Clicky

Jump to content

Sfat schimbare/pastrare telefon

Recommended Posts

Sunt cam egale la functionare , nu prea merita , nu este un upgrade. Nici 5-ul nu prea merita , 5s-ul are viata mai lunga acum...

Am vazut ca s-a si ieftinit SH destul de mult , dar si la eMag a fost odata 1500 lei nou.

Sunt egale , nu se blocheaza , suporta toate aplicatiile din store. Au ultimul OS disponibil , respectiv iOS 9 beta si android M beta(cred).

L.E. si eu am led notificare la telefoane , il gasesc inutil , mai mult ma enerveaza noaptea , trebuie sa pun telefonul cu ecranul in jos.

Asta depinde de preferinte , nu se pot compara , sunt OS-uri diferite. Mie imi place mai mult iOS , e mult mai stabil.

Dialog cu fiică-mea care e răzvrătita familiei cu IPhone 4s...

-Nu îmi mai ajunge bateria nici până după-amiază, ce fac, ceva noutăți vara asta de ziua mea?

-Sigur Zână Mică, vezi pe net de o baterie externă, ți-am spus ca ai baterie fixă pe el. Succes :)

..... Deci ai încă un punct pentru analiza ta

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Sunt egale , nu se blocheaza , suporta toate aplicatiile din store. Au ultimul OS disponibil , respectiv iOS 9 beta si android M beta(cred).

Nu crezi deloc bine. Ledul se poate dezactiva simplu, dar la IOS ce faci? Și nu cred ca poți compara un telefon cu 2GB RAM cu unul care are 512MB, indiferent de ce OS rulează.

74dfe73f5670819d330a9b7f82349583.jpg

780 de ore fără restart și încă numără. :)

La iOS nu trebuie dezactivat , pentru ca nu are.

De ram nu stiu ce sa zic , eu am terminal cu 2gb ram si mereu sterg aplicatiile din background , din obisnuinta.

Acum eram subiectiv , pentru mine , un gb de ram sunt suficienti le WP/iOS , pe android nu , doar instalarea aplicatiei ocupand memorie ram.

Cum spuneam , tine de preferinte si la modul de folosire. Daca eu folosesc telefonul la mesaje si apeluri , imi ajunge un Lumia de 300 lei.

Stiu ce incercai sa explici , aplicatiile pe iOS intra in freeze dupa ce le inchizi si daca revii trebuie sa se reincarce , sunt de acord.

Și iar ajung la concluzia că lumea nu cunoaște Android-ul ;)

La android nu trebuie să ștergi RAM-ul ;) Android-ul dacă are nevoie de resurse își face singur necesarul. Android-ului îi place ca RAM-ul să fie încărcat......

Treziți-vă......si dacă nu știți cu ce se mânca android, atunci treceți pe wp sau ios ;)

Sent from my LG G3

Tot nu inteleg ce deranjeaza ca e aproape plin RAM-ul. Doar e acolo pentru a fi folosit. Si nici nu consuma mai putin daca e mai gol. Pai daca dau bani pe 2 GB si sta mai tot timpul ocupat la 1 GB, nu se cheama ca am dat banii degeaba pe 1 GB ?

Ce e curios e ca la PC nu am auzit niciodata discutia asta. "Mi-am pus 8 GB si sunt tot timpul ocupati". Acolo nu am auzit de "Inchid aplicatiile din fundal". 

Da, iOS (cred) si WP merg si cu 512 MB. Pariu ca W10M nu o sa mai mearga la fel pe 512 MB ? Am vazut ce a insemnat 512 MB in plus pentru exact aceeasi versiune de SO. Cu cat se anunta flagship-urile MS ? 3 GB. Cat au cele de acum, aparute anul trecut ? 2 GB. Deci ?

Eu zic sa scapam odata de aceasta obsesie cu "Android are nevoie de mai mult RAM decat altele". TOATE SO au, la un moment dat, nevoie de mai mult RAM. Primul PC pe care am lucrat avea sub 1 MB. Nici nu mai stiu cat, asa de mult timp a trecut. Iar primul calculator pe care am pus mana, un Spectrum ZX, avea ceva cu doua cifre KB.

Are telefonul 4 GB ? Foarte bine. Nu cred ca ati putea (unii) trai cu limitarile de pe WP sau iOS. Si ma refer la limitari impuse in multi-tasking, nu de transfer poze prin BT. Pe 1 GB pot deschide cam 3-4 aplicatii pe care sa le folosesc eficient (adica sa nu fie inghetate). Pe N9, care are tot 1 GB, dupa 30+ de aplicatii deschise m-am plictisit si n-am mai deschis si altele.

Un calculator (smartphone-ul ESTE un calculator) este ineficient in gestionarea RAM atunci cand sau aplicatia se blocheaza (se blocheaza ea, nu o inchide / ingheata SO-ul) sau cand se blocheaza tot SO. Avem asta pe Android altfel decat datorita aplicatiilor third-party ? Rar, foarte rar. Si asta mai mult datorita unor bug-uri ale aplicatiilor stock, nu datorita gestionarii ineficiente a RAM.

Fiecare SO a ales o anumita cale in gestionarea RAM-ului. Mai laxă (Android), mai stricta (iOS sau WP). Eu nu sunt de acord ca, daca un SO are nevoie de mai mult RAM, el este mai neeficient, e lasat asa, ce-o fi o fi. Tot RAM-ul ala in plus (sau o buna parte din el) este pentru aplicatiile pe care le folositi toata ziua. Ar trebui sa va bucurati ca aveti atata RAM. La RAM nu e ca la camera selfie (8 MPx mai nou) sau ca la ecran (4K pe nici 6").

Si ca sa fiu si on-topic, pastreaza-ti Nexus-ul. Stiu pe cineva care a avut ocazia sa foloseasca aproape un an, pe langa cel personal Galaxy S3, un iPhone 5s de servici. Concluzia a fost "Foarte bun si eficient iPhone-ul, pacat ca nu e si smart".