Clicky

Jump to content
Innoxius

Link-ul zilei 02

Recommended Posts

Si ca sa vedeti ca sunt un vizionar, ce spuneam s-a si intamplat. Cred ca @Innoxius inca mai spera ca previziunile mele despre WP10 sa nu se intample  :D

post-23-0-20769000-1442995941_thumb.jpeg

Ma crucesc atunci cand citesc stiri d-astea penibile despre America. In sfarsit americanii pot canta Happy Birthday fara sa plateasca drepturi de autor. Astia duc la extrem treaba cu patentele si drepturile de autor.

http://www.theverge.com/2015/9/23/9381253/happy-birthday-copyright-public-domain-lawsuit-ruling

Si ca sa vedeti ca sunt un vizionar, ce spuneam s-a si intamplat. 

Ce zice omul sarac (nici o legatura cu anumiti colegi, dintr-un anumit oras) acum: da Doamne sa se ieftineasca, sa-mi pot lua si eu un Q7 nou, ca ma tot bate nevasta la cap ca nu am realizat nimic in viata. 

Si din ce zice lumea, e posibil ca intreaga industrie sa ia pumnul in figura. 

Nu se vor ieftini. Era o paine de mancat, daca erai american. Asa ca roman, proprietar de masina care polueaza mai rau ca un tractor, singurul lucru "bun" care ti se poate intampla e sa platesti retroactiv taxa de poluare la o valoare de 40 de ori mai mare Proces de unul singur, ca roman, impotriva Wolkswagen e utopic.

Sent from my LG G3-D855

Am dat un link in care, era doar o parere, nu ai treaba cu taxa de poluare, ca ai fost de buna credinta si ai datele primite de la ei. Si mai zicea acolo ca Statul sa se indrepte catre importator / producator. Cred ca daca adunam 16 miliarde amenda in State + cheltuieli cu rechemarea + scaderea accentuata de pe bursa + ce o mai fi, ajungem la concluzia ca, fiind o paine de mancat, cum zici, or sa o lase mai moale cu amenda astronomica. Abia si-a revenit cat de cat industria, nu o sa riste ei o noua groapa. Poate doar Rusia, asa, de sanchi, sa mai scoata din pierderile cu petrolul si gazele.

Era o gluma cu taxa de poluare, evident ca nu se va intampla asta. Sunt curios cum va aborda Wolkswagen problema. Rechemarea e utila pentru client numai in cazul in care ce ii vor face ei masinii nu va afecta performantele motorului. Din cate am inteles, recunosc faptul ca nu ma pricep, softul ala care limita noxele afecta si puterea motorului. Vedem ce va face Wolkswagen sa aduca masinile in conformitate cu normele de poluare.

Sent from my LG G3-D855

Gata. M-au spart. Nu ca nu m-as fi gandit ca au trucat si in Europa, chiar daca ieri ziceau ca nici vorba. Ci pentru ca seful cel mare, care a lucrat o vreme chiar intr-un laborator care se ocupa cu emisiile :D ar putea pleca cu fonduri de pensie de 28 de milioane. De fapt, nu se putea altfel, doar e cel mai bine platit manager din Europa. Nu se facea sa aiba o pensie de ceapist român :D

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-20448828-volkswagen-recunoscut-manipulari-ale-emisiilor-masinile-diesel-avut-loc-europa.htm?cfnl=

Mie mi-a placut cum a debitat (a cata oara) Dan Vardie aseara, pe Digi. Cica programul ala e ca un virus. Si inca nu l-a gasit nimeni sa zica, uite, asta e. Nu conteaza ca VW a recunoscut. Lui Vardie ii trebuie un BitDefender, un AVG, ceva :D

Nu că aș ține partea grupului VAG dar nici persoanele care pun atâtea norme și impun standarde stricte nu-s tocmai cu capul pe umeri. Ei au stricat industria auto și au început "era consumului". Nu se mai fac motoare fiabile, trainice, etc. E bine că avem start-stop pe diesel de 2 litri, e bine că avem euro 7 și poți respira direct din esapament, e bine că avem adblue. Tot la fel de bine este și că avem motoare de 1 litru supra-alimentate de 150 de cai pe mașini de 1500 de kg care cu greu prind 100.000 de KM, exact când ies din garanție te lasă.

Mașini ca cele din 95-2004 n-o să se mai fabrice prea curând.

Masinile alea cu motoare mici sunt pentru de astia ca mine, care trec de viteza legala doar in spatele vreunui TIR :D In concediul asta am facut un experiment. Am mers legal, fara sa fortez, maxim 3000 rpm si mi-a scazut consumul de la 6,5 la 5,5.

Eu zic ca scandalul asta a dovedit un lucru clar: pot toate organizatiile si toate guvernele si toti verzii sa urle din toti rarunchii, ba ca e poluare (auto, industriala, casnica), ba ca se incalzeste atmosfera, ba ca nu stiu ce altceva. Cand vine vorba de platit factura sau rata, banul conteaza. E in firea omului sa faca mai mult si sa-i pese mai putin. Spune-i unuia care are bani (mai ales cand munceste pentru ei, cu gandul chiar la ce ofera societatea de consum) ca ar trebui sa-si ia o masina economica si nepoluanta. Da, economica si nepoluanta, dar pana la putere, marime, prestigiu. Cum sa ai firma de succes, sa stai in zona rezidentiala de varf, copii sa mearga la scoli private si tu sa-ti ei o masina mica, cu 3 cilindrii, de sub 1 litru ? Nu cadreaza. Sa-i spuna lui mutu ca americanul care si-a cumparat Touareg sau Q7 s-a uitat la noxe.

Încet-încet se strânge funia în jurul mașinilor obișnuite. Și nu că doare pe cineva de faptul că mașina lui poluează ci pentru că că sunt taxe pe norma de poluare, restricții prin anumite zone/țări/orașe, etc

Și o să ne ghideze de la spate prin taxe și impozite până când în 15-20 de ani nu vor mai avea voie pe stradă decât mașinile electrice oricât de puțin ne-ar păsa nouă de CO2 și efectul de seră. :D