Clicky

Jump to content
Innoxius

Link-ul zilei 02

Recommended Posts

Am încercat să socotesc din cap ce lungime parcurge lumina în timpul ăla și n-am reușit.

Nu pot să nu fac o paralelă cu niște "cercetători" mioritici, care primiseră donație niște SGI Indigo, care în anii '90 erau o bijuterie de stație grafică. Unix, Motorola, chestii serioase. Și deosebit de scumpe. Mă știam cu unul de acolo, cel care se pricepea la calculatoare. Așa era atunci, exista câte un pasionat, care devenea ceea ce azi numim "IT-ist". Mă dusesem și eu să văd minunea la lucru (o primiseră să facă simulări, că doar erau cercetători). Cutiile erau nedesfăcute. În timp ce îi instala un joc unui coleg, îmi spune "A, păi ce să facem cu el?". Nu înțelegeam, ce cercetător poți fi fără o doză de curiozitate? Nu de aia cercetezi, pentru că ești curios? Oricum, de atunci încă nu am auzit de ceva scos din acel Institut. Probabil nu pot cerceta pentru că nu au pe ce să simuleze.

Unii se plâng că cercetarea e la pământ în România, dar am avut parte de resurse irosite ca mai sus. Pe vremea aia mai existau cercetători de pe vremea lui Ceaușescu.

Cata nedreptate in tara aia. Cat rasism. Adica vacile se pot plimba pe oriunde si pot face orice, iar caprele sunt arestate pentru o gura de gard ? Ei, daca erau in UE, de mult le-ar fi dat un MCV si o procedura de infringement de nu se vedeau :D

Pff, daca exista ceva mai inutil si mai scump ca o tableta AllView e Chromebook-ul celor de la Google. Scump si limitat in functii, nu renteaza.

Sent from my LG G3-D855

Si cand te gandesti ca, in Evul Mediu ala intunecat, nimeni nu putea intra inarmat intr-o Universitate. Prin lege.

Universitatea din Texas autorizeaza portul armelor de foc la cursuri

Guest Deio

E in Russia, la ei popii sfintesc si tancuri si tunuri, pistoale si mitraliere. "Ca sa fie cu Domnul" cand trag. :ph34r:

Sa nu se supere @Gastarbeiter :rolleyes:

La nepoți o sa le cumpărăm în loc de praștie generator de impuls electromagnetic :)

Cu asa ceva trebuie sa "tragă", sau sa facă capcane cu laț :)

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Daca acum e normala, esti fericit :D

Nu am zis ca acum e normala. Am zis ca o sa fie și mai ciudata în viitor. Nu sunt adeptul acestor tehnologii. Nu ma încântă deloc ca un robot sa îmi ia locul cândva. Momentan nu. În viitorul meu, probabil. În viitorul copiilor mei, cu siguranță. Roboții vor fi întâi soldați. Ca doar tehnologiile, în special, sunt dezvoltate de armată. Apoi se dau secretele tuturor și fiecare va avea propriul sclav mecanizat. Urat.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

La de instrument zici că știi să cânți?
La fierăstrău.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk