Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Un gb de ram in plus nu face diferenta...mie-mi place mai mult varianta "compacta". Edge+ e un Note fara stylus.

L.E. vezi ca-i reducere pe emag , chiar acum. http://m.emag.ro/campanie_tv_samsung_galaxy_s6_s6_edge--promo1394006?ref=ps&emag_click_id=b7e2a6cf9fc9df2d83651aea09ed9af8

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

La Android fiecare GB de RAM conteaza. Avand in vedere cat de prost optimizat e TouchWiz, cred ca nici 8 GB RAM daca ar avea, nu s-ar misca impecabil.

Sent from my LG G3-D855

Hm , eu spun ce-a spus Alex..eu stiu ca conteaza. Cu cat instalezi mai multe aplicatii , cu atat ai mai mult ram ocupat.

Si cu cat ai mai mult ram liber, ai un multitasking mai smooth...

Teoretic...practic nu prea. Alex spune ca n-a observat diferente majore intre edge si edge+ in afara de ecranul mai mare de pe edge+...

Ecran mai mare si mai luminos pe Edge. Sunet mai prost pe Edge +. Le-am butonat pe ambele si se aude mai incet si ca Note 4 Edge+ ul si mai slab si ca Edge normal. Alta diferenta e ca la camera ai modul Pro care e foarte ok, bateria sa tina un pic de tot mai bine, in rest sunt cam lafel.

Eu am butonat cele 2 modele, cei drept nu m a interesat sunetul. Parca plusu raspundea mai repede la comenzi. De exemplu camera aparea mai repede cand aveai telefonul inchis si faceai duble tap pe butonul home si parca era ceva mai lumions plusu

Deocamdata optez pt edge plus. Mai astept si alte pareri.

Nu prea are importanta pe care-l alegi acum..sunt foarte similare. Daca te impaci cu diagonala de 5.7" ,e perfect...

S600 de pe S4 se incingea cam tare(nu ca s810 , totusi) si Samsung "nu se prea pricepe" la optimizat update-urile ulterioare. La asta trebuie sa te gandesti cand cumperi un telefon. Daca sti ca peste un an il schimbi ,nu prea e problema. Ma uit la zecile de useri de pe Softpedia care au probleme cu flagship-ul de anul trecut , Galaxy S5. Update-ul Lollipop a venit cu bug-uri destul de grave si se chinuie sa incerce toate versiunile software de alta tara...

Multi au ramas pe Kitkat , desi spun ca le lipseste material design.

Acum , cu Lollipop si viitorul android M , schimbarile vor fi minore si ma astept la optimizari mai bune din partea Samsung. Pentru ca android M e 95% android L..

De asta imi e frica cand vreau sa cumpar un telefon cu android. Toate aunt la fel, peste un an jumate incepe cu lagu si tot felu de probleme. Ma gandesc ca samsung poate sa invatat si v a produce niste updateuri mai bune. Optimizand sistemul, nu ingreunandul

Nu sunt toate la fel. Mai mult Samsung si al sau TouchWiz au probleme. Uita-te la Sony/HTC/LG.

LG G2-ul lui VladPaul cu Lollipop oficial functioneaza bine. Telefon din acelasi an cu S4.

Samsung parca face asta intentionat ca sa te oblige sa-ti schimbi telefonul.

M-a rugat o ruda de-a unui prieten sa ma uit la S3 lui ca a auzit ca stiu sa pun custom rom-uri. Ultimul update era 4.3 si mergea greu , sacada. I-am pus Blisspop 5.1 si se misca exact ca S5-ul meu(pe care am CM 12 , tot Lollipop).

Am Note 4.. am avut si S4. Nu se compara la cum se misca cele 2. S4 l-am dat din cauza lagului (era dezastru ca lag si acel smearing pe fundal negru) dupa juma de an pe Note 3 care era ok in privinta asta, Note 4 tot pe acolo (un pic mai rapid ca Note 3 in anumite "locuri") .

S6/Edge, de S6 Edge+ nu mai vorbesc, se misca impecabil. Singura chestie mai face figuri cu ram-ul si iti inchide din aplicatii daca deschizi mai multe, dar lag nu mai vezi pe aceste telefoane.

din experienta mea cu s4 nu stiu ce sa mai cred cu samsung.. mi am facut o parere telefoanele lor merg 1 an ok dupa care incep cu lagul si cine mai stie ce probleme

de vreo 3 zile de cand sunt pe acest forum aud tot felu de utilizatori care folosesc anumite programe (romuri) , in ce consta acesta?

Romurile nu sunt programe. Romurile sunt sisteme de operare create de dezvoltatori , multe dintre ele postate pe xda developers(cel mai mare forum care se ocupa cu asa ceva).

La samsung romurile anuleaza garantia , se activeaza Knox.

Romul iti poate schimba total interfata , exista portari de la alte terminale. Pentru S5 de exemplu gasesti Miui , iuni OS , CyanogenMod(probabil cel mai popular si disponibil pentru foarte multe terminale) , Blisspop(care parca-si schimbase denumirea), etc. , cat si rom stock deoxed. Rom-ul stock deoxed este rom-ul oficial , cu aplicatiile inutile(bloatware) de la samsung , sterse.

Nu inteleg de ce nu te orientezi spre un iPhone , cu ala n-ai probleme 2+ ani... Nu te mai complici cu cautarea unui update bun pentru alta tara , cu odin , cu custom rom-uri , cu anulare garantie.

Sau macar spre un producator mai serios in ceea ce priveste software-ul. HTC One M9+ , LG G4 , Xperia Z5 ce urmeaza a fi lansat... Vin si noile iPhone-uri acum in septembrie..

Nu zic ca Samsung nu e un producator bun..dar mereu am spus ca Samsung are hardware-ul si Sony/HTC software-ul. Au reusit sa faca un telefon elegant , dar daca-l trateaza la fel ca pe flagship-urile din anii precedenti...

Nu ma orientez spre iphone deoarece mi se pare prea .. nu stiu cum sa iti zic.. banal sa zic asa. andoidul parca are mai multe functii. oricum daca vad ca apar urme de lag cred ca o sa ma indrept usor catre un iphone. cat despre acest topic m am gandit mai bine si cred ca voi alege varianta edge normala  iar de restu banilor voi cumpara un incarcator wirless si cine stie ce accesori imi mai trec prin cap 

P.s eu imi iau telefonu la abonament iar cei de la digi n au un m9 plus , lg g4 nu imi place. Vreau un telefon cu senzor de amprenta si design din aluminiu

m9 plus mi a facut cu ochiu. sa vad ce poate. astept un review de la mobilisimo cu telefonu.

Telefoanele de la xperia parca am inteles ca au niste probleme (z2 fiin cel mai bine pus la punct) cu z3 si acel z3 plus care este mai degraba un minus decat un plus

Va multumesc pentru toate sfaturile date, s6 edge v a fi alegerea si pe viitor daca intampin lag ma voi gandi la un alt telefon(z5/ m9 si chiar daca nu prea sunt fan apple posibil un iphone 6/6s)

Edited by Munteanu Andrei

@soare , are..

P.S cu ce a lansat samsung anul asta , au taiat cam din toate. Au scos senzorul IR , au pus o baterie capsulata , au scos slotul SD. E exact ca si cum ai avea un iPhone cu LagWiz.