Clicky

Jump to content

Programe PDF

Recommended Posts

Versiunea veche a lui Adobe Reader de acum cateva luni inca puteam face semnatura electronica si inca puteam modifica documentele din pdf, dar cu noua versiune doar daca faci upgrade adica sa platesti abonament lunar sau anual care nu sunt dispus sa platesc deoarece eu il folosesc foarte rar Adobe, dar acuma am nevoie neaparat. Imi puteti cum pot face sa mearga Adobe sau daca vreti va dau documentul ca sa il modificati. Daca imi puteti spune alte programe care merge formatul pdf, dar sa fie compatibil cu laptopurile Apple si cu sistem de operare OS X Yosemite.

Mutat la Sisteme de operare si aplicatii, ca Mac nu e telefon ;)

Nu am inteles prea bine ce vrei sa faci: semnatura electronica, modificare PDF sau ambele ? Si despre ce fisier e vorba, PDF de la ANAF sau ce ?

O simpla inserare de imagine intr-un PDF. Semnatura electronica e un fisier care se ataseaza PDF-ului prin procedura de semnare electronica, actiune in urma careia fisierul nu mai poate fi modificat. Adica se poate modifica, dar asta sterge semnatura. Nu e o mazgaleala cu pixul. Iar acel fisier care constituie semnatura electronica este unic determinat si cu valabilitate limitata in timp.

semnatura digitala.jpg

Sigur, poti zice ca e digitala treaba cu pixul pentru ca folosesti calculatorul. Dar nu are nici o valabilitate juridica. Hartiile se semneaza cu pixul, documentele electronice se semneaza cu ID Digital.

solutia e EXTREM de simpla.

dezinstalezi versiunea CURENTA.

reinstalezi versiunea VECHE.

si NICIODATA nu mai permiti adobe sa faca update.

easy peasy lemon squeezy!

ah. cauta pe adobe aplicatiile SPECIALE pentru dezinstalare TOTALA a acrobat reader.

e vorba de AdobeAcroCleaner_DC2015.zip - dar il descarci de pe site adobe.

O simpla inserare de imagine intr-un PDF. Semnatura electronica e un fisier care se ataseaza PDF-ului prin procedura de semnare electronica, actiune in urma careia fisierul nu mai poate fi modificat. Adica se poate modifica, dar asta sterge semnatura. Nu e o mazgaleala cu pixul. Iar acel fisier care constituie semnatura electronica este unic determinat si cu valabilitate limitata in timp.

attachicon.gifsemnatura digitala.jpg

Sigur, poti zice ca e digitala treaba cu pixul pentru ca folosesti calculatorul. Dar nu are nici o valabilitate juridica. Hartiile se semneaza cu pixul, documentele electronice se semneaza cu ID Digital.

Asa este cum spui tu, dar nu stiam cum sa spun si am scris semnatura electronica.

Daca fisierul nu e un formular (genul celor de la ANAF), unde poti completa datele, iti trebuie o aplicatie de editare PDF. Daca fisierul iti permite, pentru ca s-ar putea ca, cel care l-a facut, la salvare, sa bifeze ca nu permite editarea.

Eu le editez in Word 2013. Sunt tone de editoare, unele mai bune, altele mai putin bune. In sensul ca s-ar putea sa nu retina absolut tot design-ul. Plus ca ai nevoie sa fie instalat fontul / fonturile folosite in fisier.

Daca fisierul nu e un formular (genul celor de la ANAF), unde poti completa datele, iti trebuie o aplicatie de editare PDF. Daca fisierul iti permite, pentru ca s-ar putea ca, cel care l-a facut, la salvare, sa bifeze ca nu permite editarea.

Eu le editez in Word 2013. Sunt tone de editoare, unele mai bune, altele mai putin bune. In sensul ca s-ar putea sa nu retina absolut tot design-ul. Plus ca ai nevoie sa fie instalat fontul / fonturile folosite in fisier.

Nu este de la ANAF. Daca vrei ti-l pot trimite sa vezi daca poti scrie ceva pe el sau poti adauga semnatura. Daca nu se poate sa imi dai un editor pentru sistemul meu de operare si sa imi spui cum sa il folosesc.