Clicky

Jump to content
Arsinel Alexandru

De ce noile telefoane de la Google nu au incarcare wireless?

Recommended Posts

Dupa cum bine se stie, in zilele urmatoare Google urmeaza sa lanseze o noua gama de terminale Nexus, si anume: LG Nexus 5X and Huawei Nexus 6P. Aceste terminale, spre surprinderea tuturor, nu vin cu incarcare wireless, nici cu stabilizator optic la camere, nu ofera acces la baterii, nu au sloturi de card; LG Nexus 5X vine cu o capacitate de 16gb memorie interna din fabrica, pe cand cei de la Huawei pentru al lor Nexus 6P, au optat pentru capacitatea de 32gb by default. Reprezentantii Nexus Team au organizat un Q&A pe Twitter propunandu-si sa raspunda la intrebarile adresate. Cel mai ciudat raspuns al lor, cand a venit vorba de capacitatea de stocare al lui 5X. Ei s-au limitat la a raspunde ca citez: "The idea here was to strike a balance between premium features/experiences and affordability." (Ideea a fost de a găsi un echilibru între caracteristici premium / experiențe și accesibilitate).

Anterior , în timpul unei sesiuni Reddit AMA, Hiroshi Lockheimer reprezentantul Google ( care supraveghează dezvoltarea Android ) a explicat de ce nu exista nici un sprijin pentru incarcarea wireless pe noua familie Nexus. Principalul motiv este prezența portului de tip C nouă USB , care , în conformitate cu Lockheimer, permite utilizatorilor sa incarce Nexus 6P destul de rapid, de la 1% la 100% în 97 de minute, iar Krishna Kumar, product Manager pentru Nexus 5X , a adăugat că 10 de minute de încărcare oferă până la 7 ore de viață a bateriei de pe Nexus 6P și până la 4 ore pe Nexus 5X.

În plus, faptul că, cablurile USB de tip C au conectori reversibile elimină o mulțime de inconveniente pe care oamenii le-au avut cu cabluri USB mai vechi .

sursa

Edited by Arsinel Alexandru

Da, adevarul e ca daca nu te mai uiti cum bagi incarcatorul, nu mai ai nevoie de wireless charging, because fuck logic. Sunt curios ce-a fumat ala de a putut sa vina cu explicatia asta.

Sent from my YOGA Tablet 2-1050L

Care e utilitatea incarcarii wireless? Pardon, "wireless"? Era utila daca puteai misca telefonul prin camera si el tot se incarca, atunci era cu adevarat incarcare wireless. E mai "wireless" incarcarea pe cablu, cel putin poti vorbi la telefon si sa se si incarce in acest timp si nu esti legat de dock-ul acela micut care e legat tot cu un cablu de priza.

Si am uitat, se incarca mai greu si adauga si grosime telefonului... Fapte ce o fac si mai inutila. Prefer 100 mAh in plus.

Nu știu în cazul lui LG G3 cu ce s-a îngroșat telefonul?

Și da, eu folosesc acest moft....

Sent from my LG G3

Nici mie nu mi se pare foarte utila, dar nu vii cu scuze penibile ca daca portul e usb type C nu mai e nevoie de incarcare wireless. Incarcarea wireless e la fel de utila/inutila, indiferent ca ai mufa microusb clasica sau type C.

Sent from my LG G3-D855

Stiu ca are bobina aceea de inductie in capac sau spate, la fel la cea de NFC, asta inseamna grosime in plus. Putina ce e drept dar este acolo si se puteau strecura cativa mAh in plus la baterie in locul ei.

N-am negat ca scuza nu-i penibila, este foarte penibila.

Astept o tehnologie de incarcare cu adevarat wireless cu care sa ma pot plimba cu telefonul prin camera si el tot sa se incarce, nu sa-l tin fix pe un puc de plastic, asta nu-i incarcare "wireless".

Păi poți să zici că este wireless....

Intre dispozitiv și telefon nu este cablu :)

Sent from my LG G3

Păi poți să zici că este wireless....

Intre dispozitiv și telefon nu este cablu :)

Sent from my LG G3

Nu exista cablu, ok. Este wireless, un fel de... dar trebuie sa stea telefonul acolo, nemiscat. Cu cablul ai mai multa mobilitate, limitata si aici dar ai mai multa. Sau poti lipi pucul acela de telefon si ai incarcare wireless si poti vorbi cu telefonul cat te tine cablul dintre puc si priza. :)) N-are sens.

S6 are 6.8 mm și încărcare wireless.

Sent from my SM-N910F

Da, si are baterie de 2500 mAh...

Încărcarea wireless ar fi foarte utila atunci când mergi într-un restaurant, dar deocamdată nu am văzut asa ceva la noi. Mai e util în mașină, așezi telefonul intre scaune și se încarcă, chiar și pentru 10-15 minute cât ai de mers. N-am folosit niciodată, deși am avut doua telefoane cu așa ceva. E clar ca tendința e ca telefoanele sa fie cat mai subțiri, deci și bateriile mai mici. Ei compensează cu încărcari rapide dar care afectează bateria pe termen lung. Eu am observat la Note 4 cat de repede se încarcă cu Quick Charge 2.0, dar se încălzește pe măsură și asta afectează. Mai ai și bateria sigilata și telefonul devine aproape de unica folosință. După un an dă deja semne de oboseala.

Sent from my SM-N910F

Dupa cum vad eu lucrurile telefoanele nexus sunt, teoretic, telefoane pentru developeri, o metoda prin care Google face disponibile telefoane cu software nemodificat. 16GB sunt mai mult decat suficienti pentru un telefon pe care il folosesti ca sa testezi aplicatii si jocuri android. 

Chiar daca scuze celor de la Google este proasta , nu cred ca lipsa incarcarii wireless va face un fan Nexus sa schimbe brandul sau sa astepte modelul urmator. 

Daca ne uitam la pret, nu mai sunt de mult doar pentru developeri. Nici metal nu-ti trebuie ca sa testezi. De cand au preturile astea n-am mai auzit de telefoane ale altor firme, non-Nexus, dar Developer Edition.