Clicky

Jump to content
Innoxius

Samsung Galaxy Note 5 - Discutii generale

Recommended Posts

Voua care Note 5 vi se pare ca arata mai ok? Gold sau Black?

Eu am butonat Gold-ul si in realitate arata chiar bine. Pare a fi gri la lumina. Deci nu e un auriu din ala care glumeam ca il vedem doar la anumite tipuri de persoane :)). Chiar m-am uitat de 2 ori pe afisul de sub telefon daca e Silver sau Gold.

Dupa 4 telefoane Samsung albe (Note 5 alb nu ma atrage deloc..) parca arata bine acel negru. Dar asta vazut pe youtube :)).

Ce nu imi place ca la lumina nuantele de la Note 5 se schimba in mai deschis, mai inchis sau alta culoare. Cel negru devine albastu. 

Oricum inca nu am de gand sa il cumpar pana nu apare oficial in Romania. Din cei de pe aici, e cineva care l-a butonat?

Mie mi se pare ca arata mai bine decat S6 Edge+. 

O chestie foarte tare de care nu stiam.. Note 5 vine cu bateria Li Polimer. Note 4, S6, Edge vin cu Li Ion. Ce e si mai ciudat.. ca desi 99% sunt acelasi telefon S6 Edge+ are bateria de aceeasi capacitate dar Li Ion.

Nu scade mai repede din capacitate in timp bateria Li Polimer fata de cea Li Ion? sau care mai sunt diferentele?

Eu aveam li.polimer pe sony-erecsson t68 parca, inca prin anii 2000 si ceva, si ma tinea foarte mult...

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Și eu tot în Sony Ericsson am avut și pot spune că din câte modele de Sony Ericsson am avut (cred că peste 30) nu-mi amintesc să fi schimbat bateria din cauza autonomiei la niciunul.

Bunicul are un K550i fabricat în 2006, stat sigilat până în 2014. Când l-am desigilat avea 30-40% autonomie, acum ține 4-5 zile.

W660i-ul mamei il dețin din 2007 și a consumat ăla ani întregi de orange wap unlimited, prin 2013 când s-a plictisit mama de el asculta la radio la căști 3-4 ore pe zi și tot venea cu 30% baterie acasă.

Dar cele Li Polimer cum trebuie încărcate?

Nu e ciudat ca Edge+ are 3000mAh Li Ion și Note 5 3000mAh Li Polimer?

Care e treaba cu "memoria" la baterii? parcă e la Li Ion. Și ce face aceasta?

Habar n'am, dar sigur stiu cat ma tinea telefonul ala si dupa 4-5 ani, 4 zile ma tine incarcat.

ca e posibil sa îmi iau Note 5. Și sa știu dacă trebuie lăsat pana la 0% sau nu sau încarcat intr-un anumit mod.. Sau daca e nevoie de a fi încărcat prima data 12 ore.

Cine știe ce alte chestii care trebuie stiute, de aceea am întrebat.

Ca la Li Ion știu ca trebuie încărcat mereu de la 15-20%, sa nu fie lăsat la 0% sau ținut la anumite temperaturi (aici am înțeles că Li Polimer sta mai bine).

Am înțeles că și One Plus One sau Two nu știu exact are baterie Li Polimer. Parcă nu se mai foloseau.

Salut baieti, am fost in eMAG crangasi si l-am butonat cam vreo 40 de minute pe varianta gold.

Momentan am 1,000 de lei pusi deoparte iar peste cam 4 luni ma bate gandul sa il cumpar.

Ce mi s-a parut bun la el:

Pai in primul rand are 4GB Ram, ceea ce ar trebuii sa ruleze totul splendid ;

Procesorul putea fii si mai bun ;

E protejat de Gorilla Glass 4 ceea ce e bine ;

Cu update la 6.0 cred ca va fi chiar impecabil ;

S pen-ul cu siguranta este cel mai bun ;

Ecranul S.A Qhd, e belea rau, sa tot vezi un film pe youtube, si multe altele.

Ce nu mi-a convenit au fost urmatoarele:

Lipsa card slot, nu stiu daca ar fi o problema asa mare intrucat iti poti lua versiunea de 64, care cred eu ca e suficient ;

Spatele din sticla, eu sunt un gamer, si telefonul e super pt gaming, dar se incinge destul de mult, si nu cred ca e foarte bine sa joci intens pe el ;

Lipsa baterie detasabila, multi vad ca se plang de chestia asta, dar eu nu am umblat niciodata cu 2 baterii dupa mine, deci pt mine ar fi ok asa cum e ;

Nu sunt sigur in cam cati ani o sa inceapa sa sughite, totusi ma astept sa tina ceva timp. Am un prieten care si-a luat N3 cand a aparut, si merge si acum impecabil, deci pretentiile sunt mari.

Practic la ce am vazut eu sunt multumit, am uitat sa mentionez si bateria, putea fi mai mare dar oricum sigur e buna si ea, mai ales ca ai si fast charger.

Urmatorul model S7 si Note 6, s-ar putea sa fie bune rau, din cauza ca vin cel mai probabil cu noul model de procesor snapdragon 820 care promite destul de multe. Eh, om trai si om vedea.

Cum am spus, mai am putin si o sa il cumpar, ceva mai bun nu vad la ora actuala, daca ar fi sa i-au altceva probabil ar fi LG G4 care are pretul foarte bun.

Cel mai mare minus e ca bateria nu e detasabila. Degeaba il inchizi , nu poti fi sigur ca nu te asculta cineva cand bateria e conectata. Nu mi-as lua telefon cu bateria capsulata.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Eu nu am avut nici o data baterie de schimb, asa ca nu vad mare diferenta intre telefoane cu baterii nedetasabile si detasabile....

Depinde cat esti de "important", si ce pot sa asculte de la tine serviciile de informatii @Scootch98.

Nu toti suntem Bond...

Edited by berila_mz

Salutari! Am butonat si eu acum cateva zile N5 la eMag Crangasi, si sa fiu sincer mi s-a parut foarte tare.Eu momentan detin iPhone 6 plus, dar ma bate gandul sa-l schimb cu Note 5, mai ales cand am vazut cum face pozele..acum intrebarea vine..se merita "schimbarea"? Si oare backup-ul de pe iOS merge pus pe Android in caz ca ma decid sa schimb "tabara". Multumesc!

Guest Deio

Pe IOS ai iCloud Backup la 2 saptamani automat. In afara de poze, un backup ocupa 200-300 mb. Pozele le poti copia de pe telefon direct pe calculator, fara iTunes sau alta metoda sincronizare.

Contactele se pot sincroniza cu Google si raman si pe iCloud si pe Google atata timp cat o sincronizare se va efectua la activarea oricarui tip de telefon. Daca ai Android, ai Google, daca ai IOS, ai icloud Sync si iti adaugi contul Google in Settings.

Applicatiile si jocurile poti uita, este imposibil sa ai savegame de la o platforma sistem operare total diferita la alta.

Deci, in concluzie se merita sa trec de la iOS la Android?Inainte de 6plus am avut Note 3, am mai umblat pe Android..Stiu, o sa-mi spuneti ca e alegerea mea, dar apelez la voi pentru ca sunteti mai in masura sa ajutati pe cineva care este "debusolat". Multumesc si acum, si pentru raspunsurile de mai sus!

Dacă nu ești hotărât cu cele două, încearcă WP :D

Acum, serios vorbind, tu nu treci de la iOS la Android, ci de la un telefon cu... la unul cu... Adică un tot unitar. Experiența de utilizare ți-o dă telefonul plus SO.

Doar pozele te deranjează? Păi între miliardele de aplicații din Store, nu este una care să scoată ce scoate Note 5 cu aplicația Samsung?

Pufulete, eu am cumparat pana la urma Note 5 (chiar de pe el scriu acum) si sunt foarte multumit. Ruleaza tot ce vrei rapid, la capitolul gaming e beton, am instalat asphalt 8 ai merge ca uns.

Eu iti recomand sa treci la Note ca e o alegere foarte buna, dar te sfatuiesc sa astepti Note 6 deoarece se zvoneste ca va veni cu 6 Gb de Ram un posibil Snapdragon 820 tactat destul de sus si ar fi mult mai rentabil acela daca se adeveresc zvonurile. Acum faci cum vrei.

Aaa si inca ceva, camera e bestiala zici ca sunt lucrate pozele.