Clicky

Jump to content
soare

Problema incarcator

Recommended Posts

Am o problema cu incarcatorul, incarca greu telefonul. Introduce putini mA in telefon. La inceput imi arata diferite valori dar treptat scade. Este incarcator SAMSUNG original de 2A. Asa am patit si la vechiul S3, aceeasi problema cu incarcatorul. Sa fie o problema specifica SAMSUNG? De ce sa se fi stricat incarcatorul?

Edited by soare

Cel mai probabil este cablul usb. Poți încerca cu alt cablu.

Sent from my ASUS_Z00AD

Edited by samyjuanito

Guest Deio

Dar incearca si cu alt cablu. Esti 100% sigur ca ai cablul bun?

In IT nu exista niciodata asa ceva :) Ia incearca si cu alt cablu si mai vedem.

Dacă nici cablul nu e, atunci mai rămâne mufa din telefon. Am găsit pentru situația ta mufe murdare, oxidate, cu lichide pe pini.

Dar prima dată pune un alt cablu, așa cum ți-au spus colegii, eventual unul de la un prieten.

Send from non-Apple device: Note 4 SM-N910U

Adevarul este ca e cam murdara mufa de le telefon... o sa incerc ambele variante

Trimis de pe Note 3 N9005

am curatat mufa USB a telefonului si am bagat un Cablu USB Samsung, si vad ca acum incarca bine ... dar nu inteleg de ce, cablus USB pe care il aveam este foarte bun...

Guest Deio

De cele mai multe ori cablul este problema. Se poate intrerupe un fir, fisura unul din conectori, nu mai face masă corect (grounding) si atunci rezistenta creste, limitand curentul absorbit de telefon.

De aceea este bine ca orice conector sa fie bine curatat cum a zis si @Messersmith, cablu schimbat, macar preventiv si eliminat cauzele.

Adaptorul nu isi schimba parametrii, decat daca se defecteaza si nu mai scoate cei 5V, curent nu pierde pe drum :)

Eu intr-un singur concediu am paradit doua cabluri, unul Nokia si unul Hama. Asta pentru ca in relaxarea mea mintala de concediu, le-am facut o bucla din scurt chiar langa mufa de intrare in tableta (o foloseam pe post de navigator), intre tableta si bord. Si abia dupa al doilea cablu m-am prins de "relaxare". La transfer de date nu au nimic, dar de incarcat ioc.

Daca nu uit luni cand ajung in service, o sa fac o poza cu un manunchi de vreo suta si ceva de cabluri usb, agatate colac pe un suport, cabluri obosite si schimbate de-a lungul timpului.

Electric, ele sunt intregi, insa cu diferite probleme de contact.

Cum a spus si Deio, daca iei nitel cartea de fizica si citesti legea lui Ohm, ai sa intelegi exact ce se intampla.

Fiind o conexiune mai intai mecanica si apoi electrica, in primul rand cele doua mufe trebuie sa se cupleze fix. Abia acum incepe conexiunea electrica si daca cea mecanica e corecta, nu ai jocuri sau miscari anormale, poti elimina ca si cauza o problema mecanica a mufelor.

A mai ramas conexiunea electrica. Ce poate fi? Evident, un contact prost. Orice contact defectuos introduce o rezistenta electrica a punctului de contact.

Ohm zice ca intotdeauna curentul care trece printr-un circuit, in cazul nostru un punct de contact, este invers proportional cu rezistenta acelui punct.

Adica, mai simplu, avem un rau - curentul electric si un stavilar - rezistenta electrica.

Cu cat stavilarul se opune mai mult, fiind mai mare, cu atat mai putina apa trece dincolo de el.

Ma rog, te-ai prins tu. :)

Sunt si situatii cand un cablu care nu mai merge in mufa ta, merge parfum in mufa mea. Aici e o combinatie de probleme, cuplarea mecanica a mufelor, care atunci cand este incorecta, determina un contact prost.

La mine incarca la infinit. 8caefba12a0ed10bded8df243bd3547a.jpg

Sent from my iPlaca using Tapatalk

-------------------

Se incarca in final. :D

Păi nu asta ar trebui înțeles? Că eu tot nu m-am prins.

Send from non-Apple device and I'm proud of it: Note 4 SM-N910U

Nu, nu asta!

Alta, alta era ideea, ca nu mi se incarca imaginea pe tupacktalk.

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Cum era vorba aia? Surdul nu aude, dar le potrivește. Așa și eu acum. N-am văzut imaginea aia, de fapt n-am fost atent la conținutul ei, dar am asociat răspunsul cu subiectul pe care-l discutam.

Send from non-Apple device and I'm proud of it: Note 4 SM-N910U