Clicky

Jump to content

Fanboys vs Everyone

MMarius

Recommended Posts

Mare noroc ca nu m-ati convins. Ca trebuia sa-mi iau telefon cu Android, daca ma convingeati :D

In afara de VR, eu nu vad alta smecherie.

@florynake01

Ai zis ca nu trebuie sa urmaresti seriale ca sa-ti dai seama de avantaje. Dar zici ca poti urmari propriile productii, pentru ca telefonul filmeaza 4K. Nu cred, intre o filmare de concediu sau de zi de nastere si o filmare de profesionist, cred ca pentru a doua ar merita mai mult. Dar tot nu vad de ce ar trebui sa ma inghesui pe 5,X" in loc de >100 cm.

Eu am o tabletă cu 360 ppi și pot spune că d.p.d.v al densității n-am ce să-mi doresc mai mult. O folosesc pentru youtube și chrome. Este exact cât trebuie, nu văd pixelii de la 50 de cm distanță. Apple au dreptatea lor într-un fel cu chestia asta. Unde a trebuit au băgat pixelii necesari (imac 5k) unde nu au băgat 750p sau cât e rezoluția lor dubioasă. Cred că undeva în jurul valorii de 420 ppi este echilibrul perfect între densitate și baterie irosită. Sper că Sony cu al lor 4K au scalat interfața astfel încât să o randeze la 2k și doar clipurile video să fie la rezoluție 4K. Orice activitate pe acel display consumă baterie, fiind de 4 ori mai mulți pixeli de procesat 810-le și bateria au viață grea.

Interesant este că nu cunosc nici o tabletă 4K, eventual una 10+ inch. Ar fi fost super cu multiwindow.

VR inca n-a prins si cred ca nu va prinde. Un motiv ar fi ca e doar pentru uz indoor si al doilea ca innebunesti de creier daca stai prea mult cu cașcheta aia pe cap. E bine sa ai o rezolutie cat mai mare pe telefoane, daca tot e posibil, dar la un pret accesibil. N-as arunca 1000 de euro pe un telefon doar pentru ca are ecran 4K. Utilitatea unui ecran 4K pe un ecran sub 6 inch tinde spre zero. Cu banii aia imi iau tv 4K de 42 inch.

Sent from my LG G3-D855