Clicky

Jump to content
Dan Farcas

Galaxy Note 3 (XEF) (Franta) update

Recommended Posts

Salut,

Am un galaxy note 3 luat de la telefonultau.eu si e cu CSC de franta (XEF) si nu mai primeste odata lollipop, stie cineva daca il va primi? sau daca nu stie cineva cum pot baga lollipop in alt mod?

Edited by Dan Farcas

De ce nu instalezi cu Odin? Găsești un tutorial la o scurta căutare pe Youtube. Cel mai mult durează descărcarea rom-ului oficial. Dupa aceea durează doar 10 min.

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

Nu pierzi garantia, nu e nevoie de root, dar e bine sa citesti pe net sau sa vezi niste tutoriale pe Youtube inainte de a te apuca de treaba. Si vezi daca iei softul ia l de pe sammobile si fii atent sa iei pt versiunea ta nu pentru alt tip de Note 3

Să verifici statusul Knox-ului cu programul acesta. (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bryancandi.knoxcheck&hl=ro&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dknox+status&pcampaignid=APPU_1_hFWVVbe2GIOPsgHgn6SgAw)

0x0 = încă ai garanție

0x1 = nu mai ai garanție

Din câte știu, Odin nu e programul de actualizare oficial deci intervine Knox-ul.

Nu neg. Pe vremea când decodam/flash-uiam eu sony ericsson-uri se foloseau niște "box-uri" alimentate separat la bateria lor astfel încât dacă pica rețeaua electrică în timpul flash-ului nu îl brick-uiai. Eu nu mi-am permis asemenea unelte deoarece costau mult la vremea aceea dar am adaptat un cablu de date să se alimenteze separat de PC.

Chiar mă mir că folosesc tot odin, credeam că au programe speciale, cabluri de service, etc. :)

Se poate declansa cica daca treci de la 5.0 la 4.4. Mi.a spus si cineva de la ESD. 

Ei tot cu Odin lucreaza, dar mi.a spus tipul ca incep sa mai anuleze si sa verifice knox-ul si root ul si sa anuleze garantii.. Inainte nu le pasau, dar acum cand au sute de telefoane la reparat (care le fac pe banii lor cica), plus timpul pierdut fiind multe telefoane in reparatii.. incearca sa mai scada numarul celor care vin in service intr.un mod sau altul :)).