Clicky

Jump to content
Innoxius

Link-ul zilei 02

Recommended Posts

:D eu am paralizat de ras... cand la BILLA ORADEA un indian a comandat "un dunhill rosu va rog".

Bun. Din top zece, doar AddBlock mă îngrijorează.

Ghostery e curat.

LastPass la fel.

Sent from my LG-D855

Ei, v-am spus eu? Vedeti? Am avut dreptate? Sunt un guru-formator de opinie-moderator TV-detinatorul adevarului absolut :D

Massive malvertising attack poisons 288 sites

PS Pentru cine nu mi-a citit operele, spuneam pe undeva ca nenii si tantile care detin retelele de advertising online, ar face bine sa se adune la o cafea si sa descopere/inventeze un cu totul alt sistem de reclame, pentru ca actualul e depasit. Si din faptul ca dansii se incapataneaza sa continue pe calea asta (oare de ce au impresia ca "please, please, don't block" ar putea avea efect, in loc sa puna neuronii la treaba) nu au de pierdut decat ei si site-urile. Noi prea putin. Chiar citeam un tweet zilele astea in care un baiat zicea ca Bloomberg sau alt mare site de genul nu-i mai arata continut gratuit pe motiv de ad-block. Raspunsul lui a fost "nu-i nimic, Internetul e plin de informatii in alta parte". Si eu am avut o aplicatie pe N9 care nu functiona daca nu aveam net, pe motiv ca nu primea reclame. Varianta pe bani nu exista. A stat 3 minute pe telefon.

Probabil cand veniturile vor scadea in asa hal ca or sa inchida sandramaua primii dintre ei, se vor trezi si-si vor da seama ca actualul model de business in domeniu este arhaic.

Guest Deio

Nu este initiativa mea, am primit pe mail, sunt abonat la Sierra si ei sunt cei mai cunoscuti in aeromodelism in Romania, ei aduc DJI oficial.

Ganditi-va ca si elicopterele de 200 de lei si quadcopterele mici de jucarie de 200-300 lei, ce le numiti drone, desi nu sunt, vor fi incluse.

Adio joaca pentru ca Romania Medievala a gasit o solutie de a stoarce bani de la oameni simpli

Am semnat pentru că în copilărie am aruncat cu Albatrosul de pe dealuri.

2b30f260394f97594eac2597bfc94fe6.jpg

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Am și eu o întrebare. Ce se întâmplă dacă o dronă lovește un elicopter? Nu știu cum e la voi dar pe deasupra casei mele trec minim 3 SMURD-uri pe zi.

Guest Deio

In principiu nimic grav. Drona e plastic iar elicopterul e din metal. In cel mai rau caz, zic cand s-ar ciocni de cabina, e posibil sa se sparga sticla, desi e destul de groasa si ar trebui sa reziste si la glont.

Si la mine trece SMURD-ul minim o data pe zi, la inaltimea de 150m, ca am masurat aproximativ utilizand drona cand nu era elicopterul.

Elicopterul e un EC-135 productie Eurocopter.

Ideea e sa nu zbori la inaltimi mari. In oras nu recomand peste 80m si de evitat pe cat posibil multime, gen concerte, manifestatii, etc.

Legea dronelor nu inseamna ca accidentele se vor preveni.

Daca tot vor sa le reglementeze, macar sa faca obligatoriu scoala pentru pilotaj. Cu asta sunt de acord si ar elimina ghiolbanii ce vor sa se dea mari cu ele. Dar nu sa ma puna sa platesc de fiecare data si sa imi ia bani multi.

Sincer, nu știu exact legile. Îmi plac dronele, visez la una (decentă) dar momentan nu-mi permit. Ideea mea e să se piloteze în mod responsabil și să se facă diferențe între jucării de 10 cm și cele mai mari. Totuși, și cele mici te-ar putea lăsa chior pe viață. Cum spuneam, responsabil.

Cât despre elicoptere, prefer să nu văd așa ceva în contact cu o dronă. În plus, un alt pericol peste câțiva ani îl văd în sistemele FPV + ochelarii 360. Bănuiesc că limitează câmpul vizual destul de mult.

Iar despre lege... suntem în România. Aici ori interzici total ceva, ori pui o taxă mare. Proiect de lege serios? Nici vorbă. Și dacă prin absurd se face o lege decentă, nu se pune în aplicare. :))

Problema este ca la noi oricum se fac și se vor face tot felul de legi tâmpite, chiar dacă o sa fie puse în practica o luna sau cinci ani. Vezi impozit pe bacșiș....

Sent from my Galaxy S7 edge

Guest Deio

Va dati seama ca toate aceste jucarii sunt niste bucurii ale copiilor.

Am fost si eu copil (da, desi am ramas asa) si ma jucam cu avioane de hartie pentru ca nu erau R/C-uri. 

Acum, aceste bucurii sunt luate de la copii, pentru ca exista persoane incompetente ce nu stiu sa faca diferenta dintre jucarii si aeronave militare.

Explica-i unui copil ca elicopterul din vitrina pe care si-l doreste e doar bibelou si ca nu ai voie sa il folosesti. 

Adica ai in vitrine si showroomuri elicoptere si drone si alte jucarii zburatoare R/C, dar le spui clientilor ca nu le pot folosi, ca sunt doar machete ca pe vremuri cum aveam si eu, din plastic, le lipeam cu aracet...

Chiar nu inteleg Romania asta, atat de inapoiati la conducere si paranoici, incat mi-e sila.

Guest Deio

"The flight landed safely at Terminal 5."

Daca e sa o luam asa, si o pasare e fatala in paletele de 25000 RPM al unui turbojet. Si au fost cazuri de fatalitate.

Faptul ca pui legi pe drone nu rezolvi accidentele.

Faptul ca pui sa isi ia brevet de pilotare, da, atunci elimini ghiolbanii si cocalarii ce se dau in stamba si din cauza carora se reglementeaza astea de prima data. Din cauza unor specimene ce nu le-as da nici macar un elicopter infrarosu ce zboara doar in camera, se dau legi drastice...

Guest Deio

Nu poti. Dronele au in firmware trecute zonele restrictionate insa ghiolbanii hackuie firmware-ul.

De bruiat e riscant ca poti bruia si alte echipamente de care ai nevoie.