Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Guest Deio

Sa nu il speriem de la inceput :P

Si mutam in Sfaturi, ca discutia nu isi are locul aici.

Intrebare pentru OP:  Doresti un model de telefon anume, doresti sa stii caracteristici tehnice definitorii, doresti sa afli o comparatie intre platforme?

Sfatul meu este sa citesti putin pe site, ai nenumarate review-uri, la nenumarate telefoane.

Comparativ, Snapdragon 801 este in alta clasa fata de 615, net superior, chiar daca este o platforma anterioara sau arhitectura mai veche. Performante superioare la GPU si evident consum putin mai mare, dar asta depinde foarte mult de telefon, de aceea e bine sa ne dai niste informatii suplimentare.

Asteptam

Nu, nu vreau sa cumpar un procesor :)) ma interesa care e mai bun fiindca am citit ca 615 consuma mai putina baterie si din cauza GPU-ului mai nou, s-ar zice ca e mai bun si de aceea va intreb si pe voi ..ca si comparatie intre telefoane cu aceste 2 procesoare ar fii xiaomi mi4 vs mi4i. Deio caracteristicile tehnice definitorii le stiu. Am dat cauta cu  snapdragon 615 dar nu am gasit nimic pe forum de aceea am scris aici.

Iustin, diferenta intre Mi4i si Mi4, pe langa platforma, este si faptul ca primul este dual sim, ecran mai mic, este clar ca ai de ales intre single sim versus dual sim, eu am optat pe primul, pe scurt performanta bruta in Antutu e de 4000 puncte in defavoarea primului, insa nu conteaza in uzul de zi cu zi, daca vrei sa stii mai are doua specificatii de dorit: ecran ips ogs full hd cu 441dpi, cg glass 3, si o camera 13mp eu zic ca e buna, peste medie....in rest o baterie de 3120, face fata la cele 2sim-ri dual 4G, cam 4-6h SOT, minim 1zi si 5h, medie una jumate, depinde cum tragi de el...sfat, daca nu vrei dual sim poti astepta Mi5, altfel tu stii ce necesitati ai...

Trimis de pe al meu MX4 folosind Tapatalk

Reflavius da ai dreptate mi4i este dual sim dar nu are ecranul mai mic ca mi4 ...amandoua sunt de 5 inch, sunt asemanatoare oarecum cu cateva exceptii...mie imi trebuie single sim dar nu cred ca e vreo problema daca iau dual sim si folosesc doar o cartela.....sau este?

Da, tot mai mare si mai greu e Mi4 :) Apropo Mi4 e in mai multe versiuni, fie 3G fie 4G, au si spatiu diaponibil mai mult....acuma ramane cum am zis, daca ai nevoie de dual sim sau nu Mi4i are punctele lui forte, iar dezvoltarea Miui nu lasa urme de speranta, de 2 saptamani, a primit 2OTA, primul 6.5.6 reolva supraincalzirea, iar asta ultimul 6.6.1 rezolva inghetarea aleatoare a camerei foto, am patit—o si eu adeseori, dar inca nu am facut update la ultima versiune, in roaming costa cele 585mb date cam 50€, jur ca nu merita :)

Hotelurile/localurile alea n'au wireless, eu stiu ca doar bancile sunt închise azi si maine... :D

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Nu-mi trebuie dual sim pentru ca folosesc doar o cartela . Xiaomi mi4 3G cred ca imi ajunge ,pentru ca acasa si la facultate folosesc wi-fi. Am auzit ca telefoanele Xiaomi primesc update-uri in fiecare saptamana si de asta ma tenteaza un mi4.

Da, in fiecare Vineri seara daca ai ROM developer edition, altfel cam la 3/4 saptamani, in functie de caz/model