Clicky

Jump to content
Sebi

Ulei pe telefon

Recommended Posts

Cred ca singura solutie viabila e inlocuirea castii. Eu am turnat cafea intr-un HTC Touch HD si singura solutie a fost inlocuirea castii.

Sent from my LG G3-D855

Faza ii ca încă e in garantie telefonu..daca.l duc la un service de cartier se observa ca s.o umblat si se anulează garantia

Garanție oricum nu mai ai pentru că a fost pus în contact cu lichide. Cum garanție nu mai ai e irelevant în ce service plătești operațiunile din punctul ăsta de vedere.

Telefoanele au niște pătrățele de hârtie lipite în zone critice pe unde poate intra apa. Când acestea intră în contact cu apa și uneori chiar și cu condensul, ele se fac roșii. Pătrățel roșu = garanție pierdută chiar dacă telefonul n-a văzut șurubelnița.

post-13813-0-16239200-1437944245_thumb.png

Tocmai, de asta zic si eu ca si asa cred ca iti v-al scote din garantie.....

Sent from my iPlaca using Tapatalk

De de o luna ii zic ca nu mai are garantie, dar el o tine pe al lui. :D

Sent from my iPlaca using Tapatalk

N-am zis că ăla e singurul. Are pe lângă mufe, difuzor și alte orificii pe unde pot intra lichide. De asta se anulează multe garanții, nu-s proști. ;)

S.au dus 80 de lei..

Am facut comanda de pe un site si trb sa.mi vina buzzer, earpiece, husa, folie, set de șurubelnițe si microfon.

Daca m.as fi dus la un service sigur m.ar fi costat mai mult..

Multumesc de sfaturi :)

Nu, nu te-ar fi costat mai mult... E un microfon, nu e schimbat de ecran sau altceva. Ai mers macar sa intrebi?

Sent from my LG-D802

No , ca si eu am dat 70 lei incercand sa repar un telefon stricat , dupa ce m-am chinuit sa desfac ecranul cu föhn-ul , am spart ecranul vechi si dupa mi-am dat seama ca i l-am dat unui coleg "sa mi-l repare". Se laudase ca stie el sa-l repare , i l-am dat si nu stiam de ce nu il mai aducea. Ii rupsese(ciupise) banda de la ecran. Telefonul se aprindea , dar nu se vedea nimic. Nici macar n-a recunoscut. Si intre timp comandasem si ecran nou...n-am mai avut ce face cu el.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

A ajuns coletul,am schimbat earpieces.ul si difuzorul, ambele is mai proaste ca cele de dinainte..

Microfonul n.am stiut cum sa.l scot..deci tot un telefon stricat e doar ca de acum m.au scăpat de 80 de lei..

Am stricat si un cap de surub..amu nu.l mai pot scoate..

Pentru surubul cu cap stricat îți trebuie o dăltiță, bați puțin pe diagonala lui apoi când se face un șanț cât să prindă șurubelnița dreaptă îl desfaci.

Până acum n-am stricat decât un router de 50 de lei, am vrut să schimb radiatorul pasiv cu altul mai mare de la placă video. Nu știu cu ce era lipit dar s-a desprins cu tot cu chip-ul pe care îl răcea... Adio wifi în curte... Bine că am 3G...

Am făcut puțină cercetare prin manualele de service și din câte am văzut ăla e microfon lipit pe PCB-ul telefonului. Poți încerca să cureți orificiul acela cu atenție și bucata de cauciuc negru care conduce sunetul din exterior către microfon. Vine deasupra microfonului și a rămas în capac.

Dacă tot nu merge/aude cum trebuie și tot ai piesa trebuie dus la un service și lipit.

post-13813-0-81898600-1438361522_thumb.png

Uuuh.. Voua nu v.am zis ca e vorba de 630..

Am zis ca e young ptc am crezut ca aia de pe emag intra pe forum si vrajeli..

Sorry :)