asta, dar de aici si pana la a fi clarvazator e ceva cale.

Ramane de vazut daca ce intuiesti tu se adevereste sau nu. Peste cateva luni inseamna cel putin 6 luni, adica jumatate de an. 

Edit: Si chiar si asa, ar putea baiatul sa nu isi dea update.

Si oricum ar fi peste 6 luni, ai oricand posibilitatea unui ROM Custom clean care o sa ruleze multi ani fara lag. Asta pentru ca XDA si gasca de nazdravani n-au interes sa-ti schimbi telefonul la un an de zile precum producatorii...

Nimenu nu iti poate spune asta. Daca vrei sa te bazezi pe istoria companiilor, da, iPhone 6 ar trebui sa iti mearga aproape ca in prima zi si peste 1 an, iar S6 nu (desi am prieteni cu S4 & S5 si le merg bine, mai putin fetelor cu S4 care nu vor sa dea hard reset dupa ce si-au dat update la 5.0 in fine).

Daca tu zici ca pretul e acelasi (nu vad cum, doar daca il iei de pe olx sau ceva asemanator/ second) si crezi ca 16GB sunt destui [mi se par destul de putini pentru 2015+ (minim 3GB o sa-ti ia apps+games, macar 2GB o sa ai cu poze + videouri, noroc ca nu poti filma 4K, probabil o sa-ti pui si tu putina muzica ca doar nu avem nelimitat sa asculti de pe Spotify :P, si asa incet ajungi sub <5GB...)]. Oricum, eu nu vreau sa te conving sa-ti iei X sau Y. 

iPhone-urile mereu au avut resell value, dar daca planuiesti sa-l tii 2+, nu prea mai conteaza asta asa mult.

Edit: Ia o bucata de hartie, un pix sau creion, si trage o linie pe mijloc. In partea stanga scrie iPhone 6 si in cealalta Galaxy S6. Acum scrie pe fiecare coloana ce iti place, si compara la sfarsit; vezi care e mai "potrivit".

Referitor la lag pe Android, un tip care inca are un device din 2010 cu 512 MB de RAM si procesor single core si device-ul inca merge zi de zi la un nivel de lag utilizabil a scris asta:

http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/4829-eliminarea-lag-ului-pe-android

Si eu am un gb pe s3 mini si se misca infect daca nu intervin prin aceleasi metode enumerate in topicul facut de tine. Cineva care nu se pricepe la asa ceva, isi blesteama zilele.

De ce trebuie sa dau hard reset dupa update?

De ce trebuie sa intervin cu rom-uri, mod-uri si "smecherii" ca sa-l fac sa se miste cat de cat ok?

La S2, S3, Note 2 etc. n-ar trebui sa existe lag in acest moment pe romul stock. E doar o metoda de constrangere din partea producatorilor.

Hitler did nothing wrong!