Clicky

Jump to content
Razvann

Note 5 - Zvonuri, informatii inainte de lansare

Recommended Posts

Da acolo pare sa fie S Penul in partea cealalta.

Da e posibil sa ma bag. Decat sa il vand peste 2 ani cu 10 milioane si sa pun diferenta pana la 30, prefer sa mai astept pana mai scade un pic pretul 300-400 lei si la anul urmatorul :)).. ca tot nu cheltui banii pe tigari c altii ( sa nu se simta ofensati fumatorii, macar sa am si eu un "viciu")

De ce as alege Note 5 (pentru urmatoarele plusuri fata de Note 4 si inca mai sunt care nu se stiu):

-memoria UFS 2.0 mult mai ok decat ce e pe actualul meu telefon / bateria care sigur va fi mai buna (daca ar fi de 4100mAh ar fi prea, prea, dar nu cred tinand cont ca e economic Exynosul 7420 (probabil si 7422) / mai subtire, marginile mai mic, marginile mai ok ca la Note 4 / poate port usb type C / ecran mai luminos (desi e deja Note 4 luminos) / camera frontala de 5 poate 8 megapixeli, camera pe spate probabil cu IMX230 desi mai bun ca IMX240 de pe S6 si Note 4, poate si mai rapida, sa iasa si persoanele in miscare ok :)) ca n-am reusit la niciun telefon asta.../ ca are teme / amprenta mult mai ok / Ram 4 GB si DDR4/ tot la camera ce are S6 si probabil poate mai pun ceva si la Note 5 si probabil si manual. ca are HDR la camera frontala, sau HDR Auto nu doar On/Off si restul le vedem dupa lansare, astea mai mult sunt de la S6 plusuri.

OS-ul identic va veni 100% printr-un rom , cum pentru Note 3 e rom de Note 4. Daca nu se lanseaza in Romania pe cale oficiala(desi il va aduce quick) , eu zic ca nu merita , parerea mea.

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk

Da. Daca se lanseaza tarziu vin telefoane la CES, MWC si nu mai merita chiar asa tare, dar poate nu o intarzie mult. Da dar eu nu fac root la telefon deci nu pot obtine soft de la S6 de exemplu.

e13df838331219f9569d4fefb6e6e3f1.jpg55efa029679da3a906dc551feebd0c79.jpg

Nu arata rau deloc cu asa margini mici laterale. Pacat ar fi sa fie iar ecranul curbat ca la note 4 si sa meargă folia sau mai ales sticla securizata doar pana in anumit punct si nu pana in margine.

http://www.sammobile.com/2015/07/23/leaked-photos-show-off-galaxy-note-5-and-galaxy-s6-edge-boot-screens/

Nu ma impresioneaza design-ul. Era de asteptat sa arate asa. Cred ca pentru Samsung nu exista decat o singura directie, in jos. Asa se intampla cand esti pe primul loc si te culci pe-o ureche. Norocul lor ca nu vad nici cine le-ar putea lua locul.

Sent from my LG G3-D855

Sp1t , cand esti pe primul loc , nu poti sa te duci mai sus de atat , logic ca se duc in jos. E doar o chestiune de timp...

Las'ca ii tine ăipl in priza pe samsoni, ca daca n'ar fi aia va dati seama cu ce babauri de telefoane umblam acum...

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Sp1t , cand esti pe primul loc , nu poti sa te duci mai sus de atat , logic ca se duc in jos. E doar o chestiune de timp...

Poti sa ramai pe loc. Adica macar sa nu faci prostii.

Nu înțeleg ce are design-ul? Cand ma uit la ce margini are iPhone-ul si ca azi au aparut imagini cu panoul frontal de la iPhone 6S care e lafel.. macar la Note 4 micsoreaza marginea frontala, marginea va fi un fel de S6 Edge dar intorc invers, adica cu curbura pe spate.

Oricum deja telefoanele nu pot aduce momentan ceva sa spuneam wow, de abia "ne-a impresionat Edge".

Am pus si eu mana pe S6, iPhone la indigo. Nu ca asta ar fi un lucru rau, dar nici vreo mare realizare. N-are nimic designul, just boring as fuck. Si cum la design n-au excelat, cardul l-au scos, bateria au capsulat-o, vanzarile sunt slabe, logica e ca nu vor avea succesul scontat, daca merg pe linia asta. Vedem cum vor fi vanzarile la Note 5.

Sent from my LG G3-D855

Eu vad ca vanzarile scad la toti pt ca nu se mai cumpara telefoanele ca pana acum..de ce? Pentru ca toate sunt destul de ok cu 3GB de ram si QHD, camere cu "napse zeci de megapixeli" pana si cele din 2013, nu mai zic cele din 2014.. ca sa ai motiv sa il schimbi. Pai nu e ciudat HTC pe pierdere, Sony lafel, cica si Samsung.. pana si LG care a scos un telefon foarte bun. S-a cam suprasarat piața, parerea mea

Nu chiar. Vin din spate brandurile chinezesti si cele ieftine. Aia sunt pe crestere. Asus si Lenovo sunt de asemenea pe crestere. Piata nu e saturata, mai degraba e satula de telefoane cu preturi exorbitante. Citeam deunazi o stire ca Samsung a decis sa retraga de pe piata din India si probabil in curand si de pe alte piete modelele de S6 si S6 Edge cu 128 GB. Nu stim motivul, dar putem sa intuim ca nu se vand la pretul pe care-l cer ei. 32 GB scump si spatiu de stocare mic, 128 GB pret de coca. De unde se vede ca lumea inca prefera cardurile.

Sent from my LG G3-D855

Hop si io.

hTC meu are 756mb RAM și 1.15gb stocare. Am pus un card de 16gb, am avut tone de filme și poze pe el. Ce draci se poate face cu 32gb stocare și de ce aș avea nevoie de atât?

Nu vreau răspunsuri muzică...

trimis după racheta nevestei cu un alt Tapatalk decât cel de până acum.

Mănânc cai? Qashqai!

Poti sa ramai pe loc. Adica macar sa nu faci prostii.

Gresit! Am spus ca-i o chestiune de timp. Pot sta pe primul loc o zi , o luna , un an etc. , dar nu se pot duce mai sus , pot doar coborî , sunt deja pe primul loc.

Pot sa-si mentina pozitia x ani , odata tot vor coborî.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

2 minute de filmare imi ocupa un sfert de giga. Concediu. Si ba da, muzica. Pentru ca, concediu. Bonus Sygic. Tot concediu. Aplicatii (ca-s sarac si am telefon cu 3 GB interni liberi). Si tot pentru ca, concediu, nu vreau sa ma stresez ca n-am spatiu sa mai trag un mp4 ca asa imi vine mie. 23 GB fara sa fi plecat inca in conncediu. Care concediu la Milano, cu 16 GB si fara card, a fost un fiasco dpdvd foto-video.

Eu am nouși' de giga in telefon(total) si cat credeti ca am ocupat? Din 96 gb am liber aprox-70gn karl, 70gb liberi, Karl...

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Am pus si eu mana pe S6, iPhone la indigo. Nu ca asta ar fi un lucru rau, dar nici vreo mare realizare. N-are nimic designul, just boring as fuck. .

Sent from my LG G3-D855

Fara suparare Sp1tfire ,dar parerea mea(dar si a altora) este ca S6 nu e copia iphone. E copia ativ s cu wp,doar cu alte materiale... telefon facut tot de samsung, inainte de aparitia design-ului de la i6.

Dar nu asta e important la un telefon ,cine e copia lui nu stiu care...important este ca produsul in sine sa fie un succes si beneficiarii produsului respectiv sa fie multumiti, fie ca e vorba de Iphone,Samsung,HTC,LG,sau vreun alt brand mai mult sau mai putin cunoscut.

post-10154-0-84179200-1437748340_thumb.jpg

Edited by pedro2767

Sincer nu cred ca se mai pune vorba de cine pe cine copiază. Problema, pentru mine cel puțin, e ca multi producători nu mai au personalitate si telefoanele lor seamănă mult prea mult. Parca ar fi toți într-o pana de imaginație . Poate sa zicem ca samsung cu al lor edge. Acum totul contează ce e în interiorul acelei carcase, lumea nu prea mai pune accent pe design. Cel puțin eu cred ca daca LG ar fi făcut un G4 în genul la s6 sau iPhone 6, z4 cred ca aveau un foarte mare succes cu el dar ei au vrut sa arate ca au personalitate si au riscat...

Sent from my LG-D855

Doar usb 2.0 sau 3.0. Puteau sa pună si ei type C daca la One Plus Two s-a putut. Daca se incarca repede ( sub o ora jumatate mai ales ca va fi baterie de 4100mAh, cam greu de realizat asta) pana la urma nu e nicio problema.

Dar are margini foarte mici pe lateral, aproape edge to edge. Si S-Penul are un spatiu ciudat acolopost-111-143798667843_thumb.jpegpost-111-143798668258_thumb.jpeg