Clicky

Jump to content
Cata_linus

Adaptor WIFI prin USB cu rtl8192cu pentru Android

Recommended Posts

Vreau sa folosesc un adaptor wifi prin usb, echipat cu cip realtek 8192cu, pentru telefonul meu Evolio X6 ( acelasi cu UMI X3).Am gasit 2 posibile aplicatii bune pe un site chinezesc, dar nu reusesc sa le downloadez ( se foloseste un cod antirobot). Daca cineva reuseste sa le obtina, il rog frumos sa mi le trimita - sunt mici, 1Mb si 3Mb. Adresa :apk.freesion.com/152411/ si apk.freesion.com/152398/ Sau poate cunoaste cineva o alta metoda de a folosi acest adaptor (sau poate altul, echpat cu ralink rt3070), caz in care il rog sa ma ajute. Nu am gasit sursa nucleului pentru telefonul meu: procesor mediatek 6589, JB 4.2.2, kernel version 3.4.39, baseband MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V21.P24. Daca cineva poate sa obtina acest nucleu(sursa), il rog frumos sa-mi trimita (linus_log@yahoo.com). Multumesc!

Edited by Cata_linus

Nu poți, cei de la Mediatek le au și cam atât (sursele).

Ce face acest adaptor? Ca eu nu am înțeles.

Sent from my V370 using Tapatalk

Salut!

Cu un astfel de adaptor se poate conecta tel prin wifi la internet, la o distanta cu mult mai mare de emitator(router wifi), mai ales daca adptorul este de tip "high gain"(cu antena externa). In plus, daca se defecteaza wifi-ul intern al tel, un astfel de adaptor e f util.